A párok 25-30 százaléka terméketlen, s ez a helyzet még romlani fog

doktorno

A teherbeesés problémájával egyre több pár küzd nemcsak Szlovákiában, hanem világszerte. A statisztikai adatok szerint a párok 25-30%-a terméketlen. Mikor mondhatjuk, hogy egy pár terméketlen? Kérdéseinkre MUDr. Viera Belušáková, a pozsonyi ISCARE klinika munkatársa válaszol, aki egyebek mellett az implantációs hibákkal és az idősebb páciensek meddőségi kezelésével foglalkozik.

Mikor mondhatjuk, hogy egy pár terméketlen?

Amikor 12 hónap rendszeres nemi élet után sem sikerül teherbe esnie a nőnek. Fontos tudni, hogy a meddő párok aránya világszerte nő, s az évek múlásával ez az arány tovább fog növekedni.

Mit kell rendszeres nemi élet alatt érteni?

Egy 2017-es kutatás szerint az átlagos felnőtt évente 54-szer közösül, ami körülbelül heti egy alkalmat jelent. Ám ez még nem kell, hogy elegendő legyen a fogantatáshoz. A  szexuális aktivitás gyakoriságát az úgynevezett termékeny napokon ajánlatos 2-3 napra növelni. Nagyon egyszerűen meg lehet állapítani a termékeny napokat. Elég hozzá egy nőgyógyászati vizsgálat. Az asszisztált reprodukció legegyszerűbb formája ez, mert tervezett szexuális együttlétről van szó. Ilyenkor a nőgyógyász megállapítja az ovuláció, vagyis a tüszőrepedés idejét, s ha ilyenkor él nemi életet a pár, megnő a teherbeesés esélye.

Mikor ajánlott felkeresni a szakembert? A nők vagy a férfiak között van gyakrabban baj a fogantatással? Az alapvető termékenységi vizsgálatokat bármikor el lehet végeztetni, akár még a családtervezés előtt is. Ez az úgynevezett prekoncepciós ellátás, amely mindkét félnél tartalmazza a nemi úton terjedő betegségek szűrését, továbbá férfiaknál a spermaanalízist, hölgyeknél pedig a hormonháztartás kivizsgálását, különös tekintettel a petesejttartalék meghatározására. Ha több mint egy évig nem sikerül a nőnek teherbe esnie, legjobb, ha a pár felkeres egy asszisztált reprodukciós centrumot. A kezelés sikere nagyban függ a hölgyek életkorától: 35–38 éves korban nem kellene várni fél évnél tovább, 38 éves kor felett pedig minél hamarabb fel kellene keresni egy szakembert. Elmondhatjuk, hogy 25 százalékban a nőknél, 25 százalékban a férfiaknál, 25 százalékban pedig mindkét oldalon van valami probléma, de megeshet, hogy a terméketlenség oka ismeretlen marad.

Jó hír, hogy az említett centrumokban ma már sok párnak tudnak segíteni.

Milyen az az út, ami a várva várt babához vezet? Mi a legelső lépés, amit a párnak meg kell tennie?

 Szerencsére rengeteg olyan biztonságos és sikeres kezelési módszer áll rendelkezésünkre, amely segíti a fogamzást. Sok körülmény befolyásolhatja a babához vezető utat. Természetesen közrejátszik a terméketlenség oka, de szerencsére minden menstruációs ciklus egy új esélyt jelent a fogantatásra. Az első állomás a bevezető konzultáció, amikor az alapvető kivizsgálások után az IVF-szakember kidolgozza a kezelési tervet. Ez a konzultáció ingyenes, és épp úgy, mint az egész kezelési folyamat, magyar nyelven is megvalósítható.

Szó volt arról, hogy a nők életkora nagymértékben kihat a termékenységre.

Mivel magyarázható ez, és mi a helyzet a férfiak életkorával?

A hölgyeknél 35 éves kortól 40 éves korig gyorsan csökken a teherbeesés lehetősége. Annak pedig csak egy százalék az esélye, hogy 42 éves kor felett saját petesejttel teherbe esik valaki. Az évek múlásával megnő a vetélés vagy annak a lehetősége, hogy a magzatnál genetikai rendellenesség alakul ki. A férfiaknál nincsfelső korhatár, bár az igaz, hogy idővel náluk is csökken a termékenyítő képesség, de nem olyan mértékben, mint a nőknél. Bebizonyosodott, hogy az apa magas életkora kockázati tényező, és kihat a magzat normális fejlődésére. Okozhat fejlődési abnormalitást vagy genetikai betegséget is. Az idő múlásával a spermaanalízis egyes értékeinek csökkenése vagy romlása figyelhető meg, amit az elmúlt évek során tapasztalhattunk is. Ez a férfiak termékenyítő képességének fő problémája.

Kép: ISCARE

Shanna Swan amerikai tudós szerint a férfiak termékenyítő képességének csökkenése bizonyos kémiai anyagokkal függ össze. Ha igaz az állítás, melyek ezek az anyagok?

A tudós szerint a problémát az endokrin rendszert károsító anyagok okozzák, vagyis azok a vegyi anyagok, amelyek a hormonok (főleg az ösztrogén és a  tesztoszteron) működésére hatnak. Ezek a hormonok ugyanis kulcsfontosságú szerepet játszanak a fogantatásban. Közéjük tartoznak a növényvédő szerek, de azok az anyagok is, amelyeket a műanyaggyártás során használnak. A kozmetikai iparban is előfordulhatnak ilyen anyagok, mint például a biszfenol A (BPA) vagy a ftalátok, bár egyelőre komplex kutatás még nem erősítette ezt meg. Meg kell jegyezni, több olyan kockázati tényező van, amiről tudjuk, hogy veszélyes, mégsem mondunk le róluk, vagy nem kerüljük el őket.

Melyek ezek?

Elsősorban a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a túlsúly tartozik ide, de az alultápláltság is. Ide sorolhatók továbbá azok a különféle mérgező anyagok, amelyekkel a munkahelyen vagy az otthonunkban találkozhatunk. A férfiak esetében a herék túlmelegedése is okozhat problémát, amit az elektronikus tárgyak váltanak ki (például az ülésfűtés a gépkocsiban).

Külön kell szólni a biztonságos nemi kapcsolat fontosságáról...

Mindenképpen, ugyanis a nemi úton terjedő betegségek is okozhatnak terméketlenséget. Nagyon fontos az egészséges szexuális életre való nevelés, hogy a fiatalok tisztában legyenek azzal, mit okozhat a felelőtlen életforma. Nemcsak a HIV, a B és C típusú májgyulladás, valamint a  szifilisz okozhat problémát, hanem a gonorrhea (ismertebb nevén tripper vagy kankó), továbbá a  krónikus fertőzések, mint amilyet a klamídia, az ureoplazma, a mikoplazma, a trichomonas vagy más kórokozó válthat ki.

Milyen kivizsgálásokra számíthatnak azok a párok, akik asszisztált reprodukciós klinikát keresnek fel? Mely problémákat lehet és melyeket nem lehet orvosolni?

Hogy sikeresen tudjuk a meddőséget kezelni, fontos a   diagnosztika, ezért erre nagy hangsúlyt fektetünk. Az anamnézis felállítása a  legfontosabb. Ilyenkor az orvos megkérdezi, milyen betegségeken esett át a pár, hogyan kezelték ezeket és milyen betegségek fordultak elő a  családban. Ennek alapján tesz javaslatot a szakember a kezelésekre vagy kivizsgálásokra. A bevezető konzultáción a  hölgyeknél nőgyógyászati kivizsgálás történik, valamint vérvételből laboratóriumi vizsgálattal úgynevezett hormon panel készül az aktuális hormonszint értékekről. A férfiaknál ajánlatos néhány nappal a  konzultáció előtt időpontot kérni spermaanalízisre (legjobb nálunk, a klinikán). A nőknél a leggyakoribb probléma a menstruációs ciklus és az ovuláció rendszertelensége. Ezt gyógyszeres kezeléssel és a  ciklus, valamint az ovuláció monitorozásával nagyon könnyen orvosolni tudjuk. Vannak problémák, amelyeket orvosolni tudunk, és vannak, amelyeket meg tudunk kerülni, mint például a petevezetékek csökkentett átjárhatósága vagy teljes elzáródása. A  férfiaknál legygyakrabban a spermiumok koncentrációja vagy mozgékonysága okoz gondot. Ennek orvosolására léteznek vitaminok vagy étrend-kiegészítők, de nem szabad túlzásokba esni. A spermaanalízis nagyon rossz eredményei esetén az ICSI-módszer segíthet növelni az esélyeket. Lényege, hogy mikrotű segítségével a spermiumot közvetlenül a petesejtbe juttatjuk. Kutatások igazolták, hogy világszerte a párok körülbelül 10%-nál nem tudjuk orvosolni a meddőséget.

Ameddő pároknál a mesterséges megtermékenyítés az utolsó esély arra hogy gyermekük legyen. Mitől függ a módszer sikere?

A mesterséges megtermékenyítés nem az utolsó esély, hanem egy kezelési folyamat, amely bizonyos esetekben vagy diagnózisok mellett segíthet a fogantatásban. A  sikeresség sok mindentől függ: a kortól, a diagnózistól egészen a  megfelelő meddőségi kezelés kiválasztásáig. A  35 éves nők esetében ez 50%, de több kezelési ciklus után elérheti a 85%-ot is. Minél fiatalabb párról van szó, annál nagyobb az esély a sikerre, éppen ezért még egyszer hangsúlyozom: ne halogassák a szakember felkeresését.

Az asszisztált reprodukció nem tartozik a legolcsóbb kezelések közé. Mire számíthatnak a meddő párok egy ilyen klinikán?

Az ár nagymértékben függ a  diagnózistól és a  szükséges kivizsgálásoktól. A bevezető konzultáción mindig tájékoztatjuk a pácienseinket az árakról és arról, hogy mire számíthatnak. Ha a páciens Szlovákiában fizeti az egészségbiztosítást, vannak kivizsgálások, amelyeket az egészségbiztosító teljes egészében fizet, némelyeknek csak egy részét. Vannak viszont olyan kivizsgálások is, amelyek költségeit a páciens téríti meg, akárcsak a gyógyszerekek költségeit. Vannak olyan pluszszolgáltatások, amelyekre szükség van. Ezek költségeit is ők állják. Legjobb, ha ellátogatnak a  klinikára, és az ingyenes bevezető konzultáción mindent megbeszélnek a  szakemberrel.

Kovács Ilona

Kép: ISCARE hirdetés

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?