A helyi vállalkozók is elérhetik a világszínvonalat

Rohonczy Gedeon Mentorprogram
Komárom |

Másodízben is meghirdette a szlovákiai magyar élelmiszeripari vállalkozásokat támogató mentorprogramját a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. Királyhelmec és Rimaszobat mellett Komáromban is egy pódiumbeszélgetéssel népszerűsítették a kezdeményezést.

Ahogy korábban, a Rohonczy Gedeon Mentorprogram másodjára is ingyenes lesz. A cél is változatlan: a jelentkezők közül kiválasztott vállalkozókat komplex szakmai támogatásban részesítik úgy, hogy ezzel üzleti hatékonyságukat és versenyképességüket növelik. Az első körben öt céget kísértek végig a program mentorai. A támogatásnak köszönhetően nőtt az előállított termékek minősége, amelyek közül néhány nemzetközi versenyen is díjakat nyertek. A segítség kizárólag „szellemi”, pénzjuttatással nem jár, viszont ha az adott vállalkozó tanulékony, akkor ez később kihatással lehet az anyagi helyzetére.

A programot ismertető komáromi pódiumbeszélgetés a mentorálás bemutatásán kívül jócskán belemerült a helyi vállalkozók mozgásterébe, fejlődési lehetőségeikbe és távlati perspektívájába. Iván Tamás, a mentorprogramban közreműködő Baross Alapítvány igazgatója a felvezetés során arról beszélt, a szlovákiai magyar vállalkozók számos jó adottsággal rendelkeznek, de például még nincsenek meg a külső piacokra való kilépéshez szükséges tapasztalataik – ezért is jó, ha mentorálásban részesülnek.

Pénzre váltható tudás

Csík László, a CED ügyvezetője (a szervezet egyébént a magyar kormány export- és gazdaságfejlesztési háttérintézménye) arról beszélt, hogy a magyar külügyi tárca sikertörténetnek látja a mentorprogramot, ezért egyértelmű volt, hogy az első felvonást követően lesz második is. 10-11 elismert szakember, vállalkozó két éven keresztül segít egy-egy mentoráltnak jobbá tenni a saját cégét.

Simon Vilmos vezető mentor – a beszélgetés egyik rendre visszatérő témájaként – hangsúlyozta a családi vállalkozások, birtokok jelentőségét. A legfőbb tanulság szerinte ugyanis, hogy az egy embertől függő birtok hosszútávon nem tud fennmaradni. Egyúttal összegezte a tapasztalataikat is Hogy pontosan miben kellett a program keretében segítséget nyújtaniuk, az cégről cégre változott. Volt, akinek kiváló terméke volt, de nem tudta eladhatóan becsomagolni. Másnál kaotikusak voltak a pénzügyek, s az is megesett, hogy a mentoráltak egyáltalán nem mérték fel a rizikófaktorokat, s el kellett kezdeniük terveket írni. Beszélt arról is, hogy

teljesen mindegy a vállalkozás mérete, őket csak az érdekli, nyitott-e valaki arra, hogy „a világszínvonalat ostromolja”.

A mentoráltak folyamatosan „házi feladatokat” kapnak majd, negyedéves vállalásokat kell teljesíteniük, időnként pedig szembe kell nézniük a leplezetlen kritikával is. Szorgalmazta, hogy a helyi vállalkozók nyissanak a szlovák piac felé, ahol például kevés a jó bor, s kialakulóban van még az ehhez szükséges fogyasztói kultúra is.

A családi cégek világa

Hernyák László, a másik főmentor rendszeresen visszatekintett a saját vállalkozásának 30 éves történetére. Ehhez hozzátette: az lenne a jó, ha ezt az időtávot mintegy 10 évre lehetne lerövidíteni a mentorálásnak köszönhetően. Hangsúlyozta: a generációs folytonosság biztosítása nem könnyű.

A családi vállalkozás az egyik legszebb, de az egyik legnehezebb”

summázta évtizedes tapasztalatait. Ami a mentorálást illeti, ők sem tudnak mindent, de el tudják vinni a pernereiket olyan helyre, üzemekbe, ahol tovább tanulhatnak. Rámutatott a folyamatos képzés, tanulás fontosságára. Ő és az Etyeken működő társai még „most is tanulnak”: nemrég Franciaországból hívtak magukhoz szakembert, aki a pezsgőkészítés kapcsán látta el őket tanácsokkal napi 1000 euróét.

Finomodó filozófia

A korábbi mentoráltak közül a bogyai Lajtos Krisztián beszélt a tapasztalatairól. Mint mondta, kezdetben bizonytalan volt, kellett egy idő, mire a mentorokkal teljesen megnyíltak egymásnak, de egyértelműen sikertörténetnek tekinti a programot. Hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a vállalkozók ne próbáljanak ferdíteni a számaikon a bemutatkozás során.

„Ne azt várjuk, hogy ők elvégzik a munkánkat, de tudnak adni ötleteket a hatékonyabb működéshez a szebb kinézethez, az értékesítéshez”

– mondta a mentorok munkájáról. Elmondta azt is, hogy számos feladata lett, köztük olyanok is, amiről azt sem gondolta, hogy léteznek – ám mindez hozzájárult ahhoz, hogy „finomodjon a filozófiája”.

A programba online lehet jelentkezni február 15-ig a CED honlapján keresztül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?