A 2019. év jelentősebb tudományos felfedezései, találmányai

űr

2019-ben számos új felfedezéssel, találmánnyal gazdagodott a tudomány, a csillagászat, és a számítástechnikai ágazat. A legjelentősebbekből válogattunk.

2019. január

Először szállt le épségben ember készítette szerkezet, a kínai Csang'o-4 a Hold sötét oldalán, amelynek Jáde Nyúl-2 (Yutu-2) nevű holdjárója tudományos kísérleteket végzett.

2019. március

Nem sokkal az univerzum születése után, 13,8 milliárd éve keletkezett 83 szupermasszív (nagy tömegű) fekete lyukat fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport. 

2019. április

Egy repülő csillagvizsgálóvá alakított Boeing 747esről megfigyelték az űrben az univerzum legrégebbi, az ősrobbanás után kialakult molekulája, a héliumhidrid ionok infravörös sugárzását.

Feltehetően két újabb gravitációs hullámot talált a lézer interferométeres gravitációshullám-vizsgáló obszervatórium (LIGO) és az olaszországi Virgo detektor. (Először 2015ben figyeltek meg közvetlenül gravitációs hullámokat, a téridő görbületének hullámszerűen terjedő megváltozását Albert Einstein 1915-ben közzétett általános relativitáselmélete jósolta meg.)

Négy kontinens nyolc obszervatóriumának együttműködésével először sikerült felvételt készíteni egy fekete lyukról, az 55 millió fényévre lévő Messier 87 nevű galaxis középpontjában. Júniusban a valaha készült legrészletesebb szimulációval megfejtették, hogyan nyelik el a fekete lyukak az anyagot. Augusztusban a LIGO és a Virgo megfigyelte, ahogy egy fekete lyuk „felfal” egy neutroncsillagot.

2019. július

Egy szomszédos törpecsillag körül keringő három új exobolygót (Naprendszeren kívüli planétát) fedezett fel a NASA űrszondája a TOI-270 csillagrendszerben, az egyik szilárd felszínű és valamivel nagyobb a Földnél.

2019. szeptember

Rádióhullámokat kibocsátó, homokóra alakú két óriási „gömböt” azonosítottak a Tejútrendszer kellős közepén.

2019. október

A Nemzetközi Csillagászati Unió 20 újabb holdat talált a Szaturnusz körül, amely így a maga 82 holdjával az élre ugrott a Naprendszer bolygói között, megelőzve a Jupitert, melynek 79 holdja van.
A Google bejelentette, hogy egy 54 kvantumbites (qubites) proceszszorral a jelenleg legerősebb szuperszámítógépnél 1,5 milliárdszor gyorsabban végzett számításokat. A cégnek a Nature-ben megjelent közleménye szerint ezzel elérték a kvantumfölényt, amit sokan vitatnak. 

2019. november

Először sikerült kozmikus óriásrobbanásokat észlelni földi gammasugár-teleszkópokkal. Az univerzum legerősebb robbanásai sokkal nagyobb energiasugárzással járnak, mint korábban hitték, a kitörések energiája 100 milliárdszor akkora volt, mint a látható fény.

Vízgőzt észleltek az Európa, a Jupiter 79 holdjának egyike felett. A NASA kutatói először tudták igazolni, hogy a több kilométer vastag jégpáncél alatt folyékony vízóceán húzódik.

2019. december

Egy Új-Zélandról indított amerikai rakéta két új magyar „zsebműholdat” is Föld körüli pályára állított, ezek üzemszerűen működnek, és a földi állomásokról is vezérelhetők.

Laboratóriumokban használható hidrogéngenerátort fejlesztett a Thales Nano Energy Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a H-Genie jelenleg az egyetlen olyan hidrogéngenerátor, amely nagynyomású hidrogént képes előállítani.

(mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?