Ma már köztudott, hogy az anya várandósság alatti stresszelése komoly hatással van a születendő gyermekre. Ennek ellenére sajnos még ma is találkozunk olyan kismamákkal, akik azzal dicsekszenek, hogy milyen jól bírják a megterhelést, a terhességük mennyire nem változtatott az életvezetésükön.
Hogyan hat a stressz a magzatra
A kutatók a koraszülés és az alacsony születési súly okait kezdték vizsgálni, és meglepődve tapasztalták, hogy a fenti jelenségek második legfőbb oka a „nagy pszichoszociális stressz” volt.(Az első az anyuka dohányzása!)
Mi számít stressznek?
Nagy stressznek számítanak azok az élethelyzetek, amelyek hosszan és tartósan megterhelik az anyukát fizikailag és lelkileg is. Ilyennek számít például a gyász, közeli hozzátartozó elvesztése vagy súlyos beteggé válása, válás, szakítás, fizikai vagy szóbeli bántalmazás, a jövedelem 25%-os csökkenése. És akkor arról nem is beszéltünk, hogy maga a terhesség is komoly stresszt jelenthet bizonyos helyzetekben: az első gyermekével várandós kismama tele van félelemmel, szorongással.
Nagyjából azért káros a stressz a magzatra, amiért egy felnőtt emberre is káros. Ha stressz éri az anyukát, a vére az izmaihoz áramlik, gyorsabbá válik a szívverése, magasabb lesz a vérnyomása. Ily módon a magzat nem jut elegendő vérhez, táplálékhoz és oxigénhez. Ilyen helyzetekben a placenta is kiválaszt egy hormont, a kortikotropin nevűt, amelynek a koraszülésekben szintén fontos szerepe van, mert a méh összehúzódását okozza. Ha gyakran éri ilyen inger az anyukát, ez hajlamossá teszi a terhességi toxémiára, görcsökre és a korai szülés megindulására.
Már önmagában a koraszülés is komoly rizikófaktor, aminek a következménye lehet az, hogy a csecsemő később könnyebben és gyakrabban betegszik meg, fejlődési és magatartászavarok lépnek fel nála. Ha nem is lett koraszülött a baba a nagy és tartós anyai stressz hatására, az ilyen csecsemők sokkal gyakrabban sírnak hosszú órákon keresztül – gyakorlatilag vigasztalhatatlanul. Felnőttkori szövődmény lehet például a magas vérnyomás és a fiatalkori cukorbetegség.
A fentiekből világosan látszik, hogy elsősorban a szülőknek, másodsorban a közvetlen környezetnek milyen óriási felelőssége van a várandósság kezdetétől. Nincs az emberi fejlődésnek még egy ilyen periódusa, amikor az emberi lény ennyire sérülékeny és ilyen mértékben ki van szolgáltatva az anya lelkéből, testéből érkező impulzusoknak.
(babafalva)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.