Zuzana Čaputová államfő szerdán ratifikálta a Szlovákia és az USA közötti, védelmi együttműködésről szóló megállapodást – tájékoztatott Martin Strižinec elnöki szóvivő.
Čaputová aláírta az amerikai védelmi megállapodást
„Az értelmező záradék, amelyet a szerződés végleges szövegéhez csatoltam, a ratifikációs okmány részét képezi, tehát a politikusok jövőbeli generációira nézve is kötelező érvényű lesz a szerződés érvényesítése során. Ez a záradék a másik szerződő fél záradékával együtt bizonyítja, hogy Szlovákia és az Amerikai Egyesült Államok a szerződés végleges szövegét azonosan értelmezi, és hogy nincs racionális alapja a hátsó szándékokra vonatkozó gyanúnak” – közölte az államfő.
Čaputová emlékeztetett, hogy a megállapodásnak a parlament által szerdán jóváhagyott szövege egy tárgyalási folyamat eredménye, amely a korábbi és a jelenlegi kormányhoz köthető. „A mai napon a Szlovák Köztársaság részéről a védelmi együttműködésről szóló megállapodás hatálybalépésének valamennyi feltétele teljesült. A NATO 23 további tagállama is ugyanígy járt el, a szuverenitásukat mégsem veszítették el. Igaz ez a NATO határán fekvő összes szomszédunkra, Magyarországra, Lengyelországra, Bulgáriára, Romániára és a balti államokra” – jegyezte meg az elnök asszony.
Egyben rámutatott, hogy a megállapodás elfogadását dezinformációs kampány előzte meg, de természetes aggodalmak is felmerültek, amelyeket tisztázni kellett. Úgy véli azonban, hogy ha valaki a szerződést az 1968-as, erőszakos szovjet katonai invázió után érvénybe lépő okkupációs szerződéshez hasonlítja, az félreértelmezi a tényeket.
„A több évig tárgyalt DCA szerződést, amelyet a legitim módon felállított kormány és a nép választott képviselői hagytak jóvá a parlamentben, egy megszálló tankok ágyúcsöveinek árnyékában aláírt formális szerződéshez hasonlítani tiszteletlenség az 1968-as invázió áldozataival szemben. Az összehasonlítás a joghatóság állítólagos elvesztése szempontjából is abszurd, hiszen azok a katonák, akik meggyilkolták az akkori Csehszlovákia több száz állampolgárát, soha nem álltak bíróság elé sem Csehszlovákiában, sem a Varsói Szerződés csapatainak származási országaiban” – hangsúlyozta Čaputová.
Az államfő elismételte: a szerződés nem veszélyezteti a szuverenitásunkat, nem teszi lehetővé külföldi katonák állomásozását vagy katonai támaszpontok létesítését az ország területén a kormány vagy a parlament jóváhagyása nélkül, és a nukleáris fegyverek tárolását illetően sem módosítja a Szlovákiára vonatkozó nemzetközi kötelezettségeket.
A megállapodást szerdán hagyták jóvá az SZK Nemzeti Tanácsa képviselői. A jelen lévő 140 képviselő közül 79 szavazott a védelmi megállapodás jóváhagyása mellett, 60 pedig ellene. A dokumentum lehetővé teszi az amerikai fegyveres erők számára a Malacky-Kuchyňa és a Sliač katonai repülőterek, esetlegesen más létesítmények használatát is, bérleti díj fizetése nélkül. A megállapodás tíz évre szól. Ezt követően is érvényben marad, felmondani egyéves felmondási idővel lehetne.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.