Szlovákia, Magyarország, Csehország és Ausztria együtt küzd az illegális migráció ellen

Roman Mikulec

Szlovákia, Magyarország, Csehország és Ausztria közös megoldásokat keres az illegális migráció kezelésére, és olyan intézkedéseket szorgalmaz, amelyek nem korlátozzák a szabad mozgást a schengeni belső határokon.

Emellett a négy ország együttműködne az Európai Bizottsággal, hogy az a probléma megoldását a kiindulási országokban igyekezzen kezelni. A négy állam a schengeni külső határok szigorúbb védelmét és a Frontex bevonását is szorgalmazza – tájékoztatott Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter a kollégáival hétfőn Pozsonyban folytatott megbeszélését követően.

„Megegyeztünk, hogy az Európai Bizottság az országaink bevonásával sokkal intenzívebben fog tárgyalni a nyugat-balkáni államokkal, hogy a kiindulási országokban kezeljük a migrációs helyzetet” – jelentette ki Mikulec.

Szintén az EB-vel közösen indítványozni akarják, hogy a Frontex 1500 embert vessen be a külső schengeni határok védelmére. Mikulec emellett bejelentette, hogy felajánlotta Szlovákia segítségét Magyarországnak a magyar-szerb határ védelmében.

A megbeszélésen téma volt a visszafogadás kérdése is. „Szükségünk van rá, hogy legyenek eszközök a kezünkben, és nyomást fogunk gyakorolni az EB-re, hogy tárgyalásokat folytasson az unión kívüli államokkal az illegális határátlépést elkövető személyek visszafogadásáról. Mert ha ez nem fog működni, akkor nem fognak működni a bilaterális visszafogadási egyezmények sem. El kell érnünk, hogy az országainkban megállított, illegális határátlépést elkövető személyeket vissza tudjuk küldeni oda, ahonnan jöttek” – magyarázta Mikulec.

Csehország a megnövekedett migráció miatt ideiglenesen bevezette a szlovák határ ellenőrzését. Vít Rakušan cseh belügyminiszter úgy véli, az intézkedést feltehetően tíz nap elteltével is érvényben marad, de azt is hangsúlyozta, a lépés nem Szlovákia ellen irányul.

Rakušan szerint a nyugat-balkáni államokkal baráti, partneri, ugyanakkor határozott tárgyalásokat kell folytatni. „Ha nem sikerül korlátozni a nyugat-balkáni útvonalon érkező menekültek számát, akkor mi itt csak a következményekkel és a részletkérdésekkel tudunk foglalkozni, az okokkal nem” – magyarázta. A négy ország javaslatait az uniós belügyminiszterek októberi találkozóján vitatják meg, Rakušan javasolja, hogy a megoldásba vonják be Németországot, továbbá tárgyaljanak Törökországgal és Szerbiával.

Pintér Sándor magyar belügyminiszter beszámolt róla, hogy 2015 óta a legnagyobb migrációs nyomásnak van kitéve Magyarország, idén már 100 ezer illegális határátlépést elkövető személyt állítottak meg vagy fordítottak vissza. Köszönetet mondott, hogy Ausztria 50, Csehország pedig 38 rendőrrel segíti a schengeni határ védelmét, Magyarország pedig 4000 katonát rendel déli határára. A magyar börtönökben már 2000 embercsempész tölti büntetését vagy várja az ítélet kihirdetését.

Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a külső határok védelme mellett a belső határok ellenőrzését is fontosnak nevezte, mint teszi azt Ausztria például a szlovén határon, vagy a német hatóságok az osztrák határon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?