Különleges leletekre bukkantak a füleki várban

Fülek |

<p>Szeptember közepéig tart még az idén páratlan leleteket a felszínre hozó régészeti feltárás a füleki várban. A munkálatokra a kulturális tárca pályázatán nyertek támogatást, az idei ásatás egyik kitűzött célja az úgynevezett Vízi-bástya romjainak azonosítása volt.</p>

Szeptember közepéig tart még az idén páratlan leleteket a felszínre hozó régészeti feltárás a füleki várban. A munkálatokra a kulturális tárca pályázatán nyertek támogatást, az idei ásatás egyik kitűzött célja az úgynevezett Vízi-bástya romjainak azonosítása volt. Az öt éve elkezdett szisztematikus régészeti kutatás már korábban is igen figyelemreméltó leletanyaggal gazdagította a Füleki Vármúzeum gyűjteményét. A most előkerült, jól olvashatóan jelzett kínai porcelánedény töredéke egyedinek számít eddig az egész oszmán birodalom hódítási területén. Előkerülése megerősítheti az akkori kereskedelmi viszonyokról és kapcsolatokról szerzett korábbi ismereteket. Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója szerint az egyik legfontosabb eredmény a füleki vár és várhegy történetének legrégebbi korszakát, az időszámításunk előtti 2900 évvel ezelőtt itt létező Badeni-kultúra jelenlétét bizonyító edény. A mintegy ötméteres mélységből kiemelt rézkori ivócsanak ugyan több darabban került elő, de jól helyre lehetett állítani. Az omladékok közül előkerültek még főleg a 16. és a 17. századból származó ezüstpénzek, az ostromok idején használt munkaeszközök és golyók töredékei is. Sok egyszerű használati tárgy maradványait, valamint sok, a rézkortól egészen a 17. század végéig készített ezernyi cserépedény-töredéket is feltártak a munkálatok alatt. A leletek konzerválását és restaurálását részben már el is végezték, 2016-ban ebből az anyagból terveznek egy önálló kiállítást a Bebek-toronyban. „Az idei feltárás vezető régésze Robert Malček, a Nyitrai Régészeti Intézet munkatársa volt. Rendkívül gazdag a mostani leletanyag, de továbbra is izgalmas kérdés maradt a kutatás céljaként kitűzött, úgynevezett Vízi- bástya behatárolása és azonosítása. Három szelvényben dolgoztunk idén, az elsőben, ahol 11 méteres a szintkülönbség, már lezártuk a kutatást, ezt hamarosan visszatemetjük. Felmerült viszont egy olyan elképzelés, hogy az azonosított cölöpsoros védfal egy részét rekonstruálni kellene, így látványosabbá tennénk az alsóvárat, és gazdagodna a kiállítási terület. Egy tíz-tizenkét méter hosszú, bő három méter magas cölöpfalat tervezünk újjáépíteni, amihez pályázati forrást keresünk. Nekem az idei legkedvesebb leletem a Badeni-kultúra korából származó ivócsanak és a várszépítő tábor ideje alatt talált kínai porcelán edénytöredék, amely páratlan a maga nemében. 2016-ban is folytatni szeretnénk a feltárást, ahogy a vár állagmegóvási és karbantartási munkálatait is” – mondta Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója, régész.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?