Újakat nem akarnak, csak megőrizni a régieket

Az osztrák vezető politikusokkal Bécsben tartott konzultáción a dél-tiroli német ajkú kisebbség képviselői megerősítették az olasz alkotmány reformjával kapcsolatos aggályaikat. A találkozón a dél-tiroli tartomány vezetője fenntartásainak adott hangot a föderalista jelleg erősítését célzó római tervezet kapcsán.

Az osztrák vezető politikusokkal Bécsben tartott konzultáción a dél-tiroli német ajkú kisebbség képviselői megerősítették az olasz alkotmány reformjával kapcsolatos aggályaikat. A találkozón a dél-tiroli tartomány vezetője fenntartásainak adott hangot a föderalista jelleg erősítését célzó római tervezet kapcsán. „Nem arról van szó, hogy új jogokat akarunk Dél-Tirol számára, hanem arról, hogy megőrizzük a régieket” – jelentette ki Luis Durnwalder. A dél-tiroliak vezetői attól tartanak, a Berlusconi-kormány által kidolgozott alkotmányreform végső soron csorbítaná az olaszul Alto Adige nevet viselő tartomány autonómiáját. A legfőbb szálkát Durnwalder és a Dél-tiroli Néppárt szemében az a tervezett paragrafus képezi, amelynek segítségével a római kormány akár Dél-Tirol rovására is érvényt szerezhetne a „nemzeti érdekeknek”. Vagyis az állam ezáltal lehetőséget kapna arra, hogy beavatkozzon a tartományi törvénykezési folyamatba. Durnwalder rámutatott: az autonóm tartomány parlamentjének – törvénykezési munkája során – jelenleg csak az olasz alkotmányt és a nemzetközi szerződéseket kell tekintetbe vennie. „Nem akarjuk, hogy ezt a helyzetet megváltoztassák olyan semmitmondó megfogalmazások, mint a nemzeti érdek, amelyek jelentősen korlátozhatnák törvényhozói autonómiánkat” – hangoztatta a német ajkú tartomány elnöke. Mint hozzátette, a dél-tiroli küldöttség nem kérte fel Ausztriát mint az autonómia védnökét a beavatkozásra. Hangsúlyozta: azt is leszögezték már, hogy nem kérnek semmi többet az olasz államtól annál, mint amivel már rendelkeznek.

A bécsi konzultáció résztvevői megállapodtak abban, hogy pontosan figyelemmel kísérik az olasz alkotmányreform alakulását; Bécs és Bolzano szoros kapcsolatban marad, és folyamatosan tájékoztatják egymást a föderalista reform állásáról. „Dél-Tirol számíthat Ausztriára, amely rendíthetetlenül kitart a párizsi egyezményben rögzített kötelezettségei mellett. Arra számítunk, hogy az olasz alkotmányreform maradéktalanul tiszteletben fogja tartani Dél-Tirol nemzetközileg biztosított autonómiáját” – áll a bécsi külügyminisztérium közleményében. Heinz Fischer osztrák államfő közölte: a reform és a dél-tiroli autonómia kérdését szóba fogja hozni Carlo Azeglio Ciampi olasz köztársasági elnöknél, akivel október 6–7-én találkozik Rómában. (m)

DÉL-TIROLI TÖRTÉNELEM

A 90 százalékban osztrákok lakta Dél-Tirol az I. világháborút lezáró békeszerződés értelmében szakadt ki Ausztriából és került Olaszországhoz. A győztesek ezzel jutalmazták meg Rómát, amely 1916-ban cserbenhagyta addigi szövetségeseit, a központi hatalmakat, és átállt az antant oldalára a háborúban. Az 1946-os párizsi szerződés intézkedéseket irányzott elő a német ajkú lakosság „népi jellegének megőrzésére”, a német nyelv egyenrangú használatára és területi önkormányzat megvalósítására. Az 1972-ben kötött olasz–osztrák megállapodás Ausztriát a dél-tiroliak védnökeként ismerte le. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?