Nőképek kisebbségben

<p><strong>A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának esélyegyenlőségi konferenciája</strong>. A kerekasztal a szlovákiai magyar nők és gyermekek esélyegyenlőségének témájával foglalkozó munkacsoportot alapított, amely november 22-én és 23-án kétnapos nemzetközi konferenciát rendezett a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet termeiben.</p>

A fő szervező mellett a munka nagy részét a Phoenix Polgári Társulás vállalta, amelynek vezetője és alapító tagja Bolemant Lilla. A másik társszervező a pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Kara mellett működő Genderkutató Központ és annak alapító tagja, Szapu Marianna volt. A értekezés két napja alatt az előadók több témáról beszélgettek: a nők és a gyermekek jogairól, társadalmi helyzetéről, a nők döntéshozatali pozíciójának javításáról, a család és a karrier összeegyeztetésének lehetőségeiről (nem csak a nők számára), a nők és gyermekek elleni erőszakról, a nőknek az irodalomban, a tudományban és a művészetben betöltött szerepéről stb.

A feminizmus alapgondolata, hogy a nő is ember – hallhattuk Szapu Marianna előadásában, aki a nő helyzetének alakulását tekintette át filozófiai-történelmi szempontok alapján. Ez az egyszerű mondat nem olyan egyértelmű még napjainkban sem, amikor Magyarországon hetente átlagosan két nőt gyilkol meg élettársa. Szlovákiában sem sokkal jobb a helyzet, ezért a két ország civil szervezeteinek képviselői ismertették a családi erőszak felszámolására irányuló törekvéseiket.

A résztvevők a Miskolci Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a budapesti Corvinus Egyetem, a budapesti Zsigmond Király Főiskola, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete, a pozsonyi Comenius Egyetem, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, a Fórum Kisebbségkutató Intézet, a szlovákiai magyar Phoenix Polgári Társulás, a magyarországi Nőkért Egyesület, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE), a szlovák Aspekt Feminista Kulturális Egyesület, a Közügyi Kutatóintézet képviseletében jelentek meg a rendezvényen.

A konferencia kísérőprogramja A magyar feminizmus története című kiállítás volt, amelyet Antoni Rita, a Nőkért Egyesület elnöke állított össze és mutatott be már több helyen.

Az elhangzott előadások rövid ismertetését a Vasárnap jövő évi számaiban olvashatják.

 

Képriport a Vasárnap aktuális számában!

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?