Míg vannak ilyen autók, addig nincs minden veszve

Bayon
Pozsony |

Nem véletlenül soroltuk tavaly a Hyundai Bayont azon autók közé, amelyek az idősebb sofőrök igényeinek is megfelelnek. A kis városi kocsi motorilag és dizájnilag sincs túlkombinálva, könnyű megtanulni kezelni az egyes funkciókat, mindemellett korszerű vezetést elősegítő és biztonságot növelő technológiákkal rendelkezik. Most az új, Play elnevezésű csomaggal kiegészített Bayont tettük próbára.

A Bayon egy városi crossover, amely meglepően tágas és kényelmes utastérrel rendelkezik. A csomagtérben 411 literes tér áll rendelkezésre, ami 60 literrel több, mint az i20, és 37 literrel több, mint a Kona esetében; ráadásul a padlójában még egy pótkerék is kényelmesen elfér. A hátsó üléstámlák lehajtása után már 1205 literes tér áll a rendelkezésre. Kompakt méreteinek köszönhetően (4180 mm hosszú, 1775 mm széles, magassága pedig eléri az 1490 mm-t) nagyon könnyű vele manőverezni városban, a szűk parkolókon.

Ami a külsőt illeti, nekem személy szerint a Bayon hátulról tetszett a leginkább. A nyílhegy alakú hátsó lámpák jól kiegészítik a tetőoszlop dinamikus formáját, s a lámpatesteket összekötő piros sáv is jól mutat.

Bayon

Miben változott meg?

A Hyundai tavaly augusztustól kínálja egyes modelljeinél a Play csomagot, amelynek köszönhetően bizonyos felszereltséghez féláron is hozzájuthatnak. Mindez az i30, a Tucson és a Bayon modelleket érinti.

A Play csomaggal felszerelt modelleket már első ránézésre meg tudjuk különböztetni a többitől, például a fekete visszapillantó tükrök, vagy az utastér plafonjának fekete kárpitozása szerint. A Bayon crossover Play kivitelezését a Family felszereltségi szintre alapozták, manuális és automata sebességváltóval is elérhető. A már említett fekete visszapillantó tükrökön és kárpitozáson kívül viszont a Bayon esetében a csomag tartalmazza a fűtött kormánykereket és elülső üléseket (Winter Pack), valamint a Smart Pack keretében a startgombbal kiegészített intelligens gyújtókulcsot, vezetékmentes mobiltöltőt és a sötétített hátsó ablakokat. Ez az egyébként ezer euró értékű extra felszereltség a Play kivitelezésben csak ötszáz euróba kerül.

utaster

De térjünk vissza a tesztelt modellhez. A Bayon piaci bemutatásakor a motorkínálat alapját képező, már ritkaságnak számító négyhengeres 1,2i erőforrást teszteltem, melynek teljesítménye 62 kW (84 LE). Ez a motor elsősorban azoknak illik, akik a nyugodtabb visszafogott vezetést kedvelik, az erőforrás ráadásul strapabíró, hiszen nem is nagyon van minek elromlania benne. Pontosan ezért került az idős sofőröknek illő autók válogatásába. Még akkor is, ha az ára azóta már megugrott, hiszen az infláció és az autógyártást érintő válság ezen a téren is érezteti a hatását. Tehát míg egy évvel ezelőtt azt írtam, hogy az alapnak számító Bayon alapára Comfort felszereltségi szintben 14 490 euró, addig mára ez az összeg – az 1500 eurós bónusz leszámítása után – 15 440 euró. A szóban forgó Play kivitelezés, amely tavaly év elején még nem volt elérhető, a Bayon esetében 17 840 eurónál kezdődik, a tesztelt modell ára pedig 18 190 euró.

motor

Erősebb motor

A tesztelt motorváltozat leginkább azoknak szól, akik az alapnál valamivel nagyobb energiára vágynak. A háromhengeres 1.0 T-GDi erőforrás teljesítménye ugyanis 73,5 kW (100 LE), a forgatónyomaték pedig 172 Nm.

Az autóban hatgangos kézi váltó volt – elérhető még az ötgangos kézi vagy a hétgangos automata váltó is. Bár a 11,5 kW-os teljesítmény-különbség nem tűnik soknak, mégiscsak érezhető a volán mögött ülve. A Bayon sokkal fürgébb, s úgy tűnt, hogy a gyorsulása is jóval hatékonyabb ezzel a motorral. Másrészt azt is el kell ismerni, hogy a hang alapján felismerhető a háromhengeres motor. Ami a fordulatokat illeti, a motor középmezőnyben érzi magát a legjobban; 5000 fordulat felett már veszít erejéből, 1500 alatt pedig nem annyira magabiztos, s mivel városban épp ennek a fordulatszámnak a környékén fognak a leggyakrabban mozogni, kicsit rá kell hangolódniuk a motorra, hogy tudják, mikor érdemes magasabb fokozatba sorolni vagy épp alásorolni a sebességfokozatot. Ezzel szerencsére nem lesz gondjuk, a hatgangos kézi váltó ugyanis nagyon pontos, és jól összehangolt a motorral, amiért a Hyundai külön dicséretet érdemel. Az átlagfogyasztásom 6,5 és 7 liter környékén mozgott száz kilométeren.

hyundai

Összegezve

A különböző alternatív meghajtások világában jó tudni, hogy a Hyundai a Bayonnak köszönhetően még egy, mondjuk úgy „normális autót” is fel tud kínálni a vásárlóknak. Olyan autót, amely nem a károsanyag-kibocsátás visszaszorítására, hanem a potenciális vásárlók igényeire összpontosít. Nem véletlen, hogy Szlovákiában ez a modell rendkívül közkedvelt, az eladások pedig felülmúlták a Hyundai szlovákiai képviseletének elvárásait. Én még azt is díjazom, hogy a felszereltség nincs túlkombinálva, a Play csomagnak köszönhetően pedig most még olyan dolgok is elérhetővé váltak, amelyek megvásárlásán korábban lehet nem is gondolkoztak.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?