D-vitamin – nemcsak a csontritkulás, hanem a Covid-19 ellen is véd

D-vitamin

A szlovákiai lakosság csaknem felének alacsony a D-vitamin-szintje, pedig a legújabb kutatások szerint nemcsak a csontok egészségének megőrzésében, hanem a Covid-19 ellen is rendkívül fontos, eddig nem ismert szerepet játszik.

Több tanulmány eredménye is azt mutatta, hogy a D-vitamin lényegesen csökkenti a különféle légzőszervi betegségek kialakulásának kockázatát. Ha megfelelő mennyiség van a vérben, eredményesebb a csontok anyagcsere-betegségeiben – beleértve a csontritkulást is – szenvedő páciensek kezelése.

50 év felett

A Covid-19 terjedésének következtében kialakult helyzet az egész világon rányomta bélyegét a betegellátás színvonalára. „Az orvosnak manapság fel kell tennie a kérdést, hogy mi a veszélytelenebb: az, ha a beteg kiteszi magát a fertőzés veszélyének, vagy ha otthon marad, nem megy orvoshoz, de nem kapja meg időben a krónikus betegség kezelését biztosító megfelelő ellátást” – mondta Dr. Peter Jackuliak, a csontritkulás és a csontok anyagcsere-betegségei szövetségének a tagja. Hozzátette, mivel az oszteoporózisban szenvedők általában 50 év feletti nők, nekik rendszerint más betegségük is van, például cukorbetegség, magas vérnyomás, krónikus vesebetegség. Őket az új koronavírus okozta fertőzés és szövődményei is rendkívüli módon veszélyeztetik. Nem egy tanulmány bizonyította, hogy a D-vitamin milyen fontos szerepet játszik az SARS-CoV-2 vírussal szembeni immunválasz szabályozásában.

„Már vannak ismereteink arról, hogy a D-vitaminszint mértéke összefügg a Covid-19 betegséggel, a kórházi kezeléssel és a halálozással. Ezért a D-vitamin rendszeres pótlásának szükségessége jelenleg új értelmet kapott” – hangsúlyozta Dr. Peter Jackuliak.

A megelőzés már a gyermekkorban kezdődik

A csontritkulásban szenvedő beteg a szükséges kezelést elsősorban az orvosi rendelőben kapja. „A koronavírus-járvány miatt átmenetileg sokan nem kapták meg a szükséges kezelést. Ha valóban csak átmeneti jelenségről van szó, annak nincs lényeges hatása a csontok egészségére. Ám nem szabad megengedni, hogy a beteg hosszú ideig kezelés nélkül maradjon” – figyelmeztetett a szakember. Szerinte ma a korábbiaknál sokkal fontosabb megőrizni a csontok egészségét, és mindent elkövetni, hogy a beteg ne szenvedjen csonttörést. Ebben óriási jelentőséget tulajdonít a D-vitaminnak. „A D-vitamin rendszeres, napi pótlása a légzőszervi betegségek megelőzésének és a csontritkulás kezelésének fontos része” – tette hozzá.

Az oszteoporózis döntő többségben a nőket sújtja. Sokkal valószínűbb, hogy egy 50 évnél idősebb nőnek eltörik valamelyik csontja, mint hogy mellrákban betegszik meg, agyi érkatasztrófát vagy infarktust kap. „Ha csökken a D-vitamin szintje, 27 százalékkal megnő a csontritkulás okozta csonttörés esélye. A kezelés fontos része a D-vitamin és a mész pótlása” – hangsúlyozta Dr. Juraj Payer professzor, a Szlovák Oszteoporózis Társaság elnöke.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a csontritkulás megelőzését már gyermekkorban el kelleni kezdeni. „A csontok helyes fejlődéséhez biztosítani kell a gyerekeknek a megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot. Legfontosabb a mész, a foszfor és a D-vitamin” – magyarázta Dr. Ľudmila
Podracká, a Gyermekbetegségek Nemzeti Intézete oszteológiai központjának megalapítója.

Krónikus betegek veszélyben

Amíg nem fedezték fel a D-vitamint, évszázadokon át rendkívül sok volt az angolkóros beteg. „Akkor változott meg a helyzet, amikor minden újszülött és csecsemő D-vitamint kapott. Továbbra is rendkívül fontos ellenőrizni a gyerekek D-vitamin-szintjét és esetleges hiányát megszüntetni” – tette hozzá a szakember. Megjegyezte: a D-vitamin-hiány elsősorban a koraszülötteket, továbbá azokat az anyatejjel táplált gyerekeket sújtja, akiknek anyja súlyos D-vitaminhiányban szenved. Veszélyeztetettek továbbá a sötét bőrű és a napfényt kerülő gyerekek, és azok, akik kevés meszet és D-vitamint tartalmazó ételeket fogyasztanak, továbbá a túlsúlyosak. Veszélyben vannak bizonyos krónikus betegségben szenvedő gyerekek is. Ilyen betegség a lisztérzékenység, az irritábilis bél szindróma, a cisztás fibrózis, a krónikus vese- és májelégtelenség, a reuma, a daganatos betegség. D-vitamin-hiányt válthatnak ki azok a gyógyszerek, amelyek negatívan befolyásolják a mész és a D-vitamin anyagcseréjét (például kortikoidok).

Szlovákia az elmúlt évben több mint 193 millió eurót fordított a csontritkulás kezelésére. „Bár a diagnosztikai módszerek és a modern kezelés mindenki számára hozzáférhető, és az egészségbiztosítók hozzájárulnak a költségekhez, a megelőzés még mindig nagy kihívást jelent” – mondta Dr. Juraj Payer. Figyelmeztető jel, hogy az Európai Unió országaiban a csontritkulás okozta törések kezelési költségei folyamatosan emelkednek. Míg 2010-ben az egy lakosra fordított átlagos költségek csaknem 83 eurót tettek ki, 2019-ben ez már 109 euró volt. A népesség öregedését szem előtt tartva feltételezhető, hogy ez az elkövetkező években is folytatódni fog.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?