A politikai kommentátorok szerint Eduard Heger kormányfőnek kellene rendet teremtenie a civakodó kormánypárti politikusok között.
Az ellenzék szerint az SaS csak a felelősségre vonást szeretné elkerülni
Az ellenzéki politikusok mellett egyre több kormánypárti képviselő is elképzelhetőnek tartja az előrehozott parlamenti választást. Az elemzők szerint, ha Eduard Heger kormányfő komolyan gondolja a négyes koalíció megmentését, ezért jóval többet kellene tennie.
Richard Takáč, az ellenzéki Smer parlamenti képviselője a TA3 hírtelevízió hétvégi vitaműsorában elmondta, a jelenlegi koalíciós válság megoldását az előrehozott parlamenti választásban látja, a véleménye szerint „ez egy demokratikus megoldás lenne”. Takáč véleménye ellen nem tiltakozott Juraj Krúpa sem, aki szerint reális esélye van az előrehozott választásnak. „Az SaS nem fél ettől az eshetőségtől” – állítja Krúpa, aki múlt csütörtökön jelentette be, hogy kilép az OĽaNO képviselői klubjából, és csatlakozik az SaS parlamenti frakciójához, amit azzal indokolt, hogy az OĽaNO eltért az eredeti értékeitől és az ultrakonzervativizmus irányába mozdult el. Emellett teljesen elfogadhatatlannak nevezte azokat az elképzeléseket, hogy ha nem sikerül megoldani a kormányválságot, kisebbségi kormányként folytathatnák, „mindenféle bűnözők, szélsőségesek és fasiszták” külső támogatásával. Ezt vörös vonalnak nevezte, amit nem szabad átlépni.
„Az SaS tisztában van azzal, hogy merre tart Szlovákia, és nem akarja, hogy az árak emelkedéséért őt is felelősségre vonják” – állítja Takáč, aki szerint a liberális párt ezért mondta fel a koalíciós szerződést. Krúpa szerint azonban erről szó sincs, eszük ágában sincs menekülni a felelősség elől, az előrehozott választás lehetőségét azonban ő sem zárta ki.
A kormányválsággal kapcsolatban ugyanakkor egyre több elemző hívja fel a figyelmet a kormányfő, Eduard Heger felelősségére. „A kormányválság megoldásának a kulcs-szereplője a miniszterelnök, aki ehhez a legerősebb hatáskörrel és képességekkel rendelkezik” – állítja Juraj Hrabko publicista. Szerinte, ha Heger valóban a négyes koalíció folytatásában érdekelt, akkor a probléma megoldásának erre a modelljére kellene összpontosítania, és egyelőre nem kellene más lehetőségeket, például a kisebbségi kormányt említenie a nyilvánosság előtt. „Nem mondhatja, hogy ő a négyes koalíció mellett van, de ha ez nem folytatódhat, akkor nem zárja ki a kisebbségi kormányzás forgatókönyvét sem. Miniszterelnökként a négyes koalíciót kellett volna választania, politikailag így lett volna hiteles” – mondja Hrabko. Hozzátette, hogy a miniszterelnöknek már az elején foglalkoznia kellett volna a problémával. „A kormányfő politikai hibát követett el azzal, amikor elfogadta az SaS által adott két hónapos ultimátumot. Így olyan helyzetbe lavírozta magát, amelyben elvesztette az irányítást, és már csak együtt sodródik a többiekkel” – figyelmeztet Hrabko. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.