Levendulát a kertekbe!

zz

Mesés látvány a kertben az illatos, finom színben pompázó levendula. Ültethetjük önálló növényként, hogy terebélyes bokrot képezzen, telepíthetjük sorban, járdák, kerti utak szegélynövényeként vagy egész virágágyást is kitölthetünk vele.

Szépsége csoportosan ültetve érvényesül igazán: a lila virággal borított terület romantikus kiegészítője a virágoskertnek.

A Földközi-tenger vidékén őshonos növény az utóbbi években nálunk is igen népszerű lett; nemcsak ültetvényeken, hanem egyre több kertben is találkozni vele. Félcserje, melynek bokrai 60–80 cm magasak, szélességük fél–egy méter. Rendkívül sokáig, átlagosan 20–25 évig él.

Vidékeinken három fajtája terjedt el.

1. Francia levendula

Orvosi, keskenylevelű vagy közönséges levendulának is hívják. Nálunk ez a legelterjedtebb fajta. Nevét onnan kapta, hogy az első itt telepített tövek Franciaországból származtak. Finom és értékes az aromája, s több gyógyhatása is ismert.

2. Angol levendula

Aromája markánsabb, illata erősebb és fanyarabb, színe kékesebb. Nagyobb mennyiségű olaj sajtolható ki belőle, viszont kevésbé értékes. Erőteljes növekedésű, csak tőosztással szaporítható. Virágzata tömött és hegyes, levelei ezüstösebbek, fagyra érzékenyebb, talaj- és vízigényesebb, mint a francia fajta.

3. Spanyol levendula

Olasz levendulának is hívják, jellegzetes tollas virágzatáért ez is egyre közkedveltebb. Kevésbé fagytűrő, mint a francia, célszerű konténerben nevelni s télen fagymentes helyen tartani.

Mikor, hova ültessük?

A palántákat tavasszal ideális kiültetni, de fagymentes időben tavasztól őszig bármikor lehet. Tőosztással is szaporítható, csak arra kell figyelni, hogy a töveknek erős gyökérzetük legyen. Jól mutat rózsák között: így a látványon túl még hasznot is hajt, hiszen védi a rózsát a kártevőktől, hangyáktól, tetvektől; ebből a célból érdemes kertünkbe több bokrot is telepíteni.

Ültethetjük cserépbe, dézsába is, csupán arra kell ügyelni, hogy a tartóedény elég nagy legyen a növény bokrosodásához.

Ha kertbe telepítjük, meleg, napos helyet válasszunk számára. Igénytelen, kifejezetten kedveli a tápanyagban szegényebb, meszes, agyagos talajt, így sziklakertekbe is alkalmas.

Virágainak nektárja kertünkbe vonzza a kis lepkéket és méheket.

Mit tegyünk, hogy sok virágot hozzon?

A levendula nyáron virágzik, általában június elejétől július végéig. Virágzás után érdemes visszametszeni a bokrokat (felükre, harmadukra), így a következő évre teljesen megújulnak.

Tavasszal is visszametszhető, ezt legkésőbb márciusban tehetjük meg. Vizsgáljuk meg a növényeket: ha a tövüknél apró, új hajtásokat látunk, akkor az idősebb, már fásodott szárakat vágjuk vissza tövig. Metszés után a növény csak néhány centiméter magas lesz, de ettől nem kell megijedni, mivel így tartjuk fiatalon. A kis hajtások hamar növekedésnek indulnak, a növény gyorsan sűrű bokorrá fog fejlődni, és nyáron rengeteg szép virágot hoz.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnapban jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?