A gyerekek adaptációját szakemberek segítik (Képarchívum)
Adaptációs központot nyitottak
Szenc önkormányzata Szlovákiában elsőként hozott létre adaptációs központot az Ukrajnából a városba érkező gyerekek számára. A kísérleti projektet a TENENET nonprofit szervezettel közösen valósították meg.
Az orosz-ukrán háború borzalmai elől elmenekült ukrajnaiak beilleszkedését segítő adaptációs központ a szenci Városi Művelődési Központban hétfőtől várja az 5-7 éves gyerekeket.
Szakszerű segítség
„A gyerekeknek és családjuknak szakemberek nyújtanak átfogó szolgáltatást. Nemcsak pedagógusok, hanem speciálpedagógusok és pszichológusok is segítik őket. Nyelvi, intervenciós, nevelési, művelődési és anyagi támogatást is kapnak” – tájékoztatott Martina Ostatníková, Szenc város szóvivője. Kifejtette, a város hosszú ideje küzd helyhiánnyal az óvodákban és az alapiskolákban. A háborús övezetből érkező menekült gyerekeket nem képes az intézményekben elhelyezni. Annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban tudja kezelni a kialakult helyzetet, azonnal speciális válságstábot hozott létre olyan kulcsfontosságú szakterületekről érkező szakemberek bevonásával, mint például a szociális szakterület, a Vöröskereszt, az oktatásügy, a helyi karitász, a harmadik szektor és a rendőrség.
Közös adatbázis
A válságstáb közös elektronikus adatbázist hozott létre, hogy az Ukrajnából érkező menekülteket segítő szakosztályok összedolgozhassanak úgy, hogy az önkormányzat képes legyen pontosan meghatározni a számukat, az egyes célcsoportokat, a szükségleteiket és koordinálni a segítségnyújtást az egyéneknek. „Ugyanakkor az is fontos, hogy az önkormányzatnak adatai legyenek arról, ki és hol szállásolta el a menekülteket a városban, milyen segítséget nyújtott nekik, hogy az ide érkezettek rövid ideig maradnak, vagy hosszú távú terveik vannak és szeretnének beilleszkedni a helyi közösség életébe. Értelemszerűen a menekültek legtöbbje különböző korú anya gyermekével” – magyarázta a szóvivő. Rámutatott, Szencen nincs szabad kapacitás az óvodákban és az iskolákban a helyi gyerekek számára sem, ezért keres az önkormányzat megfelelő helyeket az ilyen adaptációs központok kialakítására. Ennek érdekében aktívan kommunikál az oktatási minisztériummal és a pozsonyi regionális oktatásügyi hivatallal. Hangsúlyozta, a Szencen tevékenykedő TENENET nonprofit szervezettel való jó együttműködésnek köszönhetően sikerült a menekült gyerekek elhelyezésének ezt az alternatív formáját megvalósítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.