Edzéssel a jobb életminőségért

KIT-Nádszeg
Nádszeg |

A gátizomzatot erősítő tréning indult a nádszegi közösségi házban. A három alkalom során elsajátítható gyakorlatokat rutinná téve jelentős életminőségbeli javulást érhető el.

A kifejlesztője, Kriston Andrea nevét viselő Kriston Intim Torna medencefenéki izomerősítő tréning, tudatos alhasvédelem.

Kinek szól?

Nádszegen a héten indult ilyen tanfolyam Mórocz Magdolna vezetésével. Az első kérdésem az volt, kinek ajánlott az intim torna. „Azokat az izmokat erősítjük, amelyek nem látható területen vannak. Nagy tudatosság kell ahhoz, hogy olyan személyek is eljöjjenek a tréningre, akiknél nagyon számít a külső megjelenés, de az is fontos nekik, hogy ezek az izmok jól működjenek, ugyanis nagyon fontos élettani szerepeket töltenek be, ilyen például a vizelet megtartása, a székletürítés, de ezen a tájékon történik a szülés is. Addig nem érdekes terület ez, amíg minden jól működik. Felmerülhet viszont például egy aranyeres probléma a gyakori székrekedéstől, vagy a várandósság alatt olyan túlsúly nehezedik a gátra, amelyet nem lehet kiküszöbölni, vagy valaki a munkájából adódóan a mindennapokban extrém nehéz dolgokat cipel, esetleg olyan sportot végez, amivel nem segít magán, csak a külsejét ápolja vele. A függőleges gerinccel végzett súlyzózás például csak akkor nem ártalmas a gátizomzat szempontjából, ha jó technikával gyakorolják. Előfordulhat, hogy valaki addig, amíg nem találkozik ezzel a módszerrel, évekig végez a legnagyobb jóindulattal olyan dolgokat a testével, amely nem az ő egészségét szolgálja” – fejtette ki a tréner. Hangsúlyozta, mivel Kriston Andrea, a tréning kidolgozója magyarországi, ezért ott szélesebb körben ismert a módszere, ezért is érdemes kihasználni, ha a mi környékünkön, például Nádszegen adódik lehetőség elvégezni a tanfolyamot.

Nem tabu

A pozsonyeperjesi tréner, Mórocz Magdolna tapasztalatai szerint az emberek első reakciója az intim torna kifejezés hallatán általában az, hogy az intimitás olyan tabutéma, amely a legtöbb esetben szégyennel, bűntudattal párosul. „Mindenkinek garantálom, hogy semmi fel nem vállalható nem történik a tréningeken. A résztvevők anonim kérdőívet töltenek ki, amely alapján egyéni gyakorlatsort állítok össze számukra, ezeket a gyakorlatokat kell beépíteni a mindennapokba, vagyis a tréningen megszerzett tudást felhasználva rendszeresen, lehetőleg naponta elvégezni a tornát. A reggeli tréning 3-4, az esti 5-8 percig tart. A visszajelzésekből látszik, hogy akár műtéteket is el lehet kerülni a módszerrel. Hangsúlyozom, nem az orvosok helyett vannak a trénerek, hanem azért, hogy megmutassák az embereknek, hogy mit tudnak tenni magukért azért, hogy a medence izmai jól működjenek” – tette hozzá.

Szemléletváltás, felszabadultság

A mindig jó hangulatban zajló, sok tanulságos történettel és tapasztalattal kiegészített tanfolyam három részből áll, melynek során nemcsak a kismedencei izmok helyes erősítésével foglalkoznak a résztvevők, hanem az érzelmeikkel is. „Rengeteg érzelem lehet ráfűzve erre a területre, amelyeket megpróbálunk lefejteni, továbbá azokat a hiedelmeket, berögzült gondolatokat is, amelyekbe bele lehet betegedni. Egyfajta szemléletváltást is megrpóbálok elérni a résztvevőknél, illetve rávilágítani arra, hogy mekkora segítség az a magunk számára, ha megszabadulunk a rossz szokásainktól. Gondolok itt például arra, hogy mennyivel jobb minőségű életet élhetünk, ha megszűnik a székrekedés, az inkontinencia, visszahúzódik az aranyér, vagy ha egy kismama úgy érkezik el a szüléshez, hogy felkészíti rá a gátját. Szerencsére már vannak olyan orvosok, akik ajánlják az intim tornát a pácienseknek, mert látják a javulást például urológiai, nőgyógyászati vagy proktológiai problémák esetén. Számtalan példa bizonyítja, hogy olyan életminőség-beli változást lehet elérni a Kriston Intim Tornával, amelyet semmilyen más eszközzel nem lehet” – fogalmazott.

Bárkit érinthet a probléma

Mórocz Magdolna kiemelte, a vizelettartási problémák, az aranyér, a hüvelygyengeség, a méhsüllyedés nem csak azokat a nőket érinthetik, akik már szültek. „A hüvely olyan, mint egy támasztófal. Kötőszövet, harántcsíkolt izom, vagyis mozdítható, edzhető. Ha eddzük, fejlődik, ha nem, fokozatosan veszít az erejéből. A méhszalagok olyanok, mint a gumi, egy idő után megnyúlnak és veszítenek a rugalmasságukból. Ha viszont megerősítjük az egész medencealapot, vagyis a szeméremtől a gerincig található izmokat, beleértve a hüvelyt is, akkor magasan tudják tartani a hasi szerveket. Ha gyenge a hüvely, a húgyhólyag rásüllyed a mellső falára, de a székletürítésben is okozhat gondot a gyenge hüvely. A legsúlyosabb állapot, amikor a méh a hüvelyen keresztül a testen kívül jelenik meg. Sajnos ilyen probléma a harmincas korosztályt is érintheti. Sokan el sem tudják képzelni, hogy ilyen megtörténhet, ezért is fontos beszélni erről a témáról” – magyarázta Mórocz Magdolna. Az intim torna férfiaknak is javallott, hiszen az említett problémák közül több őket is érinti. Ilyen például az aranyér, vagy a prosztataműtét utáni gyakori vizelettartási problémák. „A medencefenék izmainak meggyengüléséből adódó problémák kialakulását befolyásolja a genetika, az életmód, a testfelépítésünk, az érzelmi életünk, akár nőnek, akár férfinak születtünk” – egészítette ki.

Fontos a megelőzés

Mint bármilyen más területen, a gátizomzatunk védelme esetén is rendkívül fontos a megelőzés, ezért már 17 éves korban érdemes elvégezni a tréninget, ám az embereknek általában kell egy probléma, ami miatt elkezdenek magukkal, az egészségükkel foglalkozni. Pedig a tornával a tréner szerint elkerülhető lenne például a méhszalagok rövidítő műtétje, a húgyhólyag felvarrása, vagy a férfiaknál a vizeletürítést szabályozó műtét. „Ezeknél a műtéteknél további gondot okoz, hogy sok esetben egyszeri beavatkozással nem tudják megszüntetni a problémát, idővel újra előjön, a további műtét azonban nem biztos, hogy megoldást jelent számukra. Fiatalon hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ezek a gondok csak az időseket érintik, vagy hogy 70-80 éves korunkban már nem fog nagy gondot okozni például az inkontinencia. Ez az elmélet szerintem azért sem állja meg a helyét, mert idős korban számos más, komolyabb problémánk lehet, amelyeket még inkább megnehezítenek a korábban felsoroltak. Kötelességünk addig tenni az egészségünk védelme érdekében, amíg rendben vagyunk és gond nélkül megtehetjük, hogy minél kevesebb problémával kelljen később szembenéznünk” – zárta Mórocz Magdolna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?