Útlevél a szabadságba
2021. március 2. 18:55

Ez utóbbi szót egy éve még nem is ismertük, akkor a karantén kezdett el egyre gyakrabban felbukkanni a hírekben. Utána a kormányok egy sor olyan intézkedést hoztak, amelyek korlátozták a szabad mozgást, ideiglenesen sérültek az alkotmányos jogok, a szabadságunk egy éve zárójelbe került.
Ezért is érthetetlen, hogy most, amikor az európai színtéren már arról szól a vita, hogy milyen feltételek mellett lehet újra megnyitni a határokat, hogyan indulhat be újra a turizmus (ha minden igaz, idén már nem marad el a nyári szezon), akkor a vakcinaútlevél ellenzőinek legnagyobb érve, hogy sérülnek a demokratikus jogok, diszkriminatív, hiszen sokan önhibájukon kívül nem jutnak oltáshoz, így nem tudnak utazni. Míg mások, akik az oltási szabályok alapján korábban megkapják a vakcinát, szabadabban utazhatnak Európában, majd a nagyvilágban.
Egyértelmű, hogy a mostani helyzetben, amikor – remélhetőleg – a járvány elleni küzdelem utolsó fázisában vagyunk, sok mindenben kompromisszumot kell kötnünk és feladnunk. Ideiglenesen, egy jó cél érdekében. Ez vezérli a kormányok intézkedéseit: annak érdekében, hogy alacsonyabb legyen az esetszám és kevesebb az áldozat, fel kell adnunk egy jelentős szeletet a jogokból, szabadságból – önhibánkon kívül maradunk bezárva a négy fal közé.
Ma már nincs vita arról, hogy a járvány utáni évben – években –, ha utazni szeretnénk, szükség lesz vakcinaútlevélre. Másként nem megy. A napokban az Európai Bizottságban már elvi megállapodás is született erről, de azzal, hogy a részleteket talán nyár előtt kidolgozzák, a megvalósítás így őszre csúszna. Ez az az elv, hogy csak akkor követelhető ilyen igazolás, ha már mindenki hozzájuthatott a vakcinához.
De úgy tűnik, Brüsszelben is megértették, hogy az újranyitás olyan téma, amely nem tűr halasztást, és ez is egy olyan rendkívüli helyzet, amelyben bizony nem ragaszkodhatunk az egyenlőséghez, nem helyezhetjük a cél fölé az egyébként fontos demokratikus szabályokat. Ursula von der Leyen tegnap bejelentette, az Európai Bizottság már márciusban javaslatot tesz az EU-s digitális vakcinaútlevelére. Egyelőre csak annyit tudni, hogy ez igazolná az oltást, tartalmazná a teszteredményeket azok körében, akiket még nem oltottak be, és az is szerepelne benne, ha valaki már átesett a fertőzésen. A terv szerint tehát azok is útra kelhetnek az unión belül (esetleg máshova is), akik még nem kapták meg a vakcinát.
Ezzel a kompromisszummal újranyithatók lesznek a határok, szabaddá tehetők az emberek (minimum azok, akik már megkapták az oltást), beindulhat a turizmus, ez pedig emberek millióiban ébresztheti fel a reményt, hogy túléli a koronavírus-válságot, újra lesznek vendégek, utasok, újra saját erőből tud bevételt termelni. Bár a legkeményebb hetek még előttünk vannak, némi optimizmussal kijelenthetjük, utána lehet beszélni a nyári szabadságról…
Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.
Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.
A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.
Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.