A nőgyógyász javasol, a nő dönt

fogamzásgátló

Évtizedek tapasztalatai igazolják, hogy a fogamzásgátló módszerek közül a hormonális készítmények a legmegbízhatóbbak. Ezekben a hetekben ezen a téren is forradalmi változásnak lehetünk tanúi.

Szlovákiában 90 ezer nő, vagyis 10,3 százalék szed hormonális fogamzásgátlót. Az elmúlt 10 évben azonban csökkent az érdeklődés iránta. „Ennek több oka van. Feltételezzük, hogy a hormontartalmú készítmények elutasítása mögött a tájékozatlanság és a múltban gyökerező tévhitek húzódnak meg – magyarázta dr. Martin Redecha, a Szlovákiai Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság elnöke, majd hozzátette: – Társaságunk kezdettől fogva arra törekszik, hogy tájékoztassuk a nőket a legújabb tudományos ismeretekről. Örülök, hogy a most forgalomba kerülő újdonságnak köszönhetően el lehet kerülni a nem kívánt terhességet, ugyanakkor a lehető legjobban védeni lehet az egészséget.” Világszerte, így Szlovákiában is, a legelterjedtebb hormonális fogamzásgátló a kombinált készítmény, ami mindkét női hormont, az ösztrogént és a gesztagént is tartalmazza. Az egyes típusok között a különbség a gesztagéntartalomban van. Négy ösztrogéntípust ismerünk, ezek természetes formában találhatók meg a női szervezetben: ösztrol, ösztradiol, ösztriol és az 1965-ben felfedezett ösztetrol. A test különféle részén, különféle életszakaszokban termelődnek, és szintjük folyamatosan változik. Az ösztetrol, a legkevésbé ismert női ösztrogén jótékony tulajdonságait a kutatók csak most tudták a gyakorlatban, egy preparátum formájában hasznosítani. Legnagyobb előnye, hogy a szervezet szöveteiben szelektív módon hat, ami azt jelenti, hogy másképpen hat a mell és a máj szöveteire, másképpen a csontszövetre, a méh és a hüvely szöveteire. Hatásmechanizmusának köszönhetően kisebb a mellékhatások kockázata, miközben meggátolja a fogamzást.

További előnyei:

• Hosszú ideig bomlik le, tehát hatása hosszan tartó, ezért könnyen felhasználható gyógyszerekben, például fogamzásgátlóban.

• Nem lép kapcsolatba az ösztriollal vagy az ösztradiollal, vagyis nem keletkeznek anyagcseremelléktermékek, amelyeknek esetleg káros hatásuk lehet, tehát biztonságosabb.

• Főleg a vizelettel távozik, ami szintén előnyös, tehát nem a májban bomlik le, s nem terheli azt. Ebben különbözik a többi ösztrogéntől.

• Más hatóanyagokkal nem lép kapcsolatba.

„A hormonális fogamzásgátlók leggyakoribb mellékhatásai – rosszullét, hasfájás, mellérzékenység vagy -fájás, rendszertelen menstruáció – az ösztrogénnel függnek össze. Ezért nem mindegy, hogy a hormonális fogamzásgátlóban milyen ösztrogén van. Örülök, hogy hamarosan a nők és a nőgy-ógyászok már több ösztrogén alapú hormonális fogamzásgátló közül választhatnak. Az azonban továbbra is szabály, hogy a készítményt mindig a nőgyógyász és a páciens megbeszélése alapján válasszák ki, hiszen az orvos ismeri legjobban a nő egészségi állapotát, ő tudja legjobban megítélni, melyik preparátum a legmegfelelőbb számára” – hangsúlyozta Miroslav Borovský nőgyógyász professzor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?