Elsőként szélerőművet építene a Duslo vegyi üzem

Képarchívum
Vágsellye |

A megújuló energiaforrások minél hatékonyabb felhasználásában látja a jövőt a Duslo vegyi üzem vezetése. A legújabb beruházási tervéhez kidolgozott környezeti hatástanulmányt október 14-én tették közzé. Az A variáns szerint 6, a B variáns szerint 7 szélerőmű kereket telepítenének a vágsellyei járásbeli Vágtornóc és Mocsonok kataszterébe, a vegyi komplexum tulajdonában lévő területre.

A szélerőmű park megépítésébe Vágsellye és Vágtornóc önkormányzatának is van beleszólása, a nyilvánosságnak huszonegy napja van véleményezni az enviroportal.sk-n közzétett környezeti hatástanulmányba foglaltakat. A tervek szerint a Duslo üzemének déli területén állnának a szélkerekek, a parcellák jelenleg mezőgazdasági területként szolgálnak. Egy részük a Vágtornóchoz tartozó Felsőjattó kataszterében található. A mintegy 60 millió eurós beruházás keretében 150-170 méter magas oszlopokra szerelnék fel a szélturbinákat, amelyek pontos típusát meg nem közölték. A vegyi gyár hivatalos honlapján arról értesültünk, hogy a cég más módon is szeretne energiához jutni, ezért napelemeket helyeznének ki a területükön. A vállalat tervei között szerepel továbbá egy közös, korszerű energiatároló rendszer létesítése a szélenergia és a napenergia hatékony tárolására. A vállalat honlapján lévő tájékoztatás szerint első fázisban 20 MW elektrolízer telepítését tervezik 14 megawatt teljesítményű fotovoltaikus erőművel és 36 megawatt teljesítményű szélerőművel. A Duslo vegyi gyárban az energiaárak emelkedése miatt néhány hetes késéssel indították be az egyik termelési részleget. A műtrágya gyártásáról híres, és a gumigyártásnál nélkülözhetetlen vegyi anyagok előállítójaként is ismert üzem vezetése sokat remél a megújuló energiaforrások jövőbeni felhasználásától. Négy évvel ezelőtt ünnepelték a vegyi gyár fennállásának hatvanadik évfordulóját, ahol ma már több mint kétezer személyt alkalmaznak, és bedolgozó cégekkel működnek együtt. Ebben az időben nyitották meg az Ammónia 4 részleget, amelyet mintegy 320 millió euróból építettek.

Korábban napi 1300 tonna ammóniát gyártottak, az új csarnok korszerű technológiája napi 1600 tonna gyártását tette lehetővé. Az Ammónia 4 részleg építéséhez állami támogatást kapott a vállalat, és az Európai Bizottság további 58 millió euró adókedvezményt nyújtott a régió egyik legnagyobb munkáltatójának.


 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?