Ijesztő iskolai szintkülönbségek

Pozsony |

<p>Komoly eltérések vannak a diákok tudásszintje között az egyes megyékben, derül ki az ötödikesek teszteléséből. A tanárok egy része ismét úgy látja, hogy az ilyen tesztelések nem adnak valós képet a tanulók képességeiről.</p>

Pozsony megyében átlagosan 72,3, a besztercebányai régióban viszont csak 39 százalékra írták meg a matematikateszteket az ötödikesek. A diákok tudásszintjében tapasztalt regionális különbségek az ötödikesek idei tesztelésének legfontosabb tanulságai, mondta tegnap Romana Kanovská, a felméréseket koordináló Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) igazgatója. „A matematikaeredmények alapján kapott eltéréseket nagyon komoly jelnek tartom” – tette hozzá. Pozsony után a legjobb matematikaeredményeket Zsolna, Nagyszombat, Trencsén, majd Nyitra megye jegyzi. Ennél valamivel enyhébb, de jelentős eltérések tapasztalhatók a szlovák nyelvből írt tesztekben is. Pozsony, Nagyszombat és Zsolna megyében 64–65 százalékos átlageredménnyel zártak a diákok, Kassa megyében viszont csak 52, a besztercebányai régióban pedig 55 százalékkal. Matematikából 58,4, szlovákból 60,1, magyarból 61,1 százalékos országos átlageredmény született.A magyar iskolák eredményeinek összehasonlítása problematikusabb, mert míg minden déli megyéből négy magyar iskola vett részt a tesztelésben, Pozsony megyéből csak egy. Az ötödikesek tesztelésének célja, hogy képet adjon arról a tudásról, amit az alapiskolások az alsó tagozaton megszereztek. A tanárok egy része arra figyelmeztet, hogy a teszteredmények alapján nem vonható le egyenes következtetés az adott iskolában zajló oktatás minőségéről. Az eredmények osztályfüggők, állítja Matus Mónika, a szenci magyar alapiskola igazgatója. „Idén jó ötödikünk van, tavaly viszont volt egy gyöngébb kilencedik, és akkor tudtam is, hogy az eredmény gyengébb lesz” – árulta el lapunknak az igazgató. Az ötödikesek eredményeivel elégedett. „Az ő eredményeik alapján jó iskola vagyunk, de ha a kilencedikes eredmények alapján néznénk a dolgot, akkor gyengébbek” – nyilatkozta Matus Mónika, hozzátéve, hogy éppen emiatt nem ért egyet ezzel az értékelésrendszerrel. Az ötödikeseket idén ősszel tesztelték második alkalommal. Mivel próbatesztelésről van szó, országosan csak 89 iskolát vontak be a tudásszint-felmérőbe (köztük 17 magyar tannyelvű intézményt). A 2000 ötödikesből 522 volt magyar. A 2015-ös évtől kezdve már az összes iskola bekapcsolódik, jövőre pedig afféle „főpróba” tesztelést tartanak. (vps, TASR)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?