Lesz elég gázunk az ukrán gázcsap elzárását követően?

gázvezeték
Pozsony |

Az ukránok szerdán reggel felfüggesztették a földgáz tranzitját Oroszországból az oroszok által elfoglalt területen található Szohranyivka gázmérőállomáson keresztül, amelyen az Európába irányuló orosz földgázszállítások harmada halad át. Veszélybe kerülhet Szlovákia gázellátása?

Az ukrán gázszállító rendszert üzemeltető vállalat közleménye szerint vis maior, azaz előre nem látható kényszerítő körülmények lehetetlenné teszik a földgáz további szállítását az Oroszoroszág által elfoglalt területen található Szohranyivka gázmérőállomáson és az orosz határnál levő Novopszkov kompresszorállomáson keresztül. „Az európai partnerekkel szemben fennálló tranzitkötelezettségek maradéktalan és a szerződésben foglaltaknak megfelelő teljesítése érdekében ugyanakkor lehetőség van a hozzáférhetetlen kapacitások ideiglenes áthelyezésére Szohranyivka pontról a Szudzsa csomópontra, amely Ukrajna ellenőrzése alatti területen fekszik” – tette hozzá a vállalat a közleményében.

Nem lesz gond?

Szerdán közel 72 millió köbméter orosz gázt igényelt Európa a szudzsai mérőállomáson keresztül, jóval kevesebbet a korábbi évek átlagához képest – derül ki a hivatalos adatokból, amelyek szerint kedden még összesen 95,8 millió köbméter orosz gáz érkezett Ukrajnán keresztül Európába. A szlovákiai gázszállításért felelős vállalat, az Eustream adatai szerint kevesebb orosz gázt igényeltek az Ukrajnán keresztül Szlovákia felé tartó tranzitvezetéken keresztül is. A nagykaposi határponton keresztüli igénylések 18 százalékkal csökkentek.

Richard Sulík gazdasági miniszter a szerdai kormányülést követően elismerte, hogy az ukránok leállították az említett szakaszon a gázszállítást, a tárcavezető szerint azonban ez nem veszélyezteti a Szlovákiába irányuló orosz szállításokat. „A Szlovákiába irányuló szállítások stabilnak mondhatók, semmi sem utal arra, hogy a gázellátással gondok lehetnének, ugyanez érvényes a kőolajszállításokra is” – mondta el Sulík. A tárcavezető szerint a nagykaposi határponton érkező gáz mennyisége a múlt hetihez képest ugyan csökkent, a szállított gáz mennyisége azonban még mindig többszörösen meghaladja a szlovák igényeket, miközben a szlovákiai gáztározók feltöltése látványosan felgyorsult.

Hasonló hangnemben nyilatkozott a német és a cseh gazdasági tárca is. „Figyelemmel kísérjük a helyzetet, miután leállt az Európába irányuló orosz gázáramlás az egyik kulcsfontosságú ukrajnai tranzitponton keresztül. A Németországba irányuló orosz gázszállítások mindezek ellenére továbbra is biztonságosak” – tette hozzá a német gazdasági tárca. Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter kijelentette: a gázszállítások leállása a szohranyivkai állomáson keresztül nem érinti a Csehországba irányuló gázszállításokat. „A Csehországnak szánt gáz csak egy kis része áramlik ezen az útvonalon, a gáz több mint 99 százaléka Németországból érkezik” – mondta el Síkela.

Orosz beavatkozás

Az ukrán gázszállító vállalat az oroszokat tette felelőssé a kialakult helyzetért. Közölte, hogy jelenleg nem tud operatív és technológiai ellenőrzést végrehajtani az orosz erők által elfoglalt területeken található egyéb, a gázszállításhoz szükséges eszközök felett sem. „Ezen túlmenően az orosz erőknek a technológiai folyamatokba történő beavatkozása, a gázszállító létesítmények működési módjának megváltoztatása, beleértve a tranzitforgalomból történő jogosulatlan gázkivonásokat, veszélybe sodorják a teljes ukrán földgázszállítási rendszer stabilitását és biztonságát” – állítja az ukrán vállalat.

Értetlenkedő Gazprom

A Gazprom ugyan elismerte, hogy az ukránok értesítették őt a tranzit leállításáról az említett szakaszon, Szergej Kuprijanov, az orosz gázipari holding szóvivője szerint azonban ők semmi akadályát sem látják a tranzit folytatásának a szohranyivkai mérőállomáson keresztül. A Gazprom szóvivője ráadásul hozzátette, hogy „az orosz áramoltatási rendszer alapján technológiailag lehetetlen a tranzitmennyiségeket a szudzsai gázmérő állomásra áthelyezni, ahogyan azt az ukrán fél javasolja”. Kuprijanov hangsúlyozta, hogy a Gazprom maradéktalanul eleget tesz az európai fogyasztókkal szembeni valamennyi kötelezettségének, és a szerződésnek megfelelően szállít tranzitgázt, a tranzitszolgáltatásokért pedig maradéktalanul fizet. Mint mondta, az ukrán szakemberek továbbra is nyugodtan dolgozhatnak a szohranyivkai és a novopszkovi kompresszorállomásokon.

Az ukrán vállalat ezzel kapcsolatban azonban hangsúlyozta, már többször is jelezték a Gazpromnak, hogy az orosz erők harci tevékenységei fenyegetést jelentenek az Ukrajnán keresztül Európába irányuló földgáztranzitra, és követelték, hogy hagyják abba a beavatkozást a létesítmények működésébe, de ezeket a felhívásokat állításuk szerint az orosz fél figyelmen kívül hagyta. Az Ukrinform emlékeztetett arra, hogy az ukrán gázszállító vállalat áprilisban feljegyzést készített az orosz hadsereg beavatkozásáról a Luhanszk megyében levő Novopszkov kompresszorállomás operatív munkájába. Ezután a cég figyelmeztetett arra, hogy az ilyen beavatkozások miatt szükségessé válhat a földgázszállítás leállítása a Szohranyivka mérőponton keresztül.

Régiós probléma

Ukrajna gázellátása a mostani adok-kapok miatt egyébként nincs veszélyben, hiszen az ország 2015 óta nem vásárol közvetlenül Oroszországtól földgázt, szükségleteit saját kitermelésből, illetve mintegy harminc százalékát európai országokból történő beszerzésekkel fedezi. A valódi vesztesek régiónk országai lehetnek. „Ennek a lépésnek súlyos következményei lehetnek. A Szojuz (Szövetség) gázvezeték Szohranyivkán keresztül a földgáz egyharmadát szállítja Európába, különösen Közép-Európába, olyan országokba, mint Németország, Ausztria, Szlovákia és Csehország. Még nem világos, hogy ki hozta a döntést – közvetlenül az ukrán gázszállító vagy a kijevi kormány, azonban tény, hogy az ukrán kormány már korábban felszólította az uniós államokat, hogy állítsák le az orosz gázszállításokat, és ne pénzeljék így Moszkva ukrajnai agresszióját” – mondta el Andreas Papadopulos, a cseh közszolgálati televízió ukrajnai tudósítója. (mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?