Veled vagy nélküled?

<p>Azt, hogy Magyarország tárgyalási javaslattal szólította a meg a Nemzetközi Valutalapot, sokan az orbáni gazdaságpolitika csődjének tartják. A lépés még az IMF számára is váratlan volt, hiszen azt előbb a médiában jelentették be.</p>

A hír egyértelműen pozitívan hatott, a forint azonnal erősödni kezdett. Volt olyan elemző, aki ezt szóbeli intervenciónak tekintette. Vannak viszont olyanok is, akik bírálják a magyar kormányt. Nem magát a kapcsolatfelvételt, hanem annak módját és főleg az azt megelőző kormányzati retorikát. Orbán Viktor másfél éven át hangoztatta, hogy az ország nem kér a valutaalap diktátumából. Az a kritika is elhangzott, hogy túlontúl bizakodva indul neki a tárgyalásoknak, és nem lehet majd olyan szerződést kötni, amely alapján az IMF csak pénzt ad, ellenben a magyar államtól nem vár semmiféle kötelezettséget. Az eseményt persze lehet a másik oldalról is értékelni. A magyar kormány azt tette, amit kell, segítségért fordult a megfelelő nemzetközi intézményhez. Habár elég későn, mégsem a legutolsó pillanatban. Akár Orbán Viktor államférfiúi képességeit is lehet dicsérni, hogy az elveivel ellentétesen is tudott cselekedni.

A magyar gazdaságpolitika elemzése egy hosszabb írás tárgya lehetne. A tárgyalásokra való felhívás közvetlen kiváltó oka a forint gyengülése, pontosabban az adósságkockázat biztosítási díjának megugrása. Ez Magyarországnak megközelítőleg két és félszer kerül többe, mint Szlovákiának, kissé meghaladja az olaszt, de valamivel kevesebb, mint a portugál és az ír adósságbiztosítási díj. Hiába alacsonyabb Románia ratingje, ha az IMF-védőernyő miatt Magyarországénál negyedével olcsóbban jut kölcsönhöz. Azt is tudjuk, hogy a múlt héten nem csupán a magyar, hanem a szlovák, sőt az osztrák állampapírok iránt is csökkent a kereslet. Ebből az is következik, hogy az IMF-fel való kapcsolatfelvétel közvetlen okát Magyarországtól független eseményekben kell keresni.

Mégsem lehet elmenni amellett, hogy olyan eseményeknek vagyunk tanúi, amelyeket már számos alkalommal láttunk, legutóbb 2008 októberében. Ki kell mondani, hogy az Orbán- és Matolcsy-féle gazdaságpolitika egyelőre nem tudta kihasználni a politikai többségét egy hatékonyabb és sikeresebb ország kialakítására. Látjuk viszont, hogy a kormány képes változtatni korábbi álláspontján. Ha tanul az elmúlt másfél év tapasztalataiból, a hátralevő két és fél év alatt rugalmasabb hozzáállással a választási ciklus végéig még módja lehet szolid eredmények elérésére.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?