Az egészségünket fenyegető mérgek

Élelmiszerbotrány az utóbbi időben évente többször is kipattan az Unió határain belül.

Élelmiszerbotrány az utóbbi időben évente többször is kipattan az Unió határain belül. Előfordult már, hogy alfatoxinnal fertőzött paprikát kellett az ellenőröknek leparancsolni a polcokról, máskor dioxinos csirkehúst, méreggel kevert mézet, penészes kávét, mogyorót találtak a tagországok valamelyikének (vagy többnek is) az üzleteiben. Legújabban az általánosan és széles körben használt élelmiszersűrítőről, az Indiából importált guarlisztről (E412) derült ki, hogy néhány szállítmány szennyeződött a súlyosan mérgező dioxinnal, és pentaklór-fenollal. A szervezetre káros mérgek minden alkalommal az adott élelmiszer szabálytalan tárolása, kezelése, szállítása révén kerültek azokba.

Az időről időre megismétlődő botrányok végső soron a tagorszá-gok lakóinak egészségét szolgálják, mert az esetek széles körben ismertté válása azt bizonyítja, hogy az élelmiszerbiztonságért felelős hatóságok folyamatosan, szigorúan ellenőriznek, és eredményeikről tájékoztatják az embereket.

Biztonságos élelem

Fontos felhívni a figyelmet arra (a némelyek által mellőzött tényre), hogy az élelmiszerbiztonsági hivatalok által engedélyezett sűrítő, színező, állagjavító, ízfokozó anyagok önmagukban veszélytelenek, és a kiterjedt, állandó laboratóriumi vizsgálatoknak köszönhetően az egészséget sem fenyegetik. Ezeket a segédanyagokat a gyártók azért használják, mert alkalmazásukkal az élelmiszerek tetszetősebbek, tartósabbak lesznek és intenzívebb ízélményt nyújtanak. A házilag előállított joghurt például sosem lesz olyan krémes állagú, és a málnaszörp sem lesz olyan piros, és illatos, mint a gyári. A mostanában sokat emlegetett indiai guarlisztből előállított, szinte minden élelmiszerben (pékáru, levesporok, lekvárok, felvágottak stb.) megtalálható guargumi önmagában nem mérgező. Teljesen ártalmatlan adalékanyag, ám a távol-keleti gyártók a csomagolásnál öszszecserélték a festékgyártáshoz felhasználandó (méreganyagokkal szennyezett) lisztet az élelmiszergyártásra szánt szállítmánnyal.

Mit jelentenek az E-számok?

Az élelmiszer-adalékanyagok azonosítására Nyugat-Európában az 1960-as években fejlesztették ki az E-számozási rendszert, amely kezdetben négy adalékanyag-csoportot tartalmazott:

E 100–199: színezékek (pl. kurkumin, likopin, lutein, klorofill, karamell, céklavörös),

E 200–299: tartósítószerek (pl. szorbinsav, nátrium-benzoát, kén-dioxin, hangyasav, ecetsav),

E 300-399: antioxidánsok és antioxidáns-szingergisták, (pl. aszkorbinsav=C-vitamin, tokoferol= E-vitamin, borkősav)

E 400-499: emulgátorok, stabilizálók, sűrítők, zselésítők (pl. nátrium-alginát, agaragar, szentjánoskenyérliszt, gumiarabikum, pektin, zselatin, cellulóz, guargumi).

Azóta a lista tovább bővült:

E 500: csomósodás gátlók, térfogatnövelők, zselésítők, savasságszabályzók, (nátrium, kálium, magnézium, ammónium karbonátok, sósav, kálium-, kalcium-, magnézium-, ammóniumklorid, stb.)

E 620: ízfokozók (glutaminsavak, nátrium-, kálium-, kalcium-, ammónium-glutamátok, kalcium-, magnézium-diglutamat, guanilsav, dinátrium-guanilát stb.)

E 900: habzás- és csomósodás gátlók, emulgátorok, fényezőanyagok és térfogatnövelők.

Az E-számozási rendszert kizárólag az Európai Unióban alkalmazott adalékanyagokra használják. A világ más országaiban a sokkal több engedélyezett adalékanyagot tartalmazó INS rendszer van érvényben. Mindkét lista elvileg ugyanazon alapokra épül, az értékei megegyeznek, de tartalma szinte országonként változik.

Mérgek a tejben

A környezetszennyezés következményeként sok olyan mérgező anyag jut az emberek szervezetébe, amely ott akár évtizedekre elraktározódik. Ezek többsége az élelmiszerek közvetítésével kerül a testbe. A vizsgálatok szerint például az egészségre különösen veszélyes klórozott vegyületek a természetben szinte mindenütt megtalálhatók. E vegyületek közös tulajdonsága, hogy zsírban oldódnak, feldúsulnak a táplálékláncban. A lakosság szervezetébe döntően az élelmiszerekkel jutnak be. Rendkívül lassan ürülnek ki, mert felhalmozódnak és raktározódnak a zsírszövetekben. Különösen veszélyes tulajdonságuk, hogy a placentán (méhlepényen) keresztül képesek a magzathoz is eljutni, illetve az anyatejben is kimutathatók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?