A koronavírus miatt egyre több a szívbeteg Szlovákiában

koronavírus kórház

Azoknál, akik átestek a koronavíruson és nem voltak beoltva, gyakrabban jelentkeznek szív-és érrendszeri megbetegedések – derült ki a Dôvera Egészségbiztosító legfrissebb adataiból.

Szlovákiában a szív- és érrendszeri megbetegedések a leggyakoribb halálozási oknak számítanak. A Statisztikai Hivatal (ŠÚ SR) legújabb kimutatása alapján idén áprilisban az összes haláleset 43,9 százalékáért ezek az egészségügyi problémák voltak felelősek. Összehasonlításképp: a második leghalálosabb betegségnek áprilisban a daganatos betegségek számítottak, az elhunytak 21,2 százaléka veszítette életét a rák miatt.

Úgy tűnik, hogy a világjárvány csak rontott a helyzeten, hiszen a Dôvera Egészségbiztosító adatai alapján azoknál a betegeknél, akik elkapták a koronavírust, de nem vettek fel egyetlen adag vakcinát sem, gyakrabban alakulnak ki szív- és érrendszeri megbetegedések. Lapunknak eljuttatott közleményében a biztosító kiemelte, normális körülmények között egy év leforgása alatt az ezer főre eső új szívbetegek száma eléri a 43-at. Körülbelül hasonló arány figyelhető meg a lakosság azon csoportjánál is, akik beoltatták magukat a koronavírus ellen. Viszont azoknál, akik átestek a fertőzésen, de nem oltatták be magukat, 60 százalékkal megnőtt a szívbetegek száma. Ez azt jelenti, hogy a csoportjukban ezer fő közül 69-nél diagnosztizáltak valamilyen szívproblémát. „Bebizonyosodott, hogy az oltással nemcsak biztonságosan át lehet vészelni a fertőzést, hanem a szív-és érrendszerre gyakorolt mellékhatások esélye is csökken” – jelentette ki Branislav Koreň, a Dôvera munkatársa. Hozzátette, már a járvány kezdetén is egyértelmű volt, hogy a koronavírus nem csak a légzőszerveket támadja meg. „A vírus az elpusztult tüdősejteken keresztül a véráramba juthat, ami mélyvénás trombózist, szívizom-károsodást, szívritmuszavart és koszorúér- betegségeket is okozhat. Az oltás ellenzői paradox módon éppen ezen betegségek miatt nem akarták felvenni a vakcinát” – jegyezte meg Koreň.

A koronavírus azonban nem csak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növeli. Az oltatlanok között a mentális betegek száma is emelkedett. A leggyakoribb problémák közé tartozik a depresszió, a szorongásos zavar vagy a különféle stresszreakciók. Koreň továbbá arra is figyelmeztetett, hogy a szlovák egészségügynek az elkövetkező időszakban a poszt-Covid-szindrómában szenvedő betegek helyzetével is meg kell küzdenie. A Dôvera biztosító, amely a szlovákiai páciensek körülbelül egyharmadával van leszerződve, már 60 ezer ilyen esetet regisztrált, csak az utóbbi fél évben több mint 21 ezret. Koreň megjegyezte, a betegek egynegyede a 40 és 49 év között korosztályból kerül ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?