Többet költhetünk, mint a posztszocialista szomszédok

Pozsony |

<p>Vásárlóerő szempontjából Szlovákia ugyan még mindig jelentősen elmarad az európai átlagtól, a szomszédos országok közül azonban csak Ausztria előzi meg &ndash; derül ki a GfK piackutató legújabb, 42 európai országot vizsgáló tanulmányából.&nbsp;</p>

A vásárlóerő a hivatalos meghatározás szerint az adózás után egy főre jutó, elméletileg elkölthető jövedelmet jelenti. Ha az elemzésben szereplő 42 országot magában foglaló európai átlagos vásárlóerőt 100-nak vesszük, Szlovákia mindössze 57,5 pontot ér el. 

Abszolút számokban ez azt jelenti, hogy míg az egy főre jutó elkölthető éves jövedelem Európában átlagosan 13 112 euró, Szlovákiában ez csupán 7 537 euró, amivel a 42 országot tartalmazó listán csak a 23. helyezést érte el. Persze így sem panaszkodhatunk, hiszen a régiónkban található volt szocialista országok közül csak Szlovénia előzi meg Szlovákiát, és az is csak egy hellyel. Csehország a 26., Lengyelország a 28., Magyarország pedig csak a 31. Az európai lista élén továbbra is Liechtenstein áll. 

Pozsony és a többiek

Szlovákia számára az egyik legnagyobb gondot továbbra is az okozza, hogy a vásárlóerő országon belüli megoszlása rendkívül kiegyenlítetlen. A 2014-es adatok szerint a leggazdagabb régiónak Pozsony számít, amelynek a vásárlóereje csaknem 42 százalékkal haladja meg az országos átlagot, és eléri az európai átlag 81,4 százalékát. 

Ezzel szemben Eperjes megye 16 százalékkal marad el az országos átlagtól. Járási szinten szintén a főváros és az ahhoz közeli járások, így például a Szenci és a Malackai járás vezetnek. Az országos átlag fölött végeztek az olyan nagyvárosok is, mint Nagyszombat, Nyitra, Trencsén, Zsolna és Besztercebánya. A sor legvégén a Késmárki járás található. 

Magyarország 2008 óta leszakadóban

Szlovákiával szemben Magyarországon 2008 óta folyamatosan gyengül a vásárlóerő, az ország így egyre hátrébb szorul a kelet-közép-európai régióban. 2004-ben a régióból még csak Szlovénia vásárlóerőindexe volt magasabb a magyarnál, 2014-re viszont már Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Horvátország is megelőzte. Szintén Magyarország elé került már tavaly Törökország is. 

Magyarországon a leggazdagabb és a legszegényebb települések listáján nem történt lényegi változás az elmúlt egy évben, de az olló tovább nyílt. Az élen állók és a legelmaradottabbak vásárlóerő-indexe közötti különbség 134 százalékpontról 137-re emelkedett. 

A leggazdagabb 100 település továbbra is az ország középső részén, a főváros vonzáskörzetében, és az északdunántúli régióban található. Az élen Budapest áll, a fővárosiak az egy emberre jutó országos átlag 128,6 százalékát költhetik el. A legkisebb a vásárlóerő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, az ott élők az átlag 73,2 százalékából gazdálkodhatnak. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?