Károsítja a szívet a pénzhiány

szív pénz

Aki pénzügyi válságba kerül, annak különös figyelmet kell fordítania az egészségére: drasztikus jövedelemvesztés után a következő években megnő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

A pénzproblémák és a rossz egészségi állapot gyakran együtt jár. Amerikai kutatók azt vizsgálták, hogy a súlyos pénzügyi veszteségnek milyen hosszú távú hatása van a szív egészségére. Ehhez 4033 résztvevő karrierjét kísérték figyelemmel 25 éven át. Az 1990-es évek elején a résztvevők 23 és 35 év közöttiek voltak. A Miami Egyetem kutatói, Tali Elfassy és Samuel L. Swift által vezetett kutatásban az olyan egészségileg releváns tényezőket dokumentálták, mint az életmód és az egészség. Az első 15 évben rendszeresen megkérdezték a résztvevőket a pénzügyi veszteségeikről, a következő évtizedben pedig a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és a mortalitást elemezték.

A kockázat megduplázódott

A kutatók 2005 és 2015 között 106 olyan szív- és érrendszeri eseményt regisztráltak, mint például az infarktus, az agyi érkatasztrófa vagy a szívbetegség. Azok a résztvevők, akik a korábbi években a bevételük 25%-át elvesztették, kétszer olyan valószínűséggel kaptak ilyen betegségeket. Például aki hirtelen 20 000 dollárt vesztett el, annál a kockázata megháromszorozódott. Akik pedig egynél több pénzügyi válságot tapasztaltak, különösen veszélyeztetettek voltak: az érintettek két és félszer gyakrabban betegedtek meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben. A tanulmány ideje alatt elhunyt 164 résztvevőnél az elhalálozás valószínűsége nagyobb pénzügyi veszteség után háromszor magasabb volt. „Az alacsony jövedelem gyakran összefügg az olyan egészségtelen viselkedéssel, mint a megnövekedett alkoholfogyasztás, a dohányzás és a fizikai inaktivitás. Ezek a tényezők elősegítik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását” – írják a kutatók.

Mentális stressz

Az állandó stresszt, amit a pénzhiány okoz, a kutatók a megfigyelt kapcsolat központi tényezőjének tekintik. A stressz idején a vérnyomás emelkedik – nemcsak akut stresszhelyzetben, hanem hosszú távon is. Ez arányosan megnöveli a kardiovaszkuláris kockázatot.

Korábbi vizsgálatokban azoknál az embereknél, akiknek jövedelme megszakadt, magasabb volt a C-reaktív fehérje (CPR) szintje – ez jelzi a szervezetben a megnövekedett gyulladásos folyamatokat, melyek elősegítik az ateroszklerózis kialakulását, ami a legtöbb szív- és érrendszeri betegség gyökere. Egy másik lehetséges ok, hogy azok, akik hirtelen pénzügyi nehézségben szenvednek, gyakran nem rendelkeznek megfelelő támogatói védőhálóval, írják a kutatók.

Bizonytalan munkakörülmények

„A fiatalfelnőttkori jövedelemveszteség fontos és független tényező a szív- és érrendszeri betegségekben és a korai elhalálozásban” – írják a szerzők. Ez még erőteljesebb lehet a fiatalok egyre bizonytalanabb munkaerőpiaci helyzetével a jövőben. A pénzügyi veszteségek leginkább a kevésbé képzetteket, a munkanélkülieket, a nőket és a színes bőrűeket érintették. A dohányosok, a nem házasságban élők, valamint a depressziós tünetektől szenvedők is gyakrabban érintettek.

(webbeteg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?