A látogatottabb utcák és terek lezárását, valamint az ülve fogyasztást nem biztosító vendéglátóegységek esti bezárásának korábbra hozatalát jelentette be vasárnap Giuseppe Conte olasz miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy egyelőre semmilyen további korlátozást nem terveznek, és kijelentve, hogy a tavaszi járványhelyzet nem ismétlődik meg, mert „most az ország felkészültebb”.
Olasz kormányfő: nem zárhatjuk le még egyszer az országot
„A járványszámok emelkednek, nem szabad időt vesztegetni, de minden eszközzel el kell kerülni az újabb leállást, amit az ország gazdasága többé nem engedhet meg magának” – hangoztatta a miniszterelnök. Kiemelte, hogy az eddig követett intézkedésekkel az olasz gazdasági mutatók kedvezőbben alakulnak mint a franciák, németek és spanyolok.
A szeptember közepén újraindított oktatás is személyes jelenléttel folytatódik: a tartományok határozhatnak úgy, hogy a gimnáziumokban és a szakközépiskolákban legyen délelőtti és délutáni turnus a reggeli tömegközlekedés terhelésének enyhítésére.
Giuseppe Conte közölte: a polgármesterek elrendelhetik, hogy este kilenc órától le kell zárni azokat az utcákat és tereket, amelyeken tömörülés alakulhat ki. A lezárt területre csak az léphet be, aki ott lakik vagy oda megy dolgozni.
Éjfélig nyitva tarthatnak azok az éttermek, amelyekben ülve lehet fogyasztani, asztalonként legfeljebb hat személlyel. Az éttermeknek a bejáratnál fel kell tüntetniük, hogy hány vendéget tudnak egyszerre fogadni. Este hat órakor viszont be kell zárniuk azoknak, amelyek nem tudnak minden vendégnek ülőhelyet biztosítani, tehát a bároknak, presszóknak és egyéb szórakozóhelyeknek. A házhozszállítás határidejét éjfélben szabták meg. A korlátozások nem vonatkoznak a kórházakban, repülőtereken, autósztrádákon működő vendéglátásra.
Este kilenc óráig tarthatnak nyitva a játéktermek és sportfogadási irodák.
Betiltották a búcsúk rendezését, a nagyobb méretű vásárokat, de a konferenciákat nem. A rendelkezések értelmében a munkahelyeken a távmunkavégzést kell előnyben részesíteni.
Az amatőr csapatsportokat leállították, a szövetségek nem profi sportolóinak az edzés engedélyezett, de a versenyeket felfüggesztették.
Az edzőtermek, uszodák nyitva maradnak, és további hét napot kaptak az óvintézkedések betartásának biztosítására.
A római kormány május óta először október 13-án vezetett be szigorításokat, amelyek a járványgörbe ugrásszerű emelkedésével néhány nap alatt elégtelennek tűntek Giuseppe Conte péntek esti kijelentése szerint, amikor a miniszterelnök még stratégiaváltást szorgalmazott.
Conte most kifejtette: nem kell a tavasszal alkalmazott stratégiát követni az ország teljes lezárásával, mivel márciusban a járvány meglepetésszerűen érkezett, az ország nem volt felkészülve rá, nem volt elég maszk és tömeges tesztelés sem.
„Azóta sokat dolgoztunk, harmincnégyezerrel növeltük az egészségügyi dolgozók számát, megkétszereztük az intenzív ágyakét, naponta húszmillió maszkot gyártunk, naponta közel százötven ezer tesztet végzünk” – hangoztatta Conte. Kiemelte, hogy Olaszország az egyetlen Európában, amely naponta biztosít sebészi szájmaszkot a tizennyolcezer oktatási intézmény pedagógusainak és diákjainak.
Sajtóértesülések szerint a kormány korábban még kijárási korlátozást is tervezett, de a tartományok nyomására mégsem vezette ezt be.
A karácsonyi vakációval kapcsolatban Giuseppe Conte kijelentette, hogy minden az olaszok felelősségteljes magatartásától függ. „Hordjátok a szájmaszkot, tartsátok be a biztonsági távolságot” – figyelmeztetett.
Vasárnap 11 705-tel emelkedett a szűrt fertőzöttek száma, az egy hete mért 5456-hoz képest. Az egészségügyi hatóságok kritikusnak tartják a kórházak telítettségét Milánóban és Nápolyban. Tavaszhoz képest a betegség nemcsak északon, hanem az egész országban terjed.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.