TALLÓZÓ

NÉPSZABADSÁG
Tony Blair brit és Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő közös cikkben fejtette ki gondolatait a jövő Európájáról. Az írás a Haladó kormányzás címmel, 11 állam- és kormányfő részvételével tegnap Balatonőszödön kezdődött balközép csúcstalálkozó előtt magyar kezdeményezésre született.

NÉPSZABADSÁG

Tony Blair brit és Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő közös cikkben fejtette ki gondolatait a jövő Európájáról. Az írás a Haladó kormányzás címmel, 11 állam- és kormányfő részvételével tegnap Balatonőszödön kezdődött balközép csúcstalálkozó előtt magyar kezdeményezésre született. „Ez a csúcs azokat a kihívásokat veszi sorra és vitatja meg, amelyekkel ma szembe kell néznünk, és reményeink szerint hozzásegít bennünket ahhoz, hogy jobban, hatékonyabban szolgálhassuk országunk állampolgárait” – írja a két kormányfő. Az EU májusi bővülése időszerűvé teszi, hogy a csúcson végiggondolják, „mit is tartogat a jövő az új Európai Unió számára”. Mint megjegyzik, szükség van a kölcsönös tapasztalatok, a leghatékonyabb gyakorlati ötletek összegyűjtésére, ami „nagyban hozzájárulhat a társadalmi igazságosságért folytatott erőfeszítéseink sikeréhez”. Az egész oldalas cikkben a két miniszterelnök kiemeli: a változásokhoz való alkalmazkodás politikai bátorságot, ha szükséges, „akár radikális” döntéseket és „mindenkor nyugodt” mérlegelést igényel. Hangsúlyozzák: az unióban minden országnak egyenlőnek kell lennie. „Olyan Európai Unióra van szükségünk, amelyben minden ország – nagy vagy kicsi, régi vagy új tag – egyenlő. Ahol minden országnak megvan a joga a véleményéhez. Ahol nézeteiket, sokféleségüket és nemzeti hagyományaikat tiszteletben kell tartani. Nekünk a nemzetek uniójára van szükségünk, és nem Európai Egyesült Államokra. Erősítenünk kell az unió intézményeit abból a szempontból, hogy biztosítsuk a zökkenőmentes működést 25 taggal is, majd 27-tel vagy még többel. De az EU tekintélyének forrása továbbra is a nemzetek közösen kifejezett szabad akarata” – áll a cikkben.

PRÁVO

A visegrádi együttműködés folytatása mellett foglalt állást Stanislav Gross cseh miniszterelnök. „Minden ország számára természetszerűen kiemelt jelentőségűek a szomszédokkal való kapcsolatok. Közép-Európában ebben egyértelműen mi sem képezünk kivételt, ezért vezetett első külföldi utam Szlovákiába, majd Varsóba és Bécsbe, míg Gerhard Schröder német szövetségi kancellárral Prágában tárgyaltam. Rövidesen a magyar miniszterelnökkel is találkozom. Magyarországot gyakorlatilag szomszédként tartom számon, ezzel szeretném megerősíteni azt, hogy Visegrád jövőjével a csoport tagjainak az Európai Unióhoz történt csatlakozása után is számolok” – írta Gross a cseh külpolitikával foglalkozó cikkében. A cseh homokozó és a külpolitika című írásában a kormányfő felhívta a figyelmet arra, a novemberi részleges szenátusi és regionális helyhatósági választások előtti kampányban a pártok ugyan sok mindenen vitatkozhatnak, de az ország külpolitikájának továbbra is kiegyensúlyozottnak és nemzeti érdekűnek kell lennie. (kj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?