Az élettársak lakhatásának biztosításáról

lakás költözés

Modern korunkban egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy pár úgy él együtt, hogy nem házasodnak össze – még évek múltán sem, s így, „hivatalos papír” nélkül együtt öregszenek meg. De mi van akkor, ha egyikükkel valami történik? Milyen jogaik és kötelességeik vannak egymással szemben betegség, halál esetén? Örökölhetnek? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.

Olvasói levél

25 éve költöztem össze élettársammal a lakásában, ahol azóta is élünk és közös háztartást vezetünk. Közösen is gazdálkodunk, de nem házasodtunk össze, mert párom egyszer már elvált és nem szeretne újraházasodni. Egykori házasságából született két (már nagykorú) fia, akiket anyjuk nevelt, apjukkal pedig nem tartják a kapcsolatot. Mi jól megvagyunk közös gyermek nélkül is, de ami elkezdett foglalkoztatni, hogy jogilag máig sincs semmilyen viszonyom a lakáshoz, ahol élek. Az is aggaszt, hogy mi lenne velem, ha a párommal ne adj isten történne valami, mert nincs rajta kívül senkim, és félek, hogy a gyermekek, mint örökösök kitennék a szűrömet. Az érdekelne, hogy létezik-e valamilyen jog, amely biztosíthatná nekem a lakás használatát, akár úgy is, hogy a tulajdonosa a párom maradna? És mi a helyzet az örökléssel? Tudunk a végrendelet lehetőségéről, de nem szeretném, ha párom kisemmizné a gyermekeit. Megörökölhetném a gyermekekkel együtt a lakás egy részét, ha „csak” élettárs vagyok?

Az élettársi viszony önmagában nem biztosít semmilyen használati vagy tulajdonjogot a közösen lakott ingatlanhoz a „beköltöző” partner számára (aki összeköltözéskor nem volt a lakás tulajdonosa), az ingatlant tulajdonló társ azonban rendelkezhet úgy, hogy párját a közösen lakott ingatlanhoz kötődő tulajdon-, esetleg használati joggal ruházza fel.

Mivel olvasónk nem ragaszkodik ahhoz, hogy a lakás tulajdonosa legyen, csak röviden jegyezzük meg, hogy tulajdonjogra legegyszerűbben egy ajándékozási szerződéssel tudna szert tenni, amellyel partnere, mint az ajándékozó odaajándékozná neki a lakást, vagy annak egy részét (ami által a felek társtulajdonosokká válnának).

Olvasónk esetében egy ún. szolgalmi szerződés („zmluva o zriadení vecného bremena”) jön szóba, amellyel az ingatlan tulajdonosa a tulajdonjog átruházása nélkül kötelezi magát arra, hogy a másik (jogosult) félnek bizonyos jogokat biztosít az ingatlanhoz. Lakóingatlanok esetében a szolgalom általában örök lakhatási és használati jogot szokott magába foglalni, amely a szerződést jogosult félként aláíró személyt illeti meg. Ahhoz, hogy a szolgalom jogi védelmet nyújtson a jogosult félnek, be kell táblázni a helyileg illetékes kataszteri hivatalban. Ha ez megtörténik, a jogosult fél (itt: olvasónk), mint a szolgalom haszonélvezője rákerül a lakás tulajdonlapjára a szolgalom tartalmával együtt.

Ami az öröklést illeti, olvasónk az ún. első öröklési csoportban (ahova a gyermekek és az esetleges házastárs tartozik) nem örökölne, de ennek ellenére partnere végrendelkezhetne az ő javára is, mégpedig anélkül, hogy ki kéne tagadnia gyermekeit, hiszen ilyen kötelezettség végrendelkezés esetén nem létezik. Olvasónk párja tehát akár úgy is végrendelkezhet, hogy a lakást felosztja gyermekei és élettársa között, ami által mindhárman a lakás társtulajdonosává válnának. Sőt, az élettárs végrendeletében (amit javasolt mindig közjegyzői jegyzőkönyvbe foglaltatni) akár az egész lakást olvasónkra hagyhatja, ilyen esetben viszont a már felnőtt gyermekek, mint ún. megkerülhetetlen örökösök követelhetnék a lakásból az őket törvényileg megillető rész felét (olvasónk esetében fejenként 1/4 részt). Ám ha így is történne, olvasónk még akkor is megtarthatná a lakás 1/2-ét, vagyis a lakás társtulajdonosa maradna, nem beszélve arról, hogy a gyermekek akár úgy is dönthetnének, hogy nem tartanak igényt a részükre, akkor pedig olvasónk az egész lakást megtarthatná.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?