A többség nem dőlt be a provokációnak

Komárom |

<p>A körülményekhez képest nyugodt légkörben zajlott tegnap Komáromban államalapító Szent István szobrának leleplezése. A mintegy másfél ezres tömeg heves pfujolásba és füttykoncertbe tört ki, miután bejelentették: Sólyom László magyar köztársasági elnököt nem engedik be az országba, ott áll a határon. Heizer Antal magyar nagykövet is csak nehezen tudta elkezdeni az államfő levelének felolvasását a méltatlankodás miatt.</p>

Az ünnepség előtt mintegy kéttucatnyi szlovák nacionalista tüntető is feltűnt zászlókkal, transzparensekkel (rajtuk a felirat: Sólyom haza; Elég volt a megszállásból és a beavatkozásból; Miért nincs helye Komáromban Cirillnek és Metódnak), és füttykoncerttel próbálták megzavarni a beszédeket. A tömeg azonban nem reagált a provokációra.

Az ünnepség előtt a résztvevők egy perces néma csenddel adóztak a nyitrabányai szerencsétlenség áldozatainak. A szónokok közül először Bastrnák Tibor polgármester, a szoborbizottság elnöke szólt szlovák és magyar nyelven az egybegyűltekhez, egy régi álom valóra válásának nevezve az eseményt. Egyben köszönetet mondott mindazoknak, akik bármilyen formában hozzájárultak a mű megvalósulásához. Miután Sólyom László nem léphette át a határt, beszédét Heizer Antal tolmácsolta. „Európa nagy részén, de a mi régiónkban különösen, etnikailag és nyelvileg homogén nemzetállamok nem hozhatók létre. Napjainak Európájában elképzelhetetlen a kisebbségek jogfosztása és kiűzése. A nemzetállamok kialakításának hagyományos eszköztárával pedig – a kisebbségi nyelvek kitiltásával a közéletből és oktatásból, az etnikai arányok megváltoztatásával célzott betelepítések révén – ma már szemben állnak az emberi jogi és kisebbségvédelmi egyezmények” – hangzottak az elnök úr gondolatai.

„Örülök, hogy a túlnyomó többség ünnepelni és nem provokálni jött Komáromba. A politikusok példát vehetnének az egyszerű polgárokról” – nyilatkozta a tegnapi ünnepséget követően a sajtónak Bastrnák Tibor polgármester. Egyben rendkívül elszomorítónak nevezte, hogy a 21. században, két Európai uniós tagállam között megtörténhetett az, ami megtörtént. „Néhány nappal ezelőtt még olyan nyilatkozat hangzott el a közjogi méltóságok részéről, hogy nem vagyunk Balkán, nem akadályozzuk meg, hogy Sólyom László átlépje a határt. A történtek után mindenki felteheti a kérdés, akkor most Bakán vagyunk vagy nem? Ha arra hivatkoznak, hogy nem tudják egy államfő biztonságát garantálni, akkor hogyan érezheti magát itt bárki biztonságban” – tette hozzá Bastrnák, aki szerint szlovák vezetők magukat minősítették cselekedetükkel.

(A szerző felvételei)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?