ANTIBIOTIKUM: A felnőttek 30 százalékának hasmenést okoz

hasmenés

Csodálatos gyógyszer az antibiotikum. A penicillin több mint 200 millió emberéletet mentett meg. A halálos kórokozókkal együtt azonban sajnos elpusztítja a bélbarát baktériumokat is, amelyek emésztő- és immunrendszerünk részei.

 

Az egyensúly felbomlásának következménye a hasmenés, amit antibiotikumos kezelés után a betegek 30 százaléka tapasztal. Bár az 1-4 éves gyerekek bélbaktériumainak összetétele kezd hasonlítani a felnőttekéhez, a hasmenés 40 százalékukat érinti. E kellemetlenség valószínűsége a széles spektrumú antibiotikum szedése után és az antibiotikummal végzett kezelés hosszával párhuzamosan megnő. „A betegség és az antibiotikum által legyöngített szervezet számára a hasmenés nagyon kimerítő szövődmény. Tovább károsítja a mikrobiális környezetet a bélben, és meghosszabbítja a felépülést” – magyarázta Dr. Adriana Šimková. A bél mikrobiomjának megújítása pedig nehezebb, mint a védő baktériumok „elpusztulásának” megelőzése.

MIÉRT KÁROSÍTJA AZ ANTIBIOTIKUM A BELEKET?

Az antibiotikum képtelen különbséget tenni a hasznos és a káros baktériumok között, ezért azokat a bélbaktériumokat is elpusztítja, amelyek az immunrendszert védik, és biztosítják helyes működését. Egy amerikai tanulmány szerint a mikrobiom, vagyis a mikroflóra (az emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összessége) nem ugyanaz még az antibiotikumhasználat után két évvel sem. A probiotikumok lényegesen lerövidítik a bélnyálkahártya regenerációját. A bél mikrobiomját a negatív hatásoktól a probiotikumok (élő mikroorganizmusok) és a prebiotikumok (a baktériumok által részben lebontott tápanyagok) több szinten védik. A probiotikumok hatásmechanikusának lényege abban rejlik, hogy igyekszenek megtapadni a bél nyálkahártyáján. Ha megtalálták a helyüket, a kórokozóknak már nem jut hely, vagy kiszorítják őket eredeti helyükről. A bél védelmét az élő baktériumok más hatásukkal is biztosítják, mégpedig aktív metabolitok, antibakteriális anyagok képződésével. A probiotikumoknak immunomodulációs szerepük is van, és ennek köszönhetően nemcsak a belekben hatnak, hanem a szervezet általános állapotát is javítják. A kimerült szervezetnek segíthetnek a gyorsabb felépülésben. A probiotikumok és prebiotikumok kölcsönösen kiegészítik egymást az egészséges bélmikroflóra megőrzésében. „A probiotikumoknak az antibiotikumos kezelés megkezdésétől kezdve legalább egy hétig, ideális esetben a kezelés befejezése után 14 napig a kezelés részévé kell válniuk” –mondta Dr. Adriana Šimková, majd hozzátette: „Ilyenkor már nagyobb adagot javasolunk. A bél mikrobiomjának stabilizálódása az antibiotikumos kezelés befejezése után 12 hónapig is eltarthat, ezért javasolt hosszú ideig kevesebb baktériumot tartalmazó probiotikumot szedni.”

MELYIK A LEGJOBB?

Gyakran előfordul, hogy az orvos probiotikumot javasol, de nem mondja meg, hogy milyet. Az alábbiakban néhány tippet adunk. Arra ügyelni kell, hogy a két antibiotikum bevétele közötti idő kétharmadában vegye be a probiotikumot, amikor a hatóanyag már felszívódott a vérkeringésbe. A probiotikumok ekkor segíthetnek az antibiotikum negatív hatásának enyhítésében. A termék legalább egymilliárd élő probiotikus mikroorganizmust tartalmazzon. A koncentrációt a CFU megjelölés jelzi (Colony Forming Unit), aminek minimálisan 109-nek kell lennie. Ha antibiotikumot szed, erősebb probiotikum ajánlott, vagyis olyan, ami 20 milliárd élő probiotikus baktériumot, több probiotikus törzset (9-et és többet) tartalmaz. A csomagolás is fontos, mégpedig a levegő nedvességtartalmának átereszthetősége miatt. Legjobb az alumíniumcsomagolás, legrosszabb a műanyag. A helytelen tárolás következtében az „alvó“ prebiotikumok idő előtt aktivizálódhatnak. Jó a probiotikumokat és a prebiotikumokat kombinálni. Ez garantálja, hogy a probiotikumoknak elegendő tápanyaguk lesz, míg küldetésük helyére érkeznek (prebiotikum = az élelem megemészthetetlen része, rost, ami a probiotikumok „tápanyaga”).

TIPP: A Biopron9 Premium kilenc probiotikus törzsből származó 20 milliárd élő probiotikus szervezetet és élelmükként szolgáló prebiotikumot tartalmaz. Ezekről a probiotikus törzsekről bebizonyosodott, hogy megelőzik az antibiotikum okozta hasmenést.

 

Érdekes

A három leggyakoribb mítosz

FELESLEGES PROBIOTIKUM SZEDÉSE ANTIBIOTIKUMOS KEZELÉSKOR

NEM IGAZ

Bebizonyosodott, hogy a felnőttek 30, a gyerekek 40 százalékának hasmenése van, ha antibiotikumot szed.

ELÉG, HA TEJTERMÉKET ESZEK, S NEM KAP EL A HASMENÉS

TÉVEDÉS

Az antibiotikum megterheli a szervezetet, ezért a probiotikumos természetes termékek, amint amilyenek a savanyított tejtermékek, a savanyú káposzta vagy uborka, nem elég. Jó, ha ilyenkor minél több baktériumtörzset és baktériumot tartalmazó probiotikumot használunk.

AMÍG TART AZ ANTIBIOTIKUS KEZELÉS, NINCS ÉRTELME PROBIOTIKUMOT SZEDNI, MERT AZ ANTIBIOTIKUM ÚGYIS ELPUSZTÍTJA

NEM IGAZ

A probiotikumot akkor kell bevenni, amikor az antibiotikum hatóanyaga már felszívódott, vagyis a két antibiotikumszedés közötti idő kétharmadában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?