Aláírta Joe Biden amerikai elnök csütörtökön a Fehér Házban azt az 1900 milliárd dolláros mentőcsomagról szóló törvényjavaslatot, amelynek célja, hogy segítse a koronavírus-járvány elleni küzdelmet és a legyengült amerikai gazdaság helyreállítását.
Aláírta Joe Biden az 1900 milliárd dolláros mentőcsomagot
„Ez a történelmi jogszabály az ország gerincének újjáépítéséről szól” – mondta Biden, amikor aláírta a javaslatot az ovális irodában. Az elnök úgy fogalmazott: a mentőcsomag esélyt ad az amerikai embereknek. „A dolgozó embereknek, a középosztálybeli embereknek, azoknak, akik az országot építik. Ez a lényege.”
Joe Biden eredetileg azt tervezte, hogy pénteken látja el kézjegyével a törvényjavaslatot, de azt a vártnál gyorsabban eljuttatták a Fehér Házba.
A demokrata többségű képviselőház szerdán hagyta jóvá a republikánusok által vitatott csomagot, amelyet a szenátus szombaton csak módosításokkal fogadott el, ezért visszakerült a képviselők elé.
Az alsóház által elfogadott korábbi változat különbözött a mostanitól. Például heti 300 dollár helyett heti 400 dollárral egészítette volna ki a munkanélküli segélyt, illetve a jelenlegi mintegy duplájára, 15 dollárra emelte volna az óránkénti minimálbért, ezt a szenátusban azonban nem sikerült elfogadtatni.
Az elnök által aláírt törvény értelmében az évi 75 000 dollárnál kevesebbet keresők egyszeri, közvetlen juttatásként 1400 dollárt kapnak majd. Ezen kívül heti 300 dollár munkanélküli segélyt folyósítanak mindazoknak, akik a járvány miatt elveszítették a munkájukat. A gyermekek után járó adókedvezmény összegét hat év alatti gyermekek esetében 2000-ről 3600 dollárra, míg a hatévesnél idősebbeket nevelő szülőknél 3000 dollárra növelik.
A szövetségi kormányzat 350 milliárd dollárral segíti ki az államokat és az önkormányzatokat, amelyeknek a válság miatt tátongó űr keletkezett a költségvetésében. 130 milliárd dollárt juttatnak az iskolák számára a vírus elleni védekezés finanszírozására, és 90 milliárd dollárral támogatják a közlekedés és az infrastruktúra fejlesztését. A csomag tartalmaz emellett egy 50 milliárd dolláros tételt, amelyet a koronavírussal kapcsolatos tesztelésére és kontaktkutatásra költhetnek majd.
A segélycsomag tartalmaz még egy 27,4 milliárd dolláros sürgősségi lakásbérleti támogatást a rászoruló emberek számára, amellyel a kabinet célja a kilakoltatások megakadályozása. További 10 milliárd dollárt különítenek el arra, hogy a bajba jutott ingatlantulajdonosok elkerülhessék az árverezéseket. A törvényjavaslat 5 milliárd dollárt szán a hajléktalanság problémájának kezelésére és további 5 milliárd dollárt a közüzemi számlákkal hátralékba került emberek támogatására.
Joe Biden amerikai idő szerint csütörtök este – hivatalba lépésének ötvenedik napján – megtartja első főműsoridőben sugárzott televíziós beszédét, egy évvel azután, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárványnak nyilvánította a koronavírus-járványt. Az elnök azt mondta, beszélni fog arról, „amit a nemzetnek át kellett élnie az elmúlt évben, de ami még fontosabb, beszélni fog a jövőről”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.