Háromszor drágább lehet a gyógyszer

Pozsony |

<p>Akár háromszorosára is emelkedhet a betegek által fizetett gyógyszerköltség, ha a minisztériumnem javítja ki novemberben életbe lépett rendeletét,mutatott rá az Egészségpolitikai Intézet (HPI). A minisztérium állítja, csak azt akarta elérni, hogy a leggyakrabban használt gyógyszerek olcsóbbak legyenek. A HPI szerint a minisztérium egyszerűen rossz rendeletet adott ki, aminek következtében a beteg által fizetett árrész emelkedhet.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->

„Lehet, hogy az előterjesztő elképzelése jó volt, de ez a munka olyan, mintha egy átlagos középiskolás írta volna, s az ember nyelvére kívánkozik a kérdés, hogy az egészségügyi minisztérium törvényelőkészítői vajon nem a pilzeni diplomagyárban végeztek-e” – írja tanulmányában Angelika Szalayová, a HPI munkatársa. A minisztérium állítja, a pácienseket terhelő árrész csökkentését akarta elérni, ám a rendelet csak a maximális árrészt határozza meg. „A rendelet a betegek által fizetett ár felső határát tartalmazza, a kategorizációs bizottság alacsonyabb értéket is meghatározhat” – jelentette ki Zuzana Čižmáriková, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Nem érti, hogy a HPI szakértői milyen adatokra hivatkozva állítják, hogy háromszorosára emelkedhetnek a betegek gyógyszerkiadásai. „Még sohasem volt ennyi ingyenes gyógyszer” – jelentette ki Čižmáriková. Az új rendelet azonban csak november 1-jén lépett életbe, s az alapján még nem készült új gyógyszerárjegyzék.

Angelika Szalayová kitart elemzése mellett. „Vagy módosítja a minisztérium a rossz rendeletet, vagy összességében valóban háromszor annyit kell majd fizetniük a betegeknek a gyógyszerekért” – mondta lapunknak a szakértő. Szerinte ugyanis a rendelet nem a beteg által fizetendő árrész felső határát szabályozza, hanem magát az árrészt. „A rendeletből kiderül, hogy amit maximális árrésznek neveznek, az valójában a beteg által fizetett valós hozzájárulás lesz” – magyarázta a szakértő.

A HPI számításai szerint, ha a gyógyszerek árát a rendelet szerint állapították volna meg 2008 júliusa és 2009 júniusa között, akkor a betegek 145 millió euró (4,368 milliárd korona) helyett 484,7 millió eurót (14,602 milliárd korona) fizettek volna a gyógyszerekért. Ez a teljes gyógyszerköltség 44,3 százaléka lenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?