A szakértő válaszol – A beteg állapotához mérten

pilates

Válaszol: Almási Anikó fizioterapeuta.

Érdekes

„Hónapok óta nagyon fáj a derekam. Orvostól orvoshoz járok, de valahogy nem javul a helyzetem. Fiatalkoromban volt egy balesetem, eltört a bokám, azóta mindig megérzem az időjárás-változást. Az orvos azt mondta hogy derékfájásom összefügg a fiatalkori balesettel. Jártam rehabilitációra, aztán a gyakorlatokat otthon, egyedül kellett végeznem, de akármennyire is igyekszem, úgy látszik, nem jól végzem a tornát, mert a fájdalom nem szűnik. Nekem nem segítenének a géppel végzett Pilates-gyakorlatok?”

Igen, én is ajánlom a Pilatest derékfájdalmak enyhítésére és megszüntetésére. A Pilates mindenkinek kínál valamit – kortól és edzettségi foktól függetlenül. Bár e módszer minden testrészünket erősíti, egyik fő előnye a törzserő növelése. Azokra a test közepe táján elhelyezkedő fontos has- és hátizmokra összpontosít, amelyek az egész testet támasztják mind mozgás közben, mind pedig nyugvó helyzetben. Ezeknek az izmoknak az erősítésével javul testtartásunk és könnyebben megbirkózunk a napi feladatokkal. A Pilates olyan mozgássor, amely szünet nélkül megy át az egyik mozdulatból a másikba. A test egészére tekintettel van, az egyes izmokat nyújtja, másokat erősíti, így nem csupán a gyakorlatok, hanem minden más tevékenység közben segíti a hatékonyabb működést és csökkenti a sérülés veszélyét. Másik jellegzetessége, hogy gyakorlatokat fegyelmezetten és összpontosítva kell végezni. A rendszeres Pilates-torna megkezdése után már látszik a hatás. Izmaink megnyúlnak és karcsúvá válnak. A rendszeres edzést végzőktől azt halljuk, hogy a gyakorlatok után jobb a hangulatuk. Ez az agyban termelődő endorfinoknak köszönhető. A testgyakorlás javítja a depresszióban szenvedők állapotát is. Sok manuálterapeuta ajánlja a Pilatest a felépülés és a rehabilitáció támogatására. Ha fájdalom gyötör bennünket vagy megsérültünk, szakembertől kérjünk tanácsot. A haladóknak megmutatja, hol vannak azok a területek, ahol a test nincs egyensúlyban. A módszert ma kétféleképpen alkalmazzák: vagy az eredeti rugók, reformernek nevezett korszerűsített változatát, vagy amikor eszköz nélkül a tornaszőnyegen gyakorolnak.

Nagyon fontos a légzés és a testtartás. Nálunk a Pilates-gyakorlatokat a Reformer Allegro 2 gépeken végezzük. A gravitációt kikapcsolva a rugók ellenállásával hatékonyan dolgozhatunk. Kombinálni tudjuk vele a nyújtó és erősítő gyakorlatokat. Heti 2 alkalommal ajánljuk. Az oktató felméri a beteg állapotát és ahhoz mérten, személyre szabottan állítja össze a gyakorlatsorokat. Egyegy alkalommal 50 percig tornázik a beteg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?