Általános orvosi ügyelet vagy sürgősségi ellátás?

A szerző felvétele
Dunaszerdahely |

A dunaszerdahelyi kórház vezetősége sajtótájékoztatón magyarázta el a különbséget az általános orvosi ügyelet és a sürgősségi ellátás között.

„A kórház fenntartása alatt működik a sürgősségi ellátás (Urgentný príjem), ugyanakkor az elsősegély osztályt, hivatalos nevén az általános orvosi ügyeletet (APS, Ambulatná pohotovostná služba) már más jogi személy üzemelteti a kórház épületében. Az utóbbi időben azzal szembesülünk, hogy a közvélemény nincs tisztában a kettő közötti különbséggel, sokszor összemossák a kórház sürgősségi szakellátását az általános orvosi ügyelettel” – kezdte bevezetőjében Bock Sylvia, az intézmény igazgatója.

A szerző felvétele

Ügyelet és sürgősségi

Napjainkban az általános orvosi ügyeletre keresztelt ellátás „készültség” néven ismert a köztudatban, ez a szlovák „Lekárska pohotovosť prvej pomoci” elnevezésből származik. Az általános felnőtt orvosi ügyelet és az általános gyermekorvosi ügyelet megyei hatáskörbe tartozik. Ebben az esetben a kórház mint bérbeadó van jelen, a szolgálatatást más jogi személy végzi. Az orvosi ügyeletet körzeti orvosok és gyermekorvosok bevonásával garantálják, naponta 16 órától 22 óráig, hétvégén és ünnepnapokon 7 órától 10 óráig. Havonta több ügyelet jut egy orvosra, ha kevesen vannak az adott körzetben. Napjainkban mindenhol tapasztalható az orvoshiány, ezért egyre nagyobb kihívás és probléma az ügyelet zökkenőmentes működtetése.

„Az általános orvosi ügyelet és a sürgősségi szakellátás két különböző dolog. Este 10 óráig ügyelet van, utána a kórház veszi át az ellátó szerepét. Ez a jogi helyzet lehet nem szerencsés, de a szlovák egészségügyben ez így működik”

– tette hozzá Horváth Zoltán orvos, a kórház egészségügyi ellátásért és megelőzésért felelős igazgatóhelyettese. A sürgősségi szakellátást mindig megelőzi a triázs, az emberek rangsorolására használt betegosztályozási rendszer. A mentőtiszt a panaszok és a gyors állapotfelmérés alapján meghatározza mennyire sürgős esetről van szó, és megállapítja a sorrendet. Az általános orvosi ügyeleten érkezés alapján látják el a betegeket. Az ügyeletet többnyire légúti megbetegedésekkel, belgyógyászati panaszokkal keresik fel a betegek. A rohamkocsival érkező pácienseket minden esetben a sürgőssi részlegre viszik és a triázs alapján sorolják be. A rohamkocsikat működtető mentőszolgálat a kórháztól független, ugyanakkor a sürgősségi részleg már a kórház hatásköre, amely 24 órában működik. Sürgősségi ellátásban a komolyabb sebészeti jellegű balesetek, az égési-vágási sérülések, törések, esések következményében kialakult problémákat kezelnek. Annak érdekében, hogy elkerüljék a részleg leterheltségét, az egészségügyi ellátásról szóló törvény értelmében 10 eurós illeték kifizetését vezették be. Ezen illeték alól mentesülnek a baleset elszenvedői vagy a hospitalizációra szorulók. A dunaszerdahelyi kórház esetében szinte egy helyen, ugyanazon a folyosón van az ügyelet és a sürgősségi, ez okozhatja, hogy összekeverik a kettőt. A mentős bejáratnál, az üvegajtó mögött jobbra található az általános orvosi ügyelet. A folyosón beljebb a sürgősségi fogadórészleg. Az általános gyermekorvosi ügyelet a kórház D pavilonjának második emeletén, a gyermekosztályon található.

A szerző felvétele

Hol tehetünk panaszt?

Amennyiben egy páciens panaszt szeretne tenni, akkor a megítélésnél fontos, hány órakor részesült ellátásban. A sürgősségi ellátásnál a panaszokkal minden esetben a kórház igazgatóságához lehet fordulni. Az általános orvosi ügyeletben részesültek az ellátást biztosító jogi intézményhez fordulhatnak, tehát a szolgálatóhoz. Az általános ügyelet működési engedélyét Dunaszerdahely esetében Nagyszombat megye egészségügyi szakosztálya adja ki, ez az intézmény szintén jogosult fogadni a panaszokat, akár etikai kérdésekben is. Amennyiben valaki nem elégedett magával az egészségügyi ellátással, akkor az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatalhoz (Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou) fordulhat jogorvoslatért. A 2023-as évben összesen 20 587 beteg fordult meg a dunaszerdahelyi kórház sürgősségi részlegén. Ebből 11 170 volt a sebészeti, 6644 a belgyógyászati és 2773 az ideggyógyászati eset. Ebben a kimutatásban nincs benne a közvetlenül a szülészeti, nőgyógyászati és a gyermekosztályra irányított esetek száma. Havi átlagban ez 1716 beteget jelent, napi leosztásban közel 60 ember kereste fel a sürgősségit.

A szerző felvétele
A szerző felvétele
A szerző felvétele
A szerző felvétele
A szerző felvétele
A szerző felvétele
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?