Csökken a diákok tudásszintje

Közeleg az egyetemekre készülők felvételi kérelmének beadási határideje. A jövendő hallgatóknak már csak kevés idejük van eldönteni, mely felsőoktatási intézményben szeretnének továbbtanulni. Mészáros András tanszékvezető tanárt egyebek mellett a Comenius Egyetem bölcsészettudományi kara magyar tanszékének felvételi vizsgáiról kérdeztük.

Elégedettek a magyar tanszékre felvételizők tudásszintjével?

A legutóbbi felvételi vizsga eredményei kellemes meglepetést jelentettek számunkra. Már régóta nem volt annyi elsőévesünk, mint az idei tanévben. Nagyobb arányban feleltek meg a felvételizők, mint az elmúlt néhány évben. Egy példát mondok, az utóbbi három-négy évben magyar-szlovák szakon senki nem felelt meg, idén pedig sikerült felvenni erre a szakpárosításra is hallgatókat. Általánosságban elmondható, csökken a felvételizők tudásszintje. A bölcsészettudományi karnak szinte már gondot okoz betölteni az elsőéveseknek szánt helyeket. A támasztott követelményi szint, a felvételi ponthatár továbbra is változatlan, csak éppen a felvételi ponthatár felett már kevesebben felelnek meg.Mire épül a felvételi vizsgák anyaga?

A magyar tanszék tanárai a felvételi tesztlapot kizárólag a középiskolás tananyagból kiindulva állítják össze. A gimnáziumi tankönyvek tartalmát vesszük alapul. Elméletileg a felvételiző diákot nem érheti kellemetlen meglepetés a tesztlap kitöltésekor. A legtöbb gondot a helyesírás okozza számukra, e tekintetben követik el a legtöbb hibát. Egyébként a felvételi vizsgák előtt körülbelül egy hónappal azok, akik a bölcsészkarra adták be a felvételi kérelmüket, kapnak egy írásos tájékoztatót, melyből megismerhetik a követelményrendszerünket, ezenkívül elküldjük nekik a kar Informácie o štúdiu a požiadavkách na prijímacie skúšky című kiadványát is. A kiadvány már decembertől kapható a könyvesboltokban is. Tartanak-e próbafelvételiket?

A magyar tanszék már öt éve szervez próbafelvételiket. Hagyományosan mindez úgy történik, hogy a jövendő magyar szakosok az előző évi felvételi vizsga tesztlapját töltik ki. A próba során felmérhetik a tudásukat, és megtapasztalhatják a vizsgahelyzetet. Az eredményeiket ugyanúgy értékeljük, mint a felvételin, ugyanazok a követelmények érvényesek, csak éppen a próba szintjén. Utána a diákokkal közösen megbeszéljük, milyen alapvető hibákat követtek el, hol vétettek, mely témakörök okoznak esetleg problémát, mire figyeljenek oda a még hátralévő felkészülési időben. A próbafelvételizők kérdéseket tehetnek fel, konzultálhatnak a tanárokkal. Információkat szerezhetnek a tanszékről, a felvételi vizsgák formális és tartalmi vonatkozásairól, a tanszék tanárai pedig igyekeznek minden felmerülő kérdésre válaszolni. Szervez-e a tanszék előkészítő tanfolyamokat?

A tanszék nem tart felvételi előkészítőket, de természetesen van lehetőség az egyetemi képzés előtt előzetes tanulmányokat folytatni. A pozsonyi Kalligram Alapítvány már három éve szervez az Ezredvég elnevezésű program keretében előkészítőket különböző szakokból. A kétszemeszteres, szlovák nyelvű tanfolyamokat szerveznek történelemből, biológiából, közgazdaságtanból, jogból és egyéb tárgyakból. Kivételt a magyar nyelv és irodalom képez, melyet természetesen magyar nyelven oktatnak. A Kalligram Alapítvány szerződést köt az illető karok tanáraival, akik a két félév alatt szombatonként a diákok felkészítését végzik. Általában olyan tanárok oktatják a jövendő hallgatókat, akik magyarul is tudnak, tehát, ha nyelvi probléma merül fel, nem okozhat gondot. A szlovák nyelvű előadásokra azért van szükség, hogy a diákok mintegy előzetesen gyakorlatra tegyenek szert az idegen nyelvű ismeretszerzésben, a tanfolyam során elsajátíthatják a szlovák nyelvű terminológiát, hozzászokhatnak a nyelvileg speciális szituációhoz, melyet az idegen nyelv használata okoz. Évről évre egyre több érettségiző veszi igénybe a Kalligram Alapítvány szolgáltatásait. Előnye más felvételi előkészítőkkel szemben, melyeket a különböző karok szerveznek, hogy úgyszólván teljes mértékben térítésmentes. A kétszemeszteres képzés mintegy ezer koronába kerül, viszont az alapítvány megtéríti a diákok utazási költségeit.Vannak-e adatok arról, milyen arányban fejezik be a tanulmányaikat a magyar tanszék hallgatói, milyen mérvű a szóródás?

Nem rendelkezünk pontos számadatokkal a tanszéken belül, viszont a kar készít felméréseket erre vonatkozólag. Bizonyos lemorzsolódással eleve számolni kell. Ez a tény sok mindennel összefügg. Közrejátszhatnak anyagi természetű okok, családi problémák, a hallgató képtelen a feltételeket teljesíteni, esetleg mindjárt az első szemeszter folyamán rájön, a személyes érdeklődése szempontjából rosszul döntött, más szakon tanulna szívesebben. Egyébként a magyar tanszéken már-már szokás, hogy a tanárok többsége alkalmazkodik a felsőbb évfolyamok diákjaihoz. Ez annyit jelent, hogy ha például valahol állást vállal egy adott hallgatónk, és a délelőttje foglalt a munkája miatt, akkor kérheti az órái áthelyezését egy délutáni időpontra. Természetesen ez csak kisebb létszámú csoportok esetében lehetséges. A kar egészén egyébként körülbelül 25 %-os lemorzsolódással lehet számolni. A magyar tanszéken általában ez az arány kisebb. A Comenius Egyetem a közelmúltban állt át a kreditrendszerre. Mennyiben jelentett ez változást a hallgatók szempontjából?

Elvben a kreditrendszernek óriási előnye van, lehetővé teszi az átjárást szakok, karok, egyetemek, akár a különböző országok egyetemei között is. A hallgató mobilitása jelentősen megnőtt. Felvehet szakokat, órákat más tanszékeken is, természetesen a kötelező tárgyai mellé. A Comenius Egyetem az európai kreditrendszert vette át. Ebben az új rendszerben még csak a negyedik szemesztert kezdjük meg, így tehát nem rendelkezünk még széles körű tapasztalatokkal. A magyar tanszéken folyó képzésnek két szintje van, az első a negyedik szemeszterrel zárul. Az első szinten a kötelező tárgyak vannak túlsúlyban csaknem száz százalékban. Az ötödik szemesztertől kezdődően, a képzés második szintjén nő meg a kötelezően és a szabadon választható tárgyak száma. Akkor válik igazán lehetővé a szakok és tanszékek közti átjárás. Minden tanegységet le kell zárni a szemeszteren belül, tehát nem évfolyamokra, hanem szemeszterekre van felépítve a tananyag. Ha például a téli szemeszterben a hallgató egy adott tárgyat nem tud lezárni, a következő téli szemeszterben újra felveheti. Az tanulmányi félévek végén bizonyos kreditszámot lehet elérni. A hallgató dönthet, milyen tempóban, milyen beosztással végzi a tanulmányait. A veszély abban rejlik, hogy a hallgató esetleg roszszul dönt. A rendszer ezért ajánlásokat fogalmaz meg a diákok számára. Az illető tanszék javasolja, hogy melyik szemeszterben ajánlatos egy adott tárgy felvétele. Természetesen nem kötelező figyelembe venni a javaslatait, melyek csupán orientációként szolgálnak. A kreditrendszer arra is épít, hogy az órák inkább konzultációk, mintsem a hagyományos értelemben vett órák. ĺgy a tanárok nem terhelik meg túlságosan a hallgatót, sokkal inkább az önálló munkára ösztönzik őket. Összességében tehát elmondható, hogy a kreditrendszer nagyobb szabadságot biztosít a diákoknak, azonban nagyobb felelősséget is ró rájuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?