Az eddig véltnél később születtek az első csillagok a Max Planck űrteleszkóp adatai szerint

<p>A világegyetem első csillagai később keletkeztek, mint eddig feltételezték - erre a következtetésre jutottak a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás feltérképezését elkészítő Max Planck űrteleszkóp-program tudósai.</p>

Az Európai Űrügynökség (ESA) Max Planck-űrteleszkópja 2013-ban fejezte küldetését, amelynek során elkészítette a világűr "legidősebb fényének" legpontosabb térképét.      A kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásról készített korábbi megfigyelések azt sugallták, hogy a csillagok első nemzedéke az ősrobbanás után mintegy 420 millió évvel keletkezett.    A 2009-ben útjára indított Max Planck-űrteleszkóp új adatai azt jelzik, hogy ezek a csillagok az ősrobbanás után mintegy 560 millió évvel "gyulladtak fel".    "A 140 millió évnyi különbség nem tűnhet jelentősnek a világűr 13,8 milliárd éves történetével összefüggésben, de arányosan ez egy nagyon nagy változás annak megértésében, hogyan fejlődtek bizonyos kulcsfontosságú jelenségek a legkorábbi korszakokban" - idézte George Efstathiout, a Planck tudományos együttműködési program egyik vezetőjét a BBC News honlapja.    Az ESA Max Planck-űrteleszkópja 2009 és 2013 között vizsgálta az ősrobbanás utáni forró világegyetem maradványsugárzását minden korábbinál jobb térbeli felbontással és érzékenységgel. Ez az elektromágneses sugárzás az egész világegyetemet kitölti. Az ősrobbanás után körülbelül 380 ezer évvel az atommagok és elektronok atomokká álltak össze, és a fotonok (fény) számára a világegyetem átlátszóvá vált. A mikrohullámú háttérsugárzás ebből az időből származik. Ez a sugárzás tekinthető az ősrobbanás legkomolyabb bizonyítékának.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?