Szlovákia sose lehet Görögország?

<p>Vége a köntörfalazásnak: Portugália is pénzügyi mentőövet kért. A hír nem jelent meglepetést, inkább megkönnyebbülést. Részben azért, mert a kérés már régen a levegőben lógott, részben pedig azért, mert az unió is felkészült, és létrehozott egy átmeneti pénzügyi alapot.</p>

A tanulság az, hogy mondhatnak a politikusok bármit, a piac előbb-utóbb kikényszeríti az akaratát. Legalábbis, ha a politikusok valóban csak beszélnek, és nem cselekednek.

Mindez, egyelőre távolról, Szlovákia számára is intő jel. Hónapok óta folyik a vita, hogy Szlovákia részt vegyen-e az állandó Európai Stabilitási Paktum létrehozásában. Éppen egy liberális párt, az SaS ódzkodik legjobban ettől. Persze népszerű szociális intézménynek nevezni az uniót, ahol a való világtól sterilen elválasztott eurokraták hozzák gyakran átgondolatlan döntéseiket! Az is igaz, hogy a megbicsaklott országokat részben azért segítik meg, mert a gazdag tagállamok kereskedelmi bankjainak hatalmas kinnlevőségei is veszélybe kerültek. Aztán miért kellene egy 800 eurós bruttó átlagbérrel rendelkező ország fiainak egy 2000 eurós nyugdíjat folyósító ország lakosságának segítenie? Végül a 600 milliós hozzájárulásnak itthon is meglenne a helye.

A részvétel elutasítása mégsem olyan egyszerű. Politikailag ügyetlen döntés, hogy Szlovákia ujjat húz az erős tagállamokkal. Még akkor is, ha azok közvéleményének egy része szimpatizál ezzel a karakán hozzáállással. Ne feledjük, akár így, akár úgy, de az Európai Stabilitási Paktum létre fog jönni, és Szlovákiának előbb-utóbb engednie kell. Azonban nem csak a várható presztízsveszteségről van szó. A kormány megalakulásának szinte az első hetében elhangzott, hogy ilyen koalícióval előre hozott választások lesznek. Ha ez megtörténik, a Smer nyer, akár abszolút többséggel. Ha a kormány mégis kihúzná a négy évet, akár alkotmányozó háromötödös többséggel is. Akkor viszont Szlovákia is elindul a lejtőn. Kár azzal hitegetni magunkat, hogy Szlovákia gazdasági mintaállam. Magyarország is volt egyszer a régió vezető állama, aztán jött nyolc év szocialista kormányzás. Hiába dicsekszik Szlovákia azzal, hogy államadóssága 45% körül áll. A maastrichti 60% csupán egy politikai sablon, ami a pénzpiacon nem sokat ér. Mivel itt nincsenek jelentős nyugat-európai pénzügyi érdekeltségek, baj esetén csak egy intézményesített uniós segítségére lehet számítani. Legyünk hát előrelátók, az Európai Stabilitási Paktum biztosítás, és éppen olyan országoknak szól, mint Szlovákia. Vegyünk részt benne.
Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?