Élelmiszerbotrány az utóbbi időben évente többször is kipattan az Unió határain belül.
Az egészségünket fenyegető mérgek
Az időről időre megismétlődő botrányok végső soron a tagorszá-gok lakóinak egészségét szolgálják, mert az esetek széles körben ismertté válása azt bizonyítja, hogy az élelmiszerbiztonságért felelős hatóságok folyamatosan, szigorúan ellenőriznek, és eredményeikről tájékoztatják az embereket.
Biztonságos élelem
Fontos felhívni a figyelmet arra (a némelyek által mellőzött tényre), hogy az élelmiszerbiztonsági hivatalok által engedélyezett sűrítő, színező, állagjavító, ízfokozó anyagok önmagukban veszélytelenek, és a kiterjedt, állandó laboratóriumi vizsgálatoknak köszönhetően az egészséget sem fenyegetik. Ezeket a segédanyagokat a gyártók azért használják, mert alkalmazásukkal az élelmiszerek tetszetősebbek, tartósabbak lesznek és intenzívebb ízélményt nyújtanak. A házilag előállított joghurt például sosem lesz olyan krémes állagú, és a málnaszörp sem lesz olyan piros, és illatos, mint a gyári. A mostanában sokat emlegetett indiai guarlisztből előállított, szinte minden élelmiszerben (pékáru, levesporok, lekvárok, felvágottak stb.) megtalálható guargumi önmagában nem mérgező. Teljesen ártalmatlan adalékanyag, ám a távol-keleti gyártók a csomagolásnál öszszecserélték a festékgyártáshoz felhasználandó (méreganyagokkal szennyezett) lisztet az élelmiszergyártásra szánt szállítmánnyal.
Mit jelentenek az E-számok?
Az élelmiszer-adalékanyagok azonosítására Nyugat-Európában az 1960-as években fejlesztették ki az E-számozási rendszert, amely kezdetben négy adalékanyag-csoportot tartalmazott:
E 100–199: színezékek (pl. kurkumin, likopin, lutein, klorofill, karamell, céklavörös),
E 200–299: tartósítószerek (pl. szorbinsav, nátrium-benzoát, kén-dioxin, hangyasav, ecetsav),
E 300-399: antioxidánsok és antioxidáns-szingergisták, (pl. aszkorbinsav=C-vitamin, tokoferol= E-vitamin, borkősav)
E 400-499: emulgátorok, stabilizálók, sűrítők, zselésítők (pl. nátrium-alginát, agaragar, szentjánoskenyérliszt, gumiarabikum, pektin, zselatin, cellulóz, guargumi).
Azóta a lista tovább bővült:
E 500: csomósodás gátlók, térfogatnövelők, zselésítők, savasságszabályzók, (nátrium, kálium, magnézium, ammónium karbonátok, sósav, kálium-, kalcium-, magnézium-, ammóniumklorid, stb.)
E 620: ízfokozók (glutaminsavak, nátrium-, kálium-, kalcium-, ammónium-glutamátok, kalcium-, magnézium-diglutamat, guanilsav, dinátrium-guanilát stb.)
E 900: habzás- és csomósodás gátlók, emulgátorok, fényezőanyagok és térfogatnövelők.
Az E-számozási rendszert kizárólag az Európai Unióban alkalmazott adalékanyagokra használják. A világ más országaiban a sokkal több engedélyezett adalékanyagot tartalmazó INS rendszer van érvényben. Mindkét lista elvileg ugyanazon alapokra épül, az értékei megegyeznek, de tartalma szinte országonként változik.
Mérgek a tejben
A környezetszennyezés következményeként sok olyan mérgező anyag jut az emberek szervezetébe, amely ott akár évtizedekre elraktározódik. Ezek többsége az élelmiszerek közvetítésével kerül a testbe. A vizsgálatok szerint például az egészségre különösen veszélyes klórozott vegyületek a természetben szinte mindenütt megtalálhatók. E vegyületek közös tulajdonsága, hogy zsírban oldódnak, feldúsulnak a táplálékláncban. A lakosság szervezetébe döntően az élelmiszerekkel jutnak be. Rendkívül lassan ürülnek ki, mert felhalmozódnak és raktározódnak a zsírszövetekben. Különösen veszélyes tulajdonságuk, hogy a placentán (méhlepényen) keresztül képesek a magzathoz is eljutni, illetve az anyatejben is kimutathatók.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.