Nemcsak az egészség, hanem a környezet is veszélyben van!

Vigyázat: Az e-cigi is károsítja a tüdőt!

Azt talán mindenki tudja – legalábbis elméletben –, hogy milyen ártalmas a nikotin. Ám a dohányzóknak csak egy része tudatosítja, hogy ez az anyag nemcsak az egészséget, hanem a környezetünkben is rombolja. Több olyan anyagot tartalmaz, ami szennyezi a vizeket, a talajt és a levegőt, nem beszélve arról, hogy rengeteg csikkel, műanyaggal és egyéb hulladékkal árasztja el a Földet.

AzEgészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a dohányültettvnyek miatt évente körülbelül 3,5 millió hektár termőföld megy tönkre, aminek az a következménye, hogy csökken a hozam, károsítja a környezetet.

Több mint 24 betegséget okoz

A tüdőrákos esetek 87 százalékát a nikotin okozza, de más daganatos betegségért is felelős: ide tartozik a hasnyálmirigy-, a vastagbél- és végbél-, a máj-, a húgyhólyag-, a nyelőcső-, a gyomor-, a mell- és a gégerák is. A dohányosokat kétszer gyakrabban veszélyezteti a bőrrák, mint a nem dohányzókat. A másik nagy betegségcsoportot a szív- és érrendszeri betegségek alkotják, nevezetesen a ischémiás szívbetegség, az érelmeszesedés és az alsó végtagok ereinek vérellátási zavara. A nikotin okozza a krónikus obstruktív tüdőbetegséget is. A nikotin számlájára írhatók az alábbi betegségek is:

• Szembetegségek: a szürke hályog előfordulása 40 százalékkal nagyobb a dohányzók körében, makuladegeneráció (a retina központi részének károsodása), ami az éleslátás gyengüléséhez vezet.

• Pikkelysömör: a dohányzók között 2-3-szor gyakrabban fordul elő; ez a nem fertőző gyulladásos betegség az egész testen viszkető, duzzadt, piros foltokat hagy.

• A bőr korai öregedése: a dohányzás meggyorsítja a ráncosodást, csökkenti a bőr vérellátását, a dohányzó ember bőre száraz, petyhüdt, szeme és szája körül rengeteg ránccal.

• Sárga ujjak és körmök: a cigarettafüst sárgára színezi az ujjbegyeket és a körmöket.

A függőség marad...

Nem könnyű leszokni a dohányzásról, ezért sokan alternatív módszert keresnek. Hagyományos dohányzáskor a nikotin elég, de az elektronikus cigaretta nem tartalmaz nikotint, hanem nikotintartalmú folyadékot, ami felmelegszik, gőzzé válik, s az ember ezt szívja be. A másik alternatíva, amikor nem ég, hanem elektromos úton 300 Celsius-fokra melegítik a rövid cigarettához hasonló nikotinbetétet. A nikotin és gőz keverékét szívja be az ember. Bár az új dohányzási módszerek gyártói azt állítják, hogy ezek kevésbé ártalmasak, mint a hagyományosak, a kutatók ezt nem tudják egyértelműen kijelenteni. Tény, hogy a hagyományos cigarettát évszázadok óta gyártják, az alternatív eszközöket pedig legfeljebb 10 éve, tehát hosszú távú hatásukat még nem lehet felmérni. Ám ami függőséget illeti, a lényeg változatlan, hiszen minden alternatív forma tartalmaz nikotint.

A WHO nem ajánlja a nikotint

Az Európai Unió több olyan intézkedést fogadott el, amelyek célja, hogy „nikotinmentes generáció” nőjön fel. Ősszel javasolni fogja a dohányipari termékek adójának megemelését, ami törvényszerűen az árak emelkedését is maga után vonja. 2020 óta van érvényben a mentolos cigaretta forgalmazásának tilalma. Erre azért volt szükség, mert az illatosított cigaretta főleg a kezdőket csábítja a dohányzásra, s könnyebben válnak függővé. A tilalmat hamarosan a mentol- és gyümölcsízű változatokra is kiterjesztik. Újratárgyalják a dohányipari termékek reklámjának szabályait is. Minden igyekezet ellenére sem könnyű leszokni a dohányzásról. Általában szakember segítségére és kezelésre is szükség van. A feltételezések szerint önerőből csak a dohányosok mindössze négy százalékának sikerül megszabadulnia ettől a káros szenvedélytől.

A Közegészségügyi Hivatal segítséget kínál

Szlovákiában 2016 óta él a 0908 222 722-es segélyvonal. A regionális közegészségügyi hivatalok munkatársai tanácsokat és segítséget nyújtanak azoknak, akik egyedül nem tudnak leszokni a dohányzásról. Eddig 6012 ember kért és kapott segítséget.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?