Bár népszerűsége az utóbbi időben jócskán csökkent, sokan még mindig az egészséges élelmiszerek közé sorolják a kókuszolajat. Tény, hogy a száraz bőrre vagy a sérült hajra kiváló. Úgy tűnik, eddig túlbecsültük a kókuszolajat. Nézzük, mi az igazság.
Kókuszolaj - Rosszabb, mint a sertészsír
A szakemberek szerint nem csak kissé becsültük túl, ugyanis kifejezetten egészségtelen és ártalmas a kókuszolaj. A marhazsírhoz hasonlítják, ami viszont árt az emberi szervezetnek.
Veszélyes zsírok
Elöljáróban ki kell jelenteni, hogy a szervezetnek szüksége van a zsírokra. Ám nem mindegy, milyet fogyasztunk. Jó zsírokat tartalmaz például az avokádó vagy a dió. Velük ellentétben a kókuszolaj telített zsírokban gazdag – állapítja meg a bbc.com. A kókuszolaj 82 százalékát telített zsírok alkotják. Ezért jobb inkább vajat fogyasztani – ajánlják az American Heart Association (AHA) szakemberei. A telített zsír aránya 63 százalék, a marhazsíré 50, a disznózsíré pedig 39 százalék. A kókuszolaj esetében kétszeresen igaz, hogy mindent csak mértékkel fogyasszunk. Ha sok telített zsírt tartalmazó ételt fogyasztunk, megemelkedhet a „rossz” (LDL) koleszterin szintje, ami elzárhatja az ereket, megnövelheti a szívbetegségek és az agyi érkatasztrófák kialakulásának kockázatát. A férfiaknak legfeljebb napi 30 g, a nőknek pedig 20 g telített zsír ajánlott.
Az egészséges alternatíva
Sokan azt állítják, hogy a kókuszolajban lévő zsírok keveréke egészséges, viszont az említett amerikai szervezet szerint erre nincs bizonyíték. Korlátozni kellene a telített zsírok fogyasztását, és ezeket telítetlen növényi olajokkal – olíva, napraforgó – kellene helyettesíteni.
Avokádó, hal, dió
A zsírok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet működéséhez. Teljesen kihagyni őket nem ajánlott. Az esszenciális zsírsavak forrásai, amelyek segítenek feldolgozni az A-, a D- és az E-vitamint. Victoria Taylor, a British Heart Foundation munkatársa szerint ha szeretnénk jól táplálkozni és óvni szívünk egészségét, ne a zsírbevitelt csökkentsük, hanem nézzük meg, milyen zsírt fogyasztunk. Legjobb, ha a telítetlen zsírok és a teljes kiőrlésű termékek jutnak főszerephez étrendünkben, nem pedig a cukrok és finomított szacharidok. A telített zsírokat telítetlenekkel helyettesítsük – vaj helyett olajat, a sok telített zsírt tartalmazó ételek helyett avokádót, zsíros halat, diót és magvakat fogyasszunk.
(vysetrenie-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.