Színes ötletek a környezetvédelemért

jóka-zöld iskola
JÓKA |

A helyi alapiskola másodszor kapcsolódott be a Zöld Iskola programba. Számos aktivitást szerveznek azért, hogy a gyerekek tudatosítsák a környezetvédelem fontosságát. 

A Zöld Iskola egy olyan, egyebek mellett a környezetvédelmi minisztérium által is támogatott oktató-nevelő program, amelybe óvodák, alapiskolák, középiskolák egyaránt bekapcsolódhatnak. Célja hozzájárulni a környezetvédelmi problémák megelőzéséhez és reális változásokat hozni a működésben és a tanításban is az oktatási intézményekben. 

Sokszínű tevékenység

A Gregorovits Lipót Magyar Tannyelvű Alapiskola másodszor kapcsolódott be a Zöld Iskola programba, amely kétéves ciklust foglal magába. Kántor Rőth Ilona, az iskola pedagógusa a program koordinátora, akinek az a feladata, hogy a projektoktatás keretén belül irányítsa a kollégáit és a tanulókat, a kitűzött cél felé terelje az iskolát. Minden régiónak van egy mentora, aki segíti az iskolák koordinátorait, ötleteket, tanácsokat ad. Minden bejelentkezett pedagógiai intézmény egy tervezet benyújtásával indul a Zöld Iskola címért, amit a jókaiak másodszor szeretnének elnyerni. „Az iskolánkban ez a cél nem más, mint megismertetni a gyerekekkel a környezetvédelem fontosságát, elindítani őket a felismerés útján, hogyan tudnak egészséges környezetet kialakítani, hogyan tudják minimalizálni a hulladékot, miért jó a szelektálás, újrahasznosítás. Első lépésként felmértük az iskola erősségét. Minden osztályban van három szemétkosár: a műanyagra, a papírra és a mindennapi szemétre. A szemét szelektálásából indultunk ki, különféle tevékenységeket állítottunk össze a gyerekeknek, vagyis a 2019-2021-es ciklusban (amelynek a zárása a koronavírus miatt átcsúszott 2022-re) a hulladék témában munkálkodunk. Kidolgozott környezetvédelmi oktatási programokon keresztül mutatjuk meg tanulóinknak, hogy a mindennapok során hogyan tudjuk védeni a környezetünket, csökkenteni a hulladék mennyiségét, ismertetjük a tanulókkal a szelektálás lényegét, s nem utolsó sorban a már meglévő hulladékot újrahasznosítjuk. Készítettünk bogárházikót újrahasznosított alapanyagokból, plakátot, szórólapot a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról, bábszínházat és célbadobót kartonból, madáretetőt, komposztálót, gumiabrocsból mászókát, újrahasznosított segédeszközöket és megismerkedtünk az öko-divattal, vagyis a ruhák, táskák készítésével az újrahasznosítás jegyében” – mondta el lapunknak Szőke Kovács Anikó, az iskola biológia-kémia szakos pedagógusa, aki maga is részt vesz a programban. Kifejtette, számos ismerettel gazdagodnak a gyerekek. Mint fogalmazott, a „zöld tanulók” számára természetes a hulladékkezelési módok, eljárások megismerése, a hulladék szelektálása, az irányított részvétel különböző környezetvédelmi programokon, dekorációk készítése, a természetes anyagok előtérbe helyezése, a növény- és az állatvédelem. A program keretében különböző feladatokat állít össze az iskola „zöld csapata”, melyben a koordinátor, a pedagógusok, szülők, tanulók közösen munkálkodnak. Vannak olyan feladatok, amelyeket az iskola összes tanulója elvégez, de olyanok is, amikor a felső tagozatos tanulók mutatják be a „zöld projektet” az alsó tagozatosoknak, játékkal vezetik őket a hulladék szelektálása felé. Az elmúlt időszakban kicsit nehéz volt a dolguk, hiszen az online térben is meg kellett oldani a feladatokat. 

Izgalmas órák

A pedagógus hangsúlyozta, a Zöld Iskola nem csak egy szabadidős program, hanem teljes részévé válik a tanítási-tanulási folyamatnak. „Témába vágóan beépül a tanórákba. A hetedik osztályban a múlt héten a kémiaórán a vízszennyezés, víztisztítás témát nem csak az iskola berkein belül a tankönyvből és az internet segítségével tanulták a gyerekek, hanem kimentünk a helyi szennyvíztisztító-állomásra és lépésről lépésre az egész szennyvíztisztítás folyamatát végigkísérhettük a maga valóságában. A gyerekek nagyon érdekesnek találták, garantáltan több információ maradt bennünk, mint a táblavázlatos rajzból. Minél több érzéket tudunk bekapcsolni a tanulóknál egy tananyag, egy téma elsajátítása során, annál biztosabb a maradandó tudás” – tette hozzá Szőke Kovács Anikó.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?