EP-választás: kérdőjeles részeredmények

<p>Továbbra sem tudni, nyilvánosságra hozzák-e az európai parlamenti választások részeredményeit a szavazóhelyiségek bezárása után, s ha igen, milyen formában. Az európai parlamenti választásokról szóló törvény szerint a Központi Választási Bizottság csak a végeredményt hozhatja nyilvánosságra, miután a választás az összes tagállamban befejeződött.</p>

Az EU-ban május 22-én kezdődnek a választások és május 25-ig tartanak, Szlovákiában szombaton, május 24-én szavazunk. A részeredményeket, ugyanúgy, mint más választásoknál, a statisztikai hivatal teszi közzé honlapján. Az adatok közzétételét szintén a választási bizottságnak kell jóváhagynia, ám erről eddig még nem szavaztak. A legutóbbi EP-választáson, 2009-ben nem egyezett bele az adatok közlésébe.

Romák és az iszlám térnyerése

Nem az eredményekkel, hanem az egyes pártok iránti szimpátiával kapcsolatos az az online útmutató, amelyet egy hónappal a választások előtt tettek közzé. Az EUvox projektet az unió 28 tagállamának szakértői dolgozták ki. A projekt szlovákiai részét felügyelő Oľga Gyárfásová szociológus szerint az online program célja nem a tanácsadás, hanem inkább az, hogy növelje az emberek és főként a fiatalok érdeklődését a választások iránt.

A teszt a www.euvox.eu/sk honlapon érhető el. Harminc kérdés megválaszolása után az érdeklődő pontos képet kap választási preferenciáiról, amelyeket aztán összehasonlíthat a nagyobb pártoknak a kulcsfontosságú uniós témákról alkotott véleményével. A kérdések közt szerepel például az, hogy véleményünk szerint visszaélnek-e a romák a szociális rendszerrel, vagy hogy milyen veszélyt jelentene szerintünk, ha az iszlám jelentősebb mértékben elterjedne az országban. A választáson induló 29 párt vagy mozgalom közül a felmérésbe 10 pártot vontak be, köztük a Hidat és az MKP-t is.

Ján Glovičko projektmenedzser szerint technikai okokból nem lehetett több párt nézeteit feldolgozni, ezért azokat választották ki, amelyeknek jelenleg is van képviselőjük az EP-ben, illetve azokat, amelyeknek a legnagyobb esélyük van arra, hogy képviselőt küldhetnek Brüsszelbe.

Kétszínű pártok

Róbert Hajšel, az Európai Parlament szlovákiai információs irodájának vezetője szerint a pártoknak nem volt beleszólásuk a kérdések összeállításába, a projekt előkészítésében csak szakértők vettek részt. „Reméljük, hogy ennek köszönhetően felkeltjük az emberek érdeklődését a választások iránt. Ez rendkívül fontos olyankor, amikor Szlovákiában minden választáson csökken a részvétel” – mondta Hajšel.

Gyárfásová szerint sikerült igazolni, hogy nagyon sok témában – mint például az euró bevezetése – ugyanazt vallják. A felmérés az egyes mozgalmak kétszínűségére is rámutatott, néhány párt képviselői egy véleményt prezentálnak Brüsszelben, de annak pontos ellentettjét Szlovákiában. A szociológus szerint az is meglepő, hogy nagyon sok kulcsfontosságú témáról, mint például a szerzői jogvédelemről, egyszerűen nincs véleményük a pártoknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?