Akik nélkül nem jöhetne létre a fesztivál

XVI. Jurtanapok
Alsószeli |

A hagyományokhoz híven a nyári napfordulót követő hétvégén megtartották a XVI. Alsószeli Jurtanapok Kulturális Fesztivál és Nyári Szabadegyetemet a Laposon. Mikor ez a cikk készül, a szervezők és a segítők még a fesztiválhelyszín elbontásán dolgoznak. 

A koronavírus-járvány miatt elrendelt intézkedések következtében idén a XVIII. helyett a XVI. Jurtanapokat tartották meg Alsószeliben. A kezdetektől résztvevője vagyok a fesztiválnak. A legelsőn mint fellépő vettem részt, majd hosszú évekig mint látogató, később mint a fellépőt kísérő szülő. A járvány előtti utolsó alkalommal már belekóstoltam az önkéntes munkába egy rövid időre és eldöntöttem, hogy legközelebb több időt töltök a segítők között, hátha sikerül megfejtenem, hogyan lehet egy ekkora fesztivált ilyen magas színvonalon úgy megszervezni, hogy közben mindenki jól érzi magát, szórakozik és a kemény munkát követő fáradtsággal egyúttal fel is töltődik. A konyhasátorban töltött időt arra is kihasználtam, hogy az önkénteseket megkérdezzem, miért vállalják a munkát. 

Jurtanapok-önkéntesek

A keménymag

Pukkai Tibor viccesen konyhafőnökként mutatkozik be, ő a felelős a katlanban főtt ételekért. A kezdetektől minden évben segédkezik, mert úgy véli, fontos, hogy tegyen valamit a közösségért. „Olyan jó itt, olyan jó a társaság, hogy alig vártuk, hogy két év után újra legyen Jurtanapok, újrainduljon az élet” – mondja az egyik önkéntes, aki nem szeretné, ha a neve megjelenne. Vígh György hozzáteszi, ő azért vállalta a munkát, mert már nyugdíjas, de korábban mint helyi képviselő is kötelességének érezte, hogy besegítsen, illetve a Csemadok tagjaként mindenféle kulturális rendezvény szervezésében részt vett, így a Jurtanapokéban is. A hétvégén a zöldségek és más hozzávalók tisztítását, szeletelését végezte három napon keresztül. Virág Dezső egy évet hagyott ki a tizenhatból. „Az ember azon van, hogy a magyarságot képviselje, ezzel tudom leginkább segíteni a közösséget. Sok évig én voltam a sofőr, most pedig húst sütök. Hetvennyolc éves vagyok, délután már kicsit pihennem kellett” – fogalmazott. Puskás Margit a kemencéknél a lepénysütést vállalta. Visszaemlékezve elmondta, 2005-ben, várakozással telve szervezték meg először a fesztivált, majd évről évre egyre bővült a kínálat. „Volt egy év, amikor annyi eső esett, hogy az egész Lapost elöntötte a víz, kérdéses volt, meg lehet-e tartani a fesztivált, akkor került a konyha a Laposról egy magasabban fekvő helyszínre. Egy másik alkalommal három napig esett és nagyon hideg volt, mégis kígyózott a sor, az emberek esernyőkkel sorakoztak a lepényért. Az önkéntesek sínadrágba öltözve dolgoztak, a lepénytésztát pokrócokba takargatva, hősugárzókkal melegítve kelesztettük” – mondta el legemlékezetesebb élményeit. Egy másik segítő, aki szintén nem vállalta a nevét, ugyancsak a társaság miatt jön évről évre. „Nagyon hiányzott a kiesett két év, imádok itt lenni, nagyon jó a hangulat, hívás nélkül jöttem reggel fél kilenctől éjfélig mindhárom nap. Akarattal, szívvel-lélekkel kell csinálni” – válaszolja arra a kérdésre, hogy túl a hatvanon hogyan lehet bírni a munkát. Az önkéntesekre általában jellemző, hogy a gyermekeik, később az unokáik is követik a példájukat. Egyikük elmondta, a fia szabadságot vesz ki a fesztivál miatt, hogy az előkészületekben és az utómunkákban is részt vehessen. Van, aki a fia kérésére állt be segíteni a fesztivál első évfolyamában és azóta sem hagyott ki egyet sem. Szerinte azért alakult ki a fesztivál körül ilyen összetartó közösség, mert az idősebb generáció abban nőtt fel, hogy családi körben, a rokonokkal együtt végezték az olyan munkákat, mint a tollfosztás, kukoricahántás. Munka közben beszélgettek, szórakoztak, nótáztak, élmény volt ott lenni akár felnőttként, akár gyerekként. Az önkéntes munka nagyon hasonló, hiszen miközben elvégzik a feladatokat, van idő szórakozni. 

Mindig mosolygósan

Idegenekből ismerősök

A helyieken kívül rengeteg önkéntes csatlakozik más településekről is, főleg a fiatalabb generációkból. Molnár Bálint Előd Taksonyról jött, életében először állt be lepénytésztát dagasztani. „Mindig a Hörpintőben vagyok beosztva, ahol itatjuk az embereket és csináljuk a fesztivált. A hatodik Jurtanapokon vettem részt először önkéntesként, egy alsószeli osztálytársam kérésére. Nagyon megtetszett a harcművészeti rész, először megtanultam, majd tanítottam az íjászatot. A szeliek észreveszik, ha az ember dolgozik, így mindig több feladatot kaptam. Napszaktól függően változó, hogy melyik az a munkakör, ahol a legszívesebben vagyok. A legjobb hely a Laposon a fűzfák alatt az íjászat oktatás, mert ott nincs olyan nagy meleg, este viszont a Hörpintőben van a legjobb hangulat és a szép lányok is odajönnek” – árulta el Bálint. A gútai születésű Borka Marcsi a magyarországi Tordasról érkezett. „Nálunk nincs ilyen jó fesztivál, ezért jöttem a gyerekeimmel együtt, akikkel itt sátorozunk. Három évvel ezelőtt voltunk itt először, akkor a leves főzésében segítettem. Most fülelek, tanulom a helyiek humorát és a lepénykészítést, egész nap dagasztok” – mondja. Tari Eszter öt éve, a bátyja hatására, Galántáról jár rendszeresen segíteni, idén először az információs sátorban vállalt munkát, előtte mindig a konyhában volt, de nevetve bevallja, a legjobb buli a színpad előtt van. Csobády Csilla Jabloncáról érkezett. Nyitrai egyetemistaként a Gímesi Művelődési Tábor és Gólyatábor szervezőjeként ismerkedett meg a Jurtanapok szervezőivel. „Először 2019-ben jöttem el és nagyon megtetszett a hangulata. Az ittlétem alatt az egyik jurtában lakom. Az első éjszaka a legnehezebb, mert szokni kell a bogarakat, de nagyon szeretem. Ami bennem leginkább megmaradt az első alkalommal, az az elképesztő családias hangulat és az a szabadság, amit itt érzek. Ahogy látom, hogy a gyerekek rohangálnak, és bárki szemmel tartja őket, nemcsak a szüleik, tényleg úgy érzem, mintha egy hatalmas család lennénk” – fogalmazott Csilla.

Utánpótlás

Faloda és Serelde

Morvai Viola, Fekete László és Szeles Pál Ildikó Kovács Julianna kérésére álltak be segítőnek. Baráti társaság az övék, egykori osztálytársak, illetve munkatársak, akiknek jólesik kimozdulni a megszokott hétköznapokból. „Itt nem kell olyan megterhelő, felelősségteljes munkát végezni, mint a munkahelyünkön, itt bulizni lehet, beszélgetni akár olyan emberekkel is, akikkel csak évente egyszer van erre lehetőség, vagy csak itt találkozunk. Kellemesen elfáradunk, mégis annyira föltöltődünk, hogy a következő Jurtanapokig táplálkozni tudunk belőle” – fejtette ki Morvai Viola. Szeles Pál Ildikó ötödik éve önkénteskedik, a lepénysütőknél kezdte. Szerinte mindenhol jó, de legjobb a Falodában, mert rálátni a színpadra is. Kihasználják a gyógyító jurta kínálatát és a kirakodóvásárt is van idejük végigjárni. Seres Csilla és férje, Zoltán nevükhöz híven a Sereldében dolgoznak. Csilla esetében az önkéntes munka összekapcsolódik a fesztivállal, mint mondja, neki itt jó a buli. „Évek óta miénk a vasárnap délelőtti műszak, mivel kicsi gyerekeink vannak, szombaton nem maradunk sokáig, így másnap korán tudunk kelni. Jó érzés adni, segíteni, közben nagyon sok ismerőssel lehet találkozni” – tette hozzá. 


A fesztivál lebonyolításában közel kétszáz önkéntes vesz részt. Külön csapatok felelnek a rendért, a takarításért, a szereplők ellátásáért, a sátrak, jurták építéséért, lebontásáért. A szervezők minden fesztivál után köszönőesten látják vendégül mindnyájukat. Így épül a közösség, alakulnak ki barátságok, szerelmek, köttetnek házasságok. Közben pedig a környék legszínvonalasabb programjait kínálják a látogatóknak.  

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?