Pilates – gép segítségével? Miért ne?

pilates

A mozgásszervi betegségek manapság rendkívül gyakoriak. Fő kísérő tünetük a fájdalom. Talán nem kell külön hangsúlyozni, mennyire meg tudja rontani az életminőséget. Akinek nyaki vagy válltáji panaszai vannak, esetleg fáj a dereka vagy a háta, tudja, mit jelent fájdalommal kelni és feküdni. A betegek számát illetően javulás nem nagyon várható, hiszen egyre többen órákat ülnek a számítógép előtt.

Ne feledjük: a gyógyszerek csak ideiglenes fájdalomcsillapításra alkalmasak, a probléma kiváltó okát nem szüntetik meg. A betegek tömegeinek adhat remény panaszaik enyhítésére a gép segítségével végzett Pilates, az a speciális rehabilitációs gyakorlatsorozat, amely a mozgásszervi zavarok megelőzésére és kezelésére szolgál. A jól ismert és népszerű Pilates-technikát kombinálja a modern rehabilitációs gyógyítással. A gyakorlatok a mély izomstabilizációs rendszerre összpontosítanak, vagyis azokra a láthatatlan izmokra, amely a csontvázat tartják.

Az aktuális állapotnak megfelelően

A személyre szabott, géppel végzett mozgásterápia helyreállítja az izmok egyensúlyát, ellazítja a megrövidült, erősíti a gyenge izmokat. Bevált az a módszer, hogy az egyes gyakorlatsort a beteg aktuális állapotának megfelelően alakítják ki.

A géppel végzett Pilates az alábbi diagnózisok esetében hozhat enyhülést:

  • Nyak-, hát- és derékfájdalom
  • Csigolyaproblémák
  • Sportsérülések
  • Fájó váll, könyök, csukló
  • Fájó csípő, térd és boka
  • Inkontinencia

Minden izomcsoport megmozgatható

A régen ismert és közkedvelt Pilates-módszert Joseph Pilates fejlesztette ki. Lényege, hogy speciális gépek segítségével minden izomcsoport megmozgatható vele. A szőnyegen végzett hagyományos gyakorlatokkal összehasonlítva sokkal gyorsabban el lehet érni a kívánt eredményt.

Érdekes

Előnyei

  • formába hoz, fitten tart, megfiatalít,
  • hatékony megoldás a derék- és hátfájdalmakra és azok megelőzésére,
  • a legjobb testmozgás ülőmunkát végzőknek 
  • szálkás izomzatot épít, karcsú alakot eredményez, javítja a testtartást,
  • rugalmassá teszi a gerincet
  • javítja a teljesítményt (élsportban, táncban, hobbisportban), 
  • fejleszti a testtudatot, a koncentrációt, a szellemi és a fizikai állóképességet.

Sem a kor, sem az erőnlét nem fontos

A Pilates-gyakorlatok kortól és erőnléttől függetlenül mindenkinek ajánlottak, mind az egészségeseknek, mind a mozgásszervi betegeknek. A Reformer gépet leginkább egy evezőpadhoz hasonlíthatjuk, amelyen vízszintes helyzetben, a gravitáció kikapcsolásával rugóellenállással dolgozhatunk. E mozgásnak az a lényege, hogy a rugók fokozatos terhelésével kombinálni lehet a nyújtó és erősítő gyakorlatokat. A nyújtással kombinált erősítés úgy növeli az adott terület stabilitását, hogy közben az ízületek hajlékonysága nem szűkül be. Az izom szálkásodik, de nem növekszik jelentős mértékben. A tartáshibák vagy sérülés, esetleg a sportolás miatt féloldalasan fejlett izomzat egyensúlyba hozható. Az ízületek stabilitását az aktív és a passzív – az inak, ízületi tokok, szalagok – stabilizátorok biztosítják. Az aktív stabilizátorok az izmok, melyek a terhelés ellen hatva az élettani mozgáspályán tartják az ízületet. Az izmok gyengesége vagy reflexeik lassúsága az összes terhelést a passzív elemekre továbbítja, túlnyújtják azokat, sérülést- fájdalmat okozva. Ez az alapja minden rándulásnak, legyen az a bokában, vagy éppen a derékban, a gerinc kis ízületeiben. Az említett gépen ezek az izmok és reflexeik biztonságosan fejleszthetők.

A Pilates során használt legfontosabb gép a Reformer, amelyen mintegy 200 gyakorlatot lehet elvégezni – állva, ülve vagy fekve - változtatható ellenállású rugók és a görgőkön mozgó „kocsi” segítségével.

Hirtelen mozdulatok nélkül, harmonikusan dolgoztathatja az izmokat, így elkerülhető a felesleges izomtömeg-növekedés és az ízületek túlterhelése.

A precízen kivitelezett mozdulatok helyreállítják a gerincoszlop és az ízületek ideális állapotát. Alkalmas sérülések, műtétek utáni felépülésre, valamint más sportok mellett kiegészítő mozgásként is.

(aa-k)

Érdekes

Legközelebb arról lesz szó, hogy milyen szerepet játszik az akupunktúra és más alternatív módszerek a mozgásszervi betegségek kezelésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?