ENSZ: Guterres Oroszország-bírálata nem állította le a Moszkvával folytatott párbeszédet

António Guterres

António Guterres ENSZ-főtitkár „nagyon világosan kifejtette álláspontját” az ukrajnai orosz háborúval kapcsolatban, de ez nem állította le a Moszkvával folytatott párbeszédet – jelentette be az ENSZ egyik szóvivője csütörtökön, miután egy orosz figyelmeztetés szerint veszélybe kerülhet az ENSZ-tisztségviselőkkel folytatott együttműködés.

Dmitrij Poljanszkij, az orosz ENSZ-nagykövet helyettese szerdán úgy fogalmazott: Moszkva átértékeli az együttműködést az ENSZ-főtitkárral, ha a világszervezet szakértőket küld Ukrajnába azoknak az Oroszország által bevetett drónoknak a kivizsgálására, amelyeket a nyugati hatalmak szerint Iránban gyártottak, és amelyek használatával Moszkva megszegte volna az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) iráni szankciókra vonatkozó határozatát.

„Az ENSZ főtitkára nagyon világosan kifejtette álláspontját az ukrajnai háborúval és az orosz lépésekkel kapcsolatban” – fogalmazott Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő egy sajtótájékoztatón.

„Ez azonban nem állította le az Orosz Föderációval folytatott folyamatos párbeszédet egy sor, a konfliktushoz kapcsolódó kérdésről, illetve ezenfelül minden egyéb témakörben, amellyel foglalkozunk” – tette hozzá a világszervezet képviselője.

Az ENSZ BT szerdai ülésén vette napirendre a drónok ukrajnai orosz bevetésének kérdését az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia kérésére, amely országok szerint ezek a pilóta nélküli gépek iráni gyártmányúak, és használatukkal Moszkva megszegte a 2015-ös ENSZ BT-határozatot, amely elismerte az Iránnal kötött nukleáris megállapodást.

Teherán tagadja, hogy drónokat juttatott volna Oroszországnak, és Moszkva is tagadja, hogy csapatai pilóta nélküli iráni gépeket vetettek volna be Ukrajnában.

Kijev a héten ENSZ-szakértőket hívott az országba a lelőtt drónok kivizsgálására.

Irán és Oroszország is amellett érvel, hogy Guterresnek nincs felhatalmazása ENSZ-szakértőket küldeni Ukrajnába ebből a célból.

„Nyitottak vagyunk mindenfajta tájékoztatás megvizsgálására, amelyet a tagállamok az ENSZ-főtitkár tudomására hoznak” – hangsúlyozta Dujarric csütörtökön, hozzátéve, hogy Guterres döntései az ENSZ-határozatokon és a BT útmutatásain alapulnak.

Az ENSZ tisztségviselői régóta végeznek helyszíni szemléket bizonyítékok megtekintése céljából: 2017-ben Franciaország által elkobzott fegyvereket, illetve a Szaúd-Arábiára kilőtt ballisztikus rakéták roncsait vizsgálták meg a helyszínen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?