Korszerű kezeléssel elkerülhető a végtagcsonkolás

cukorbetegség

A cukorbetegség súlyos szövődményeinek egyike az úgynevezett diabetikus láb, ami a végtagcsonkolás leggyakoribb oka annak ellenére, hogy az orvosi innovációnak és az egészségügyi segédeszközöknek köszönhetően vannak lehetőségek a probléma sikeres gyógyítására.

Minden nyolcadik cukorbeteg találkozik a diabetikus láb problémájával. A magas vércukorszint egyik következménye az, hogy a bőr elvékonyodik, szőrtelenné, sérülékennyé és szárazzá válik, a talp nyomáspontjain bőrkeményedések jelentkeznek, fertőzésre hajlamos.

Csehországban csökken, nálunk emelkedik

Első fertőzésként általában lábgombásodás jelenik meg. A legsúlyosabb állapotban szövetelhalás (gangréna) is kifejlődhet. A kezeletlen vagy rosszul kezelt betegeknek, akiknek sokszor és tartósan magas a vércukorszintjük, mintegy 10 év alatt előbb-utóbb számolniuk kell komplex szövődményekkel, köztük a lábbal kapcsolatosakkal. A szövődményeket több tényező együttes hatása okozza, melyek egymás hatását erősítik.

Az egészségügyi információk nemzeti központjának statisztikai adatai szerint 2017-ben Szlovákiában 4 096 végtag-amputációt végeztek, ami 2012-höz viszonyítva 793 esettel több.

Míg a Cseh Köztársaságban  a csonkolások száma lényegesen csökkent, nálunk jelentősen emelkedett. Az innovatív egészségügyi technológiák, például az úgynevezett revaszkulizációs terápia és a sebgyógyulás terápiája azonban képes  a kedvezőtlen irányt visszafordítani.

Szlovákiában jelenleg 350 ezer cukorbeteg van, tehát nyugodtan nevezhetjük civilizációs betegségnek, aminek jelentős társadalmi és gazdasági következménye van.

A fémháló megvéd

Az endovaszkuláris módszerrel, aminek lényege, hogy az érbe sztentet, vagyis fémhálót ültetnek be, s ezzel kitágítják, átjárhatóvá teszik az eret, az esetek 92 százalékában megvédheti a végtagot az amputációtól.

Sok beteg e korszerű kezelési lehetőségről egyáltalán nem tud. Bár igaz, hogy a kezelés költségeit teljes mértékben fizetik a biztosítók, nem könnyű eljutni a megfelelő helyre. Kevés a központ, ahol a beteg kórházból való hazatérése után el tudnák látni a nyílt sebeket, megfelelően kezelni tudnák őket. Hiányoznak az erek komplex kezelésével foglalkozó központok is. „Szlovákiában 7-8 ilyen központ van, összehasonlításképpen mondom, hogy csak Prágában van ennyi” –mondta dr. Balázs Tibor intervenciós radiológus, a pozsonyi CINRE klinika endovaszkuláris  programjának főorvosa. Amputáció után az ember élete lényegesen lerövidül, a szakember szerint ezért éppolyan fontos a beteg tájékoztatása a megelőzésről és a diabetikus láb kezelésének lehetőségeiről, akárcsak az orvosé. A cukorbeteg lábának idegszálai és erei gyengék, könnyen sérülnek. A sebet nem veszi észre vagy lebecsüli. Gyulladás alakul ki, ami a szövetekben gyorsan terjed. S mivel érzéketlenné válik, a cukorbeteg néha a súlyos lábsérülést sem veszi észre. „A betegek sokszor előrehaladott állapotban kerülnek hozzánk. Előfordul, hogy bőrbetegségre kezelik őket, és nem gondolnak arra, hogy a panaszokat az erek okozhatják” - mondta Balázs doktor. Dr. Marián  Rošák, a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház sebésze szerint „az egészségi panaszok időbeni kiszűrése és a helyesen megválasztott sebkezelés jelentősen segítheti az egészségi állapot stabilizálását és minimalizálhatja a súlyos végtagfertőzések  ki­ala­kulását.” Hozzátette, hogy „nemcsak a beteget, hanem az orvosokat is képezni kell”.

Elég egy kis seb...

Fontos, hogy a cukorbetegek ne hanyagolják el lábuk rendszeres gondozását. A diabetológiai rendelőkben ennek természetesnek kell lennie. „Néha elég egy kis seb is, ami például körömnyíráskor keletkezik, és a gyulladásos folyamat máris elindul” – figyelmeztetett Rošák doktor. Fontos, hogy a beteg  rendszeresen tisztálkodjon, hogy alaposan törölje szárazra a lábát, az ujjak közét, és helyesen pedikűrözzön. Mivel a beteg lába érzékeny a külső, gyakran sérülést okozó tárgyakra, nem ajánlatos mezítláb járnia. Elsősorban azokat fenyegeti a sérülés veszélye, akiknek vastag, berepedezett a bőre, benőtt a körme, feltört a lába, hegyes orrú vagy pántos cipőt visel. Fontos az is, hogy a zokni legyen pamut, laza és varrás nélküli.      (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?