<p> Jóval kisebb a valós bérkülönbség a férfiak és a nők között, mint azt az eddigi kimutatások alapján tudni lehetett. A Trexima foglalkoz-tatáskutató és tanácsadó szervezet szerint az azonos szakmában és cégben dolgozó férfiak és nők fizetése közti különbség csak 4,7%-os.</p>
Azonos munkáért azonos bér
Pozsony |
A bruttó bérkülönbség a férfiak és nők között a Trexima szerint is 18,8 százalék. „Ez a módszer mindig a férfiak és nők egy-egy csoportjának az átlagekeresetét hasonlítja össze, részletesebb adatok híján – magyarázta lapunknak Ľubomír Kadlečík, a Trexima statisztikai részlegének vezetője. – Ez a módszer nem az azonos vagy hasonló munkát végzők fizetését méri össze.” A cégnek azonban vállalatokra lebontott adatai vannak, negyedéves kimutatásaikat 21 ezer munkáltató több mint egymillió alkalmazottjára alapozzák. E szerint az azonos szakmában és cégben dolgozó férfiak és nők fizetése közti különbség átlagosan 4,7%. Ők az úgynevezett Jobcells módszert alkalmazzák, amely sokkal pontosabb összehasonlítást tesz lehetővé. „Az azonos munkapozícióban lévő férfiak és nők bérét hasonlítjuk össze egy munkaadónál. Az összehasonlítás során például csak a könyvelők bérét vesszük figyelembe, például a Slovnaftban, ha abban a pozícióban dolgozik legalább egy nő és egy férfi is” – részletezte a módszert Kadlečík. Az általuk kimutatott 4,7 százalékos különbség részben annak köszönhető, hogy a nők – például a gyereknevelés miatt – kevesebb ledolgozott évvel rendelkeznek. Bérkülönbséget okozhat az is, hogy a férfiak több túlórát vállalnak, mivel a család, a háztartás működésének biztosítása a legtöbb esetben még mindig „női munka”. Azt a Trexima is elismeri, hogy a hivatalos statisztikai adatok is helytállóak, csak bizonyos korlátok között, amely elsősorban a túlságosan általános adatbázis eredménye. A statisztikai hivatal ugyan rendelkezik a bérekre vonatkozó adatokkal, de ezt legfeljebb ágazati szintre tudja lebontani, részletesebb kimutatást nem készít. A legutóbbi, tavasszal elfogadott 2014-es esélyegyenlőségi jelentés is jobbára azzal magyarázza a férfiak és nők fizetése közti bruttó különbséget, hogy a nők rosszabbul fizetett szakmákban – például egészségügy, szociális szféra vagy oktatásügy – dolgoznak. „A rosszabbul fizetett szakmákban a nők órabére nem éri el az órabér középértékének kétharmadát – áll a jelentésben. – A nők bruttó átlagfizetése 2013-ban 791 euró volt, miközben a férfiaké 1021 euró. A nemek közti bruttó bérkülönbség tartósan az uniós szint felett áll.” A másik ok a családban vállalt szerep. „A szülői szerep még mindig nagyon kiegyensúlyozatlan a férfiak és a nők között” – állítja a jelentés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.