Végérvényesen az államé a bősi vízerőmű

Pozsony |

<p>Végérvényesen állami kézben marad a bősi&nbsp;vízerőmű, az olasz Enel ugyanis múlt pénteken a bécsi döntőbíróságon elvesztette a&nbsp;vízerőmű&nbsp;bérleti szerződésének egyoldalú felmondása miatt indított pert - közölte tegnap Robert Fico kormányfő</p>

A tét 588,22 millió euró volt, ennyit követelt az olasz Enel többségi tulajdonában levő Szlovák Villamos Művek (SE) az államtól. Fico szerint kormánya a továbbiakban is mindent elkövet azért, hogy ott, ahol arra lehetőség van, a privatizált tulajdont visszaszerezze. A bősi vízerőművel kapcsolatos perek ezzel nem értek véget, az állam 480 millió eurót követel az Eneltől az erőmű indokolatlan használata során szerzett haszonért. 

A pereskedés még nem ért véget

z olasz Enel többségi tulajdonában levő Szlovák Villamos Művek (SE) 2015 júniusában fordult az osztrák gazdasági kamara választott bíróságának a bécsi központjához (Vienna International Arbitral Centre), az úgynevezett döntőbírósághoz, mert Robert Fico kabinetje egyoldalúan felmondta a bősi vízerőmű üzemeltetésére aláírt bérleti szerződést. A bíróság a beadványt múlt pénteken teljes egészében elutasította. 

„Ma bátran kijelenthetjük, hogy nem létezik semmi, ami ezt a gyöngyszemet elvehetné az országtól. Büszke vagyok rá, hogy kormányom 2015-ben ehhez a lépéshez folyamodott“ - mondta tegnap a bősi vízerőműben tartott sajtótájékoztatóján Fico. Peter Žiga gazdasági miniszter szerint a döntéssel csak beigazolódott, hogy azok, akik ellenezték ezt a lépést, s állították, hogy Szlovákia emiatt bírósági pereken eurómilliókat fog veszíteni, tévedtek. „Néha ilyen döntésekhez egyszerűen tökösnek kell lenni. Robert Fico második kormánya tökös volt“ - mondta Žiga. A bíróság döntését tegnap a Szlovák Villamos Művek érdemben nem akarta kommentálni, mondván, jelenleg vizsgálják szövegét és mérlegelik a további lépéseket. 

A bősi vízerőmű körüli huzavona viszont ezzel még nem ért véget. Az állam összesen 480 millió euró visszafizetésére perli az Enelt. Žiga szerint ugyanis a bírósági döntés, amely kimondja, hogy az üzemeltetési szerződés érvénytelen, azt is jelenti, hogy az elmúlt nyolc évben az üzemeltetésből szerzett haszonhoz törvényellenesen jutottak hozzá. Az állam magának követeli az erőmű üzemeltetéséből származó hasznot, amelyet mintegy évi 35-40 millió euróra becsülnek. Žiga ugyanakkor hozzátette, hogy ha ezeket a pereket megnyerik, a kártérítés követelésekor szem előtt tartják majd, hogy épp az Enelnek kell befejeznie a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkját. „Egészen biztos, hogy ezt a pénzt is visszaköveteljük, viszont úgy, hogy ne veszélyeztessük az atomerőmű befejezését“ - fűzte hozzá a gazdasági miniszter. (dem, tasr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?