Ismételten drágulhatnak a lakások

Pozsony |

<p>A harmadik negyedévben megtorpant a 2008 ősze óta tartó ingatlanáresés. A Szlovák Nemzeti Bank tegnapi összesítése szerint a július és szeptember közötti időszakban az átlagos négyzetméterenkénti ingatlanár 1304 eurót tett ki, ami közel 1%-kal magasabb a második negyedévben mértnél.</p>

Úgy tűnik, lassan megnyugszik a hazai ingatlanpiac. Hiába konganak félig üresen a frissen átadott lakóparkok, a hátunk mögött hagyott negyedévben már nem csökkentek az árak. Bár a második negyedévhez viszonyított alig 1%-os növekmény – ami abszolút számokban kifejezve 11 eurót jelent – elhanyagolhatónak tűnik, azonban a trend megfordulása az igazán lényeges, „a piac kezd stabilizálódni” – fogalmazott Dávid Dereník, az UniCredit Bank elemzője. „A harmadik negyedév a nyári szabadságok miatt a lakásértékesítések szempontjából gyenge időszaknak számít, éppen ezért figyelemreméltó a mostani 0,9%-ot kitevő drágulás” – magyarázta Boris Fojtík, a Tatra banka szakértője, aki néhány, a változást előidéző okot is felsorolt. Szerinte ebben megnyilvánul a gazdasági helyzet javulásába vetett nagyobb bizalom, a pesszimizmust lassan felváltja az optimizmus, a vevők már nem bíznak abban, hogy tovább süllyednek az árak, és a mindeddig elhalasztott ingatlanvásárlásaikat most realizálják. Az utóbbit megkönnyítik az alacsony jelzáloghitelek is. Azonban nem egységes a kép: például Nagyszombat és Nyitra megyében még ha mérsékelten is, de csökkent az árszint, viszont Pozsony, Besztercebánya és Kassa megyében már éves egybevetésben is drágulás tapasztalható. A fővárosban eleve a legdrágább a lakás (az országos átlag kétszerese), s bár az is igaz, hogy a pozsonyi bérek 43%-kal haladjákmegaz országos átlagot, mégis mindent egybevetve egy egyedülálló személy számára éppen Pozsonyban jelenti a legnagyobb anyagi terhet a lakás megvétele (két kereső esetében viszont már nem).
Ha az éves összehasonlítást vesszük alapul, akkor azt tapasztaljuk, hogy 2009 őszéhez képest mindössze 1,4%-kal mérséklődött az árszint, az akkori 1322 eurós négyzetméterenkénti árról a mostani 1304 euróra. Csak egybevetésül: a 2008 nyári csúcsidőszakban a négyzetméterenkénti átlagár elérte az 1549 eurót. Korábban, azaz 2008 és 2009 ősze között a 10%-ot meghaladó áresés sem volt ritka az egyes szegmensekben, különösen az 1 szobás lakások piacán. Mit hoz a közeljövő? Boris Fojtík úgy látja, a banki jelzáloghitelek feltételeinek kedvezőbbé válása a legfontosabb árképző tényező. Vagyis ha alacsony kamat mellett lehet hozzájutni a jelzáloghitelhez, akkor várhatóan az ingatlanvásárlási kedv is nő, ez pedig érthetően a lakásárak mérsékelt növekedését vonja maga után a negyedik negyedévben. „Egyelőre nem kell tartanunk újabb árbuborék kialakulásától” – nyugtatott a banki elemző, már csak azért sem, mert a piacon számos lakás és ház eladó. Tavaly például országosan 18 834 lakást adtak át, 2008-ban pedig 17 184-et, ami az utóbbi 15 év viszonylatában a két legmagasabb mutatónak számít. A mérsékelt ütemű drágulás már csak azért sem csaphat át rövidesen árvágtába, „mert a lakosság vásárlóereje gyenge, magas a munkanélküliség szintje” – tette hozzá Dávid Dereník. (TASR, ú, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?