Biztosítási csalások elképesztő trükkökkel

biztosítási ügynök
Pozsony |

Egyre többen próbálják meg átverni a szlovákiai biztosítókat, ezzel párhuzamosan azonban ez utóbbiak is a korábbinál jóval kifinomultabb technikákat alkalmaznak a csalók lefülelésére, akik így tömegesen akadnak fenn a rostán. Ami biztos: a csalók kreativitása nem ismer határokat.

Több mint 7,07 millió euró – ekkora összeget próbáltak meg tavaly jogosulatlanul kicsalni a legnagyobb szlovákiai biztosítótársaság, az Allianz ügyfelei a biztosítójuktól.

„Az említett összeg 15 éve nem látott rekordnak számít, 2017ben például még csak 4,3 millió eurónyi csalást tártunk fel. Hogy az ellenőreinknek az elmúlt évben 2398 visszaélést sikerült felderíteniük, az elsősorban a szigorúbb ellenőrzéseknek, a kifinomultabb technikának és nem utolsósorban az ellenőreink jobb szakmai felkészültségének köszönhető”

– nyilatkozta Jaroslava Zemanová, az Allianz – Szlovák Biztosító ellenőrzési osztályának a vezetője.

Vonzó autóbiztosítás

A legtöbben továbbra is az autóbiztosításon keresztül próbálnak meg jogosulatlanul pénzt kicsikarni a piacvezető biztosítótól. Az említett, nagyjából 7 millió eurós összeg több mint harmada, 2,55 millió euró jut erre a szegmensre.

„A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással és a casco biztosítással is egyre többen próbálnak meg visszaélni, ezek esetében azonban már egyre modernebb technológiák segítik az ellenőreinket, így a lebukás esélye is jóval nagyobb”

– mondta Zemanová.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás esetében az ügyfelek egy része – az orvosok segítségével – igyekszik a valósnál nagyobb mértékű kárt bejelenteni, mint amekkora valójában történt. Sokan az évek óta húzódó, vagyis már a baleset előtt fennálló egészségügyi problémáikat is igyekeznek kifizettetni velünk.

„Egy utas például az autóbalesetben a nyakát ütötte be, és több mint 10 ezer eurót követelt a biztosítótól, arra hivatkozva, hogy a baleset miatt a felső végtagok mozgását gátló neurológiai problémái keletkeztek. A vizsgálat során azonban kiderült, hogy a sérült az évek óta meglevő krónikus gerincbántalmait kihasználva igyekezett pluszpénzhez jutni” – nyilatkozta Vojtech Kosík, az Allianz speciális tevékenységekre szakosodott csoportjának a vezetője.

Nemi „eltévelyedés”

A leglátványosabb növekedést az elmúlt évben az életbiztosítások esetében mérték. Míg 2018-ban 154 ilyen csalásra derítettek fényt, tavaly már 440-re, miközben a csalók csaknem 330 ezer eurót próbáltak meg kierőszakolni a biztosítótól.

„Csak egy példa a sok közül: a hozzátartozók bejelentették a biztosított halálát, 15 ezer eurós összegre tartva igényt. A halál oka a prosztatarák volt, amelyről köztudott, hogy lassú lefolyású, és ha korán felfedezik, a kezelés sikerrel jár. Az egészségügyi nyilvántartást megvizsgálva azonban rájöttünk, hogy az elhunytnál már 10 hónappal a biztosítás megkötése előtt diagnosztizálták a rákos megbetegedést, amit a szerződésmegkötésnél szándékosan elhallgatott előlünk, vagyis az említett összeget a hozzátartozók jogosulatlanul igényelték” – tette hozzá Kosík.

Szerinte, azonban olyan ügyfelük is akadt, aki szégyellte a nemi betegségét, vagyis nem szerette volna, ha az bekerül az itthoni egészségügyi dokumentációjába, ezért kiutazott Kanadába, és az utasbiztosításából szerette volna megtéríttetni az ott elvégzett orvosi beavatkozást, amit az Allianz természetesen szintén visszautasított.

Biztosítási csalások elképesztő trükkökkel

Magára gyújtotta a házát

Tavaly nagyobb összeget igyekeztek kicsalni az ingatlan- és vagyonbiztosításon keresztül is.

„Ebben a szegmensben több mint 763 ezer eurónyi csalást tártunk fel. Egyesek akkor is a biztosításból szeretnék fedezni a házuk, lakásuk felújítását, ha az ingatlanon a kár nem a szélsőséges időjárás, tűz vagy árvíz miatt keletkezett, hanem csupán azért, mert korábban elhanyagolták az ingatlan felújítását”

– mondta Zemanová. Olyanra is volt azonban példa, hogy az ügyfél saját maga gyújtotta fel a házát, hogy pénzhez jusson.

„Az ügyfelünk még 2012ben jelentette, hogy a háza a tűz martalékává vált, és mivel akkor nem találtunk semmi gyanúsat az ügyben, kifizettük neki a 90 ezer eurós kártérítést. Évekkel később azonban felvette velünk a kapcsolatot a rendőrség, amely egy csalási ügyben nyomozott. Végül kiderült, hogy a ház tulajdonosa korábban megállapodott a barátaival, és saját maga gyújtotta fel a házát, hogy a biztosítótól kapott pénzből visszafizethesse nekik a szerencsejáték-szenvedélye miatt felhalmozott adósságát” – mondta Kosík.

Keményen büntetik

Az ügyeskedőknek nem árt tudniuk, hogy a biztosítási csalás olyan bűntettnek számít, amelyért akár 15 évet is rácsok mögött tölthet az elkövető, ennek ellenére évente emberek ezrei képtelenek ellenállni a kísértésnek.

„Mindig meglep bennünket az elkövetők hihetetlen naivitása, különösen az életbiztosítási csalások esetében. Sajnálatos módon, a biztosítási csalás társadalmilag még mindig tolerált bűncselekmény, amellyel az elkövetők közül sokan még dicsekednek is, hogy milyen ügyesen sikerült átverniük a biztosítót. Azt azonban már nem sokan tudatosítják, hogy ha a biztosító fizet a csalóknak, az összeget közvetve a becsületes ügyfelek fizetik ki, ráadásul, ha a biztosítási kárösszeg ilyen mesterséges módon növekszik, az ügyfelek számára drágul a biztosítás, vagyis a csalók áldozatai mindenképp a becsületes ügyfelek” – figyelmeztet Zemanová.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?