Kétélű fegyver a minimálbér

Pozsony |

<p>Mintegy 100 ezer embert érinthet közvetlenül a minimálbér emelése, legalább ennyi ember keresete ugyanis az alsó bérhatár szintjén mozog. A munkaadók szerint a tervezett 38 eurós emelés újabb elbocsátásokat eredményez, a szakszervezet szerint viszont ennél nagyobb növekedésre lenne szükség.&nbsp;</p>

A Munkaadók Egyesületeinek és Társulásainak Szövetségének (AZZZ) elnöke szerint a jelenlegi munkanélküliek20–30 százaléka a minimálbér korábbi években végrehajtott emelése miatt veszítette el munkáját. „Évről évre emelték a minimálbér összegét, ezért van ma a nyilvántartásban 110 ezer tartósan munkanélküli” – jelentette ki Rastislav Machunka. Szerinte a januártól tervezett újabb, eddigi legnagyobb, mintegy 8%-os minimálbér-emelés miatt újabb munkahelyek szűnhetnek majd meg. „A munkaerő költségeinek csökkentése kulcsfontosságú az alacsony bevételű alkalmazottak munkahelyeinek megőrzése szempontjából” – állítja az AZZZ elnöke. Úgy véli, hogy már a korábbi években is – elsősorban a textil- és az építőiparban, valamint a mezőgazdaságban – dolgozó kis fizetésű alkalmazottak azért veszítették el állásukat, mert a cégek nem tudtak konkurálni a többi, elsősorban ázsiai céggel.  Hasonló véleményen van Ján Dinga, az Iness gazdaságkutató intézet elemzője. Szerinte közvetlenül mintegy 100 ezer ember bérét, közvetve pedig további több tízezer alkalmazottat érint majd a minimálbér emelése. Elismeri ugyan, a kormány által ígért kompenzáció, amely csökkentené az 500 eurónál kevesebbet keresők járulékait, szinten tartja az érintett munkaadók költségeit, viszont továbbra is akadályozza majd az új munkahelyek létrehozását. „Negatívan hat mintegy 100 ezer munkanélküli elhelyezkedési esélyeire” – állítja Dinga. Szerinte már Csehországgal összehasonlítva is hátrányosabb lesz a kis fizetésű alkalmazottak felvétele. Ott is emelik majd a minimálbért, de csak 9200 cseh koronára, vagyis 334 euróra.  A szociális ügyi minisztérium által előkészített kormányrendelet értelmében januártól a jelenlegi 352 euróról 380 euróra emelkedne az alsó bérhatár. A szakszervezet ennél nagyobb mértékben, 400 euróra emelte volna az összeget, de most beéri a szaktárca által javasolt összeggel is. Emil Machyna, a Kovo szakszervezet vezetője visszautasítja a munkaadók érvelését. „A munkaadók úgy képzelik, a minimálbér nem emelkedik, miközben az állam csökkenti a járulékterheket” – bírálta a munkaadókat Machyna. A szakszervezetek célja, hogy a minimálbér az átlagkereset 60%-át tegye ki.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?